Mobilne stacje robocze

Mobilne stacje robocze to wydajne laptopy skonstruowane dla osób zajmujących się zawodowo np. obróbką grafiki, projektowaniem czy montażem filmów. Wyposażone w szybkie procesory, profesjonalne karty graficzne i mocne obudowy umożliwiają pracę w firmie i na wyjazdach.


Projektanci, architekci, filmowcy, inżynierowie oczekują od komputera dużej wydajności i stabilności działania. Dla tego typu osób komputer jest podstawowym narzędziem pracy, dlatego nikt nie idzie na kompromisy. Stabilny system (większość stacji roboczych pracuje w dalszym ciągu na Windows 7 Professional), podzespoły specjalnie dobrane do wymagań używanych w programów, w tego typu komputerach to podstawa. Koszty mają drugorzędne znaczenie, użytkownicy za tego typu komputer są wstanie zapłacić nawet ponad 10 000 zł a nie jest to cena najdroższej konfiguracji. Dlatego producenci mogą pozwolić sobie na zastosowanie najlepszych i najdroższych rozwiązań, które uczynią pracę na komputerze efektywną a komputer bardziej niezawodnym.

Mobilne stacje robocze mają swój rodowód w komputerach biznesowych, jednak są dużo bardziej wyspecjalizowane. Siła tych laptopów tkwi w ich uniwersalności. Użytkownik dostaje do dyspozycji wydajne i przenośne środowisko pracy, z którego może korzystać w domu, firmie i na wyjazdach. Dlatego tego typu laptopy są najchętniej kupowane przez osoby, które dopiero zaczynają rozbudowywać swój warsztat pracy.

Solidna obudowa

Mobilne stacje robocze w niczym nie przypominają cienkich laptopów i ultrabooków. Są od nich dużo grubsze, cięższe i większe. Przeważnie dostępne są w wersjach z ekranami o przekątnej 15, lub 17 cali, bo tylko tak duże obudowy umożliwiają montaż szerszej gamy procesorów i profesjonalnych kart graficznych. Laptopy z ekranami o przekątnej 14 cali dedykowane są raczej do pracy w terenie z mniej wymagającymi aplikacjami. Mniejsze przekątne praktycznie nie są stosowane.

Większość mobilnych stacji wyposażonych jest w solidne i mocne obudowy, które bez problemów znoszą trudy codziennej pracy. Bez błyszczących elementów, często o kanciastej stylistyce z pewnością nie przyciągają wzroku. Wykonane są za to z nowoczesnych i mocnych materiałów, które sprawiają, że potrafią wytrzymać znacznie więcej niż ich cienkie odpowiedniki.

Coraz więcej mobilnych stacji roboczych wyposażonych jest w zaawansowane układy chłodzące wykorzystujące nie w jedne a dwa wentylatory i układ rurek cieplnych. Dzięki nim podzespoły mają komfortowe warunki pracy a w laptopach można zamontować nawet najwydajniejsze karty graficzne.

Coraz więcej mobilnych stacji roboczych wyposażonych jest w zaawansowane układy chłodzące wykorzystujące nie w jedne a dwa wentylatory i układ rurek cieplnych. Dzięki nim podzespoły mają komfortowe warunki pracy a w laptopach można zamontować nawet najwydajniejsze karty graficzne.

Lenovo w swoich mobilnych stacjach roboczych stosuje dodatkowe elementy, które wzmacniają konstrukcję komputera. Ramka wykonana z magnezu umieszczona w obudowie ThinPadów usztywnia i wzmacnia konstrukcję laptopa. Dodatkowe wzmocnienia klapy ekranu sprawiają, że laptopa można podnieć trzymając go za wyświetlacz (bez obawy zniszczenia matrycy). Ta sama czynność wykonana na cienkim ultrabooku najczęściej prowadzi do pęknięcia ekranu.

Nie wszyscy producenci podchodzą jednak do budowy stacji roboczej z taką samą solidnością, dlatego przed zakupem tego typu komputera warto samemu sprawdzić jego jakość i solidność wykonania. Wystarczą proste testy, jak np. trzymanie laptopa za boki i próba zwichrowania obudowy - solidny komputer powinien być sztywny. Ważne jest też sprawdzenie sztywności klapy ekranu, która nie powinna uginać się nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Warto zwrócić uwagę również na konstrukcję zawiasów trzymających ekran. W wytrzymałych laptopach wykonane są one z metali, stopu magnezu, lub aluminium, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo trwałe.

W mobilnych stacjach roboczych istotna jest też konstrukcja klawiatury, która powinna mieć solidne zaczepy klawiszy najlepiej z wbudowanym podświetlaniem i odporną na zalania konstrukcję. To zminimalizuje ryzyko uszkodzenia np. płyty głównej gdy wylejemy na laptopa kawę czy inny płyn. Tego typu laptopy rozpoznać można po zaprojektowanych otworach widocznych na spodzie obudowy, które odprowadzają płyn z klawiatury.

