Mobilne gry dla ambitnych

Gry na komórki kojarzone są zwykle z prymitywnymi platformówkami, prostymi grami logicznymi, bądź nieskomplikowanymi strzelankami, a przecież czasy popularnego „węża" na monochromatycznych wyświetlaczach już dawno minęły

Gry na komórki kojarzone są zwykle z prymitywnymi platformówkami, prostymi grami logicznymi, bądź nieskomplikowanymi strzelankami, a przecież czasy popularnego „węża" na monochromatycznych wyświetlaczach już dawno minęły.

Mobilne gry dla ambitnych

Gra w telefonie komórkowym

Dzisiejsze telefony komórkowe dysponują możliwościami, które potrafią zadziwić, wciąż jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki postęp dokonał się w tej dziedzinie. W artykule tym chcemy pokazać, jak dalece posunęła się ewolucja gier na mobilne platformy komórkowe. Dziś te wielofunkcyjne urządzenia stały się swoistymi centrami rozrywki. Bez żadnego problemu znajdziemy na nasz telefon grę sieciową na wielu graczy, ambitną grę strategiczną, RPG, zagramy w udany remake znanego z PC lub konsol hitu, czy też w grę z efektowną grafiką 3D.

Mobilne gry dla ambitnych

Anno 1701 Mobile - strategia, w której jednak nie zabrakło elementów ręcznościowych

Aby skorzystać z dobrodziejstw ciekawych produkcji, wcale nie potrzeba posiadać „wypasionego" telefonu. Do zagrania w interesującą grę często wystarczy nam telefon z kolorowym wyświetlaczem o rozdzielczości 128 x 128 oraz paroma MB RAM (np. Nokia 2610). Najnowszym grom taka konfiguracja jednak nie wystarcza, wymagają one wyświetlacza o rozdzielczości minimum 128 x 160 i kilkunastu MB pamięci. Oczywiście jeszcze lepiej posiadać komórkę z wyświetlaczem o rozdzielczości 176 x 220 i więcej RAM. Często zdarza się tak, że jedna gra posiada dwie wersje - na słabsze oraz lepsze telefony. Przykładowo gra Harry Potter and Order of Phoenix w najbardziej rozbudowanej wersji posiada izometryczną grafikę, natomiast w wersji na słabsze komórki - jedynie dwuwymiarową (rzut z boku) z pseudo głębią 3D. W zależności od wersji występują też różnice w oprawie dźwiękowej. Rzecz oczywista, pomimo tych wszystkich wymagań, komórkowe gry wciąż pozostają jedynie zubożonymi wersjami produkcji znanych z komputerów stacjonarnych.

Mobilne gry dla ambitnych

Panzer Tactics - twoja komórka zamieni się w centrum dowodzenia

Czasy gdy możliwości komórek pozwalały na tworzenie jedynie gier takiej jakości minęły bezpowrotnie

Dla osób które zaczynały karierę gracza w czasach ZX Spectrum, Atari 800XL, Commodore 64, czy nawet Amigi 500 jest to swoista podróż w czasie, jednak graczom wychowanych na dzisiejszych produkcjach, wymagających silnych procesorów, potężnych akceleratorów graficznych oraz gigabajtów RAM, jakość gier na telefony komórkowe może wydać się po prostu śmieszna. Sprawę pogarsza fakt, że większość gier na komórkowce prezentuje mierną jakość. W obecnej chwili widać jednak wyraźnie, że producenci gier docenili ten rynek i można tu znaleźć wiele naprawdę interesujących pozycji.

Dużym plusem gier na komórki jest także ich cena oraz łatwość dostępu. Po zakupie (wysłaniu smsa) otrzymujemy zwrotnego linka WAP, za pomocą którego pobierzemy grę. Ponosimy więc przy okazji koszty transferu GPRS, ale ze względu na rozmiar gier nie są one duże. W obecnej chwili ceny gier na komórki wahają się od kilku (2,44 zł), do kilkunastu złotych w przypadku największych hitów (10,98 zł z VAT).

