Mobilne punkty, infolinia i 80 plus – zmiany oraz ułatwienia w szczepieniach

Seniorzy powyżej 80 lat będą szczepieni w pierwszej kolejności, a do mieszkańców DPS-ów przyjadą mobilne punkty szczepień. Sprawdź szczegóły nowych rozporządzeń.


Jak w przeciągu niemal całego minionego roku, tak również i ostatnie dni kręciły się wokół pandemii COVID-19. Długo wyczekiwane szczepionki pojawiły już się na rynku, a wiele krajów na świecie rozpoczęło szczepienia swoich obywateli. Nie oznacza to jednak, że kryzys został zażegnany. Wręcz przeciwnie, przed nami jeszcze daleka droga, a sam proces szczepień jest bardzo wymagający logistycznie. Dlatego też rząd oraz podległe mu jednostki stale pracują nad udoskonaleniem tego przedsięwzięcia, czego przykładem są choćby ogłoszone zmiany i ułatwienia.

Infolinia szczepień

W związku ze szczepieniami na COVID-19 uruchomiona już została specjalna, oficjalna infolinia. Dzwoniąc pod numer 989 można uzyskać najświeższe informacje m.in. na temat procesu szczepień, ich etapów oraz najbliższych punktów, w których będzie można poddać się iniekcji w celu uzyskania odporności na szalejący koronawirus. Znajdujący się po drugiej stronie konsultanci nakreślą również bieżącą sytuację i wyjaśnią dlaczego warto poddać się szczepieniu. Dodatkowo, od rozpoczęcia kolejnego etapu szczepień, 15 stycznia, osoby chętne poddaniu się szczepieniu mogą za pośrednictwem infolinii się także na takowe zapisywać.

Zobacz również:

  • PIT 2020 – potrzebujesz pomocy? W sobotę otrzymasz ją za darmo
  • Szczepionka na COVID-19 – Johnson&Johnson. Działanie i skuteczność [23.12.2021]
covid-19 szczepienia Polska 80 plus infolinia mobilne punkty szczepień

Infolinia szczepień jest czynna całą dobę, siedem dni w tygodniu (łącznie z dniami świątecznymi), a dotychczas skorzystało z niej już około 77 tyś osób. Połączenie jest całkowicie bezpłatne i dostępne opcjonalnie także w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Informacje można uzyskiwać również:

Kolejność wiekowa w szczepieniach

covid-19 szczepienia Polska 80 plus infolinia mobilne punkty szczepień

W kolejnym (po pracownikach sektora medycznego i DPS-ów) etapie szczepień, preparaty mają otrzymywać pensjonariusze domów opieki społecznej, a następnie osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ze względu na dużą ilość chętnych, będących jednocześnie w podeszłym wieku, postanowiono sprecyzować i posegregować tę kolejność. Jak poinformował minister zdrowia – Adam Niedzielski, w pierwszej grupie, która otrzyma szczepionki w tym etapie, znajdą się osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia, czyli tzw. 80 plus. Następnie, szczepionki na COVID-19 otrzymają osoby powyżej lat siedemdziesięciu, a potem kolejno – ponad sześćdziesięcioletnie. Jak wspomniano, zapisy na szczepienia rozpoczną się już od 15 stycznia.

Mobilne punkty szczepień

Już wcześniej zapowiadano, że do sieci stacjonarnych punktów, w których wykonywane będą szczepienia na koronawirusa, dołączą także mobilne punkty szczepień. Spodziewano się jednak, że takowe zostaną powołane raczej na potrzeby ostatniego, powszechnego etapu szczepień, obejmującego wszystkich mieszkańców Polski. Jak się okazuje, pierwsze takie punty zostaną powołane już w najbliższych dniach, o czym poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Magdalena Maląg.

covid-19 szczepienia Polska 80 plus infolinia mobilne punkty szczepień

Ma to na celu umożliwienie zaszczepienia na COVID-19 pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej w miejscu ich stałego pobytu i bez narażania ich na dodatkowe ryzyko zakażenia. Z tej opcji mogą skorzystać także inni seniorzy, którzy np. w związku z trudnościami w poruszaniu się lub poważnymi chorobami. Oczywiście, taką chęć należy wcześniej zgłosić np. podczas zapisywania się na szczepienie lub w najbliższej placówce medycznej.

Więcej na informacji na temat etapów szczepień, zapisów i samego procesu znajdziecie tutaj.