Podzespoły

Standardem w mobilnych stacjach roboczych jest montaż dwóch dysków. Wydajniejszy nośnik z interfejsem M.2 wykorzystywany jest do instalacji systemu, programów i plików, na których aktualnie pracujemy. Drugi dysk pełni funkcję magazynu danych. W najwydajniejszych konfiguracjach stosuje się tandem dysków, które pracując w trybie RAID 0 podwajają swoją szybkość. Taka konfiguracja w połączeniu np. z szybkim czterordzeniowym procesorem, profesjonalną kartą graficzną umożliwia komfortową pracę nawet z wymagającymi aplikacjami.

Laptopy obsługujące technologię Intela vPro (zestaw funkcji biznesowych wbudowanych w płytę główną i inne podzespoły) są lepiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Możliwa jest również zdalna konfiguracja i serwisowanie niezależnie od stanu systemu operacyjnego.

Większość obecnie sprzedawanych mobilnych stacji roboczych wykorzystuje czwartej generacji procesory Intela z rodziny Core (najczęściej Core i5, lub Core i7) w najmocniejszych czterordzeniowych wersjach. Procesory te dzięki technologii Hyper-Threading działają jak jednostki ośmiordzeniowe przetwarzają do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara. Wykorzystywane przez nie kontrolery DDR3 umożliwiają rozbudowanie pamięci RAM laptopa do maksymalnie 32 GB. Tego typu laptopy są bardzo szybkie, ale mają ograniczenia w doborze konfiguracji, bo brak jest procesorów Xeon, które mogą współpracować z pamięciami ECC.

Najnowsze mobilne stacje robocze, które właśnie wchodzą do sprzedaży korzystają z szóstej generacji procesorów Intela w tym jednostkami Xeon. To szczególnie łakomy kąsek dla wymagających użytkowników, bo stosowane w tych komputerach procesory Xeon E3 współpracują z najnowszej generacji pamięciami DDR4 z technologią ECC. Co ważne pamięć laptopa można rozbudowywać nawet do 64 GB, co przyspieszy działanie nawet najbardziej wymagających programów. Laptopy te umożliwiają również montaż najnowszych kart graficznych Nvidii z rodziny Maxwell i wydajnych dysków wyposażonych w interfejs PCI Express (gniazdo M.2).

Karta graficzna

W mobilnych stacjach roboczych montowane są profesjonalne karty graficzne AMD FirePro oraz Nvidii Quadro. Są one zoptymalizowane pod kątem pracy z programami graficznymi, do projektowania czy obróbki grafiki 3D.

Montaż profesjonalnej karty graficznej w stosunkowo niewielkiej obudowie laptopa to jednak spore wyzwanie. Po pierwsze musimy znaleźć dla niej odpowiednią ilość miejsca, a to nie wszystko. Najwydajniejsze profesjonalne karty graficzne jak np. Nvidia Quadro M4000M oddają sporo ciepła (maksymalny pobór mocy wynosi 100 W). Dlatego montowane są tylko w największych laptopach z ekranem o przekątnej 17 cali, lub w laptopach 15 calowych, ale wyposażonych w wydajne układy chłodzące. Układy graficzne o niższej wydajności i mocy cieplnej jak np. Quadro M600M spotkać można w mniejszych 14 calowych laptopach, jednak zdarza się to sporadycznie.

Nvidia Quadro M4000M to jedna z najwydajniejszych kart graficznych montowanych w mobilnych stacjach roboczych. Wyposażona jest w 1280 jednostek CUDA, 4 GB pamięci GDDR5 oraz 256-bitową szynę danych.

Markowe stacje robocze dysponują tzw. certyfikatami ISV. To dokumenty potwierdzające, że komputer został przetestowany pod kątem prawidłowej współpracy ze specjalistycznym oprogramowaniem. Tego rodzaju testy przeprowadzają producenci wymagających aplikacji graficznych jak np. Adobe, Avid, Pinnacle, Mathematica czy Autodesk.

Ekran

Mobilne stacje robocze z ekranami o przekątnej 15,6 cali to optymalny wybór. Tego typu laptopy umożliwiają montaż większości z profesjonalnych kart graficznych, nie tracąc przy tym cech mobilności. Większe 17,3 calowe laptopy dedykowane są raczej do pracy w firmie a rzadziej na wyjazdach. Tak duże laptopy idealnie spisują się roli pierwszego komputera w firmie. Można w nich zamontować bardzo wydajne podzespoły, a duży ekran ułatwia pracę.