Ambitniejsze pozycje na komórki

Na początek chciałbym obalić dość powszechny stereotyp, w myśl którego gry na komórki to jedynie prostackie zręcznościówki. Zacznijmy niestandardowo, od przedstawiciela gatunku strategii, a mianowicie Anno 1701 Mobile. Rzecz oczywista, nie można równać strategii na komórkę z produkcjami na PC. W porównaniu do nich rozgrywka jest bardzo uproszczona, tym niemniej dla miłośników tego rodzaju zabawy będzie to łakomy kąsek. W Anno 1701 możemy działać zarówno środkami dyplomatycznymi jak i siłowymi, możemy handlować, zdobywać i umacniać swoją władzę, bogactwo i pozycję.

Jeśli jednak uważasz, że dyplomacja to strata czasu, możesz nabyć grę Panzer Tactics i skupić się wyłącznie na działaniach wojennych. Akcja gry dzieje się podczas II Wojny Światowej i pozwoli ci na sprawdzenie swoich umiejętności jako dowódcy w ponad 30 misjach, gdzie będziesz prowadzić do boju zarówno wojska Aliantów, Osi, jak i Armii Czerwonej. W Panzer Tactics występuje ponad 140 różnych jednostek, co jak na produkcję mobilną z pewnością robi wrażenie.

Mobilne gry dla ambitnych

Sherlock Holmes: The Secret of the Silver Earring

Gry przygodowe zawsze cieszyły się dużą popularnością. Sherlock Holmes: The Secret of the Silver Earring jest przygodówką w starym, dobrym stylu. Sterowanie nie jest może tak intuicyjne jak w najnowszych produkcjach tego gatunku, przedzieranie się przez opcje momentami jest nieco uciążliwe, ale to nada l świetna rozrywka dla wszystkich miłośników opowieści detektywistycznych, a zwłaszcza znanego i szanowanego twórcy postaci genialnego Holmesa, czyli Artura Conan Doyle'a. Jeśli jednak interesują was przygodówki wykonane w bardziej współczesnym stylu proponuję sięgnąć po grę Leisure Suit Larry: Love for Sail (w wersji PC znana u nas pod nazwą „Miłość na fali").

Mobilne gry dla ambitnych

Wolf Moon

Dla miłośników horrorów poleciłbym produkcję Wolf Moon. Jest to przygodówka z elementami RPG, rozgrywająca się w rzucie pierwszej osoby (FPP - First Person Perspective), gdzie ruch w środowisku 3D odbywa się w sposób skokowy, a nie płynny jak ma to miejsce w dzisiejszych silnikach 3D. Fabuły zdradzać tu nie będę, ale jak łatwo można się domyśleć, całość historii mocno związana jest z postacią legendarnego wilkołaka. W grze zawartych jest wiele różnych elementów, oprócz rozwiązywania zagadek, będziemy musieli dbać o zdrowie naszej postaci, pamiętać o jej potrzebach jak jedzenie, a także staczać liczne wa lki. Te ostatnie ograniczają się do wyboru broni z jakiej zamierzamy skorzystać, ale jej skuteczność zależy od pogody, pory dnia i wielu czynników, więc mamy tu też element strategiczny.

Mobilne gry dla ambitnych

Elven Chronicles

Dla zwolenników cRPG (computer role-playing game) przeznaczona jest pozycja Elven Chronicles. Jest to gra cRPG wykonana w stylu japońskim, więc znacząco różniącym się od gier cRPG świata zachodniego. Chara kterystyczną cechą tego gatunku jest grafika, która na pierwszy rzut oka wygląda bajkowo, a twarze postaci rysowa ne są w łatwo rozpoznawalnym stylu manga. Niemniej Elven Chronicles jest pełnoprawną grą role-playing - mamy tu bohaterów opisanych statystykami, punkty doświadczenia, które zdobywamy po zwycięskich walkach, misje, różnorakie uzbrojenie, magiczne przedmioty, czary, awanse na kolejny poziom itp. Choć nie jestem pasjonatem akurat tej odmiany szlachetnego gatunku RPG, tym niemniej przyznam, że Elven Chronicles jest grą, w którą pogrywa się z przyjemnością.

Mobilne gry dla ambitnych

Crypt Riders

Jeśli preferujesz komputerowe role-playing w bardziej klasycznym stylu, z pewnością zainteresuje cię Crypt Riders. Statyczne obrazy, tekstowe opisy, sążniste statystki i rzuty na udane przedsięwzięcie to nieodłączne cechy podobnych produkcji. Swego czasu, gry wykonane w jeszcze bardziej siermiężnym stylu przyczyniły się do upowszechnienia tego gatunku w świecie komputerowej rozrywki.