Wybierając 17 calowego laptopa warto zdecydować się na matrycę pracującą w rozdzielczości 2880 x 1620 pikseli. Odradzamy za to inwestować pieniądze w matryce o rozdzielczości 4K, które znacznie podwyższają cenę laptopa. Tak wysoka rozdzielczość ekranu sprawia, że czcionki są bardzo małe i wymagane jest ich przeskalowanie. Mniejsze ekrany nie powinny mieć rozdzielczości niższej niż 1920 x 1080 pikseli.

Graficy i składacze DTP powinni wybrać matrycę z pełnym pokryciem przestrzeni barw AdobeRGB. Warto też poszukać laptopa z wbudowanym kolorymetrem, który automatycznie skalibruje obraz.

Dodatkowe wyposażenie

Niezbędnym wyposażeniem każdej mobilnej stacji roboczej są dodatkowe gniazda i interfejsy umożliwiające podłączenie jej do infrastruktury sieciowej i korzystanie z dodatkowych akcesoriów.

Dodatkowe gniazda wideo powinny umożliwić podłączenie przynajmniej kilku monitorów. Na wyposażeniu każdej stacji roboczej powinny znaleźć się gniazda USB 3.0, wbudowana gigabitowa karta sieciowa i szybka dwuzakresowa karta Wi-Fi. Nieoceniony w przyszłości może okazać się również Thunderbolt 3, który może pracować z szybkością 40 GB/s (USB 3.0 – 5 GB/s). Za jego pomocą można podłączyć do laptopa zewnętrzną kartę graficzną, czy kilka monitorów z pracujących w rozdzielczości 4K.

Mobilna stacja robocza musi być nie tylko szybka, dobrze wyposażona, ale też objęta długim okresem gwarancyjnym. Minimum to trzy lata, najlepiej z opcją 24 godzinnej naprawy komputera u klienta (taka usługa jest dodatkowo płatna).

Ważnym wyposażeniem mobilnych stacji roboczych jest też gniazdo stacji dokującej wyposażonej w dodatkowe gniazda. To idealne rozwiązanie dla dużych i małych laptopów, na których po podłączeniu do stacji dokującej, monitora, klawiatury i myszy można pracować równie wygodnie jak na stacjonarnym komputerze.

Nie traktujcie jednak mobilnej stacji roboczej na równi z jej stacjonarnym odpowiednikiem. Ten drugi dzięki dużo większej obudowie może być wyposażony w najwydajniejsze podzespoły (np. całą gamę procesorów Xeon). Mobilne stacje robocze są za to bardziej uniwersalne. Można na nich pracować również na wyjazdach, komputera stacjonarnego nie zabierzemy na spotkanie z klientem.

Polecane modele

Lenovo ThinkPad P50

Lenovo ThinkPad P50 dostępny jest w konfiguracjach z procesorami Intela Core szóstej generacji, a także (po raz pierwszy) z jednostkami Intel Xeon dla mobilnych stacji roboczych i pamięciami ECC. Na szczególną uwagę zasługuje jakość wykonania. ThinkPad P50 jest nie tylko wytrzymały (wykonany głównie ze stopu magnezu), ale też bardzo dobrze wyposażony. Klapa ekranu jest bardzo sztywna (ma specjalnie wzmocnienia i metalowe zawiasy), korpus również jest wykonany bardzo solidnie (szkielet laptopa wykonany jest ze specjalnie wzmocnionego stopu magnezu). Producent wyposażył go w wydajny układ chłodzący z dwoma wentylatorami. Dzięki niemu do P50 można wsadzić nawet najwydajniejsze karty graficzne jak np. Nvidii Quadro M4000M.

15,6 calowy ekran wykonany w technologii IPS oferuje szerokie kąty widzenia, wysoką jasność oraz wierne odwzorowanie kolorów gwarantowane przez wbudowany kalibrator X-Rite Pantone. Lenovo ThinkPad P50 dostępny jest w wersji z wyświetlaczem pracującym w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080) lub 4K UHD (3840 x 2160), w sprzedaży jest również edycja wyposażona w panel dotykowy FHD Touch. Laptop ma też gniazdo Thunderbolt 3 i może korzystać z wydajnych dysków M.2.

HP ZBook 15 to nowoczesna mobilna stacja robocza z 15,6 calowym ekranem, dostępnym również z matrycą 4K (3840 x 2160 pikseli). Laptop może być wyposażony w procesory Intel Xeon, Core i7 i Core i5, 640 GB pamięci DDR4 (również ECC). Obudowa umożliwia montaż kart graficznych niezbędnych do pracy z najbardziej wymagającymi aplikacjami (Nvidia Quadro M2000M, M1000M, AMD FirePro W5170M).

Laptop ma starannie wykonaną z aluminium i magnezu obudowę. To solidna i mocna konstrukcja, która bez problemów przetrwa trudy codziennego intensywnego wykorzystywania. Wyposażony jest w szereg gniazd, w tym Thunderbolt 3, HDMI 1.4, USB 3.0 i gniazdo stacji dokującej.