Mobilne systemy operacyjne

Wybierając telefon komórkowy łatwo jest popełnić błąd, za który będzie trzeba płacić w czasie trwania umowy z operatorem. Przed wejściem do salonu warto przeanalizować dostępne w ofercie urządzenia i wybrać tę komórkę, która będzie najlepiej spełniać wymagania użytkownika. Postanowiliśmy ułatwić podjęcie właściwej decyzji prezentując przegląd systemów operacyjnych, które wykorzystywane są w telefonach komórkowych.

Porównanie najważniejszych cech systemów na komórki

Porównanie najważniejszych cech systemów na komórki

Rynek telefonów komórkowych od zawsze był bardzo dynamiczny. Nie ma miesiąca, w którym producenci urządzeń nie informowaliby o wprowadzeniu do sprzedaży nowych modeli swoich produktów. Wchodząc do salonu polskiego operatora, na potencjalnego kupca czekają dziesiątki telefonów, które różnią się między sobą szczegółami. Decydując się na zakup telefonu warto, poza wyglądem, wielkością ekranu i jakością aparatu zwrócić uwagę na jego system operacyjny.

Telefony, podobnie jak każde zaawansowane urządzenie elektroniczne potrzebują do działania oprogramowania kontrolującego ich pracę i umożliwiającego interakcję z użytkownikiem. Sprawdziliśmy, jak prezentują się najważniejsze systemy operacyjne na komórki - Symbian, Windows Mobile, iPhone OS, Blackberry OS oraz Google Android.

Symbian nie tylko dla biznesu

Symbian S60 piątej generacji to system, który idealnie nadaje się do rozwiązań biznesowych, jak i prywatnych

Symbian S60 piątej generacji to system, który idealnie nadaje się do rozwiązań biznesowych, jak i prywatnych

Symbian jest system, który zyskał sobie popularność jako idealna platforma do zastosowań biznesowych. Praktycznie wszystkie telefony z Symbianem, które wprowadzono na rynek w ostatnich latach obsługują niezbędne w dużych korporacjach VPN oraz serwer Microsoft Exchange. Dla osób, które przywiązane są do usług Blackberry i posiadają telefon Nokia serii E, Symbian oferuje częściowe wsparcie dla znanego z urządzeń korporacji RIM systemu push e-mail (dzięki aplikacji Blackberry Connect). Dodatkowo, na telefony oparte o system Symbian dostępna jest ogromna liczba aplikacji, wliczając w to oprogramowanie biurowe - pakiet umożliwiający edycję dokumentów Office, narzędzie do sprawdzania cen walut i wahań na giełdach oraz wiele więcej.

Telefony z Systemem Symbian doskonale sprawdzają się również w zastosowaniach multimedialnych i surfowaniu po stronach internetowych. Dostępne są odtwarzacze filmów, dzięki którym można wyświetlać na ekranie komórki nawet filmy zakodowane w wysokiej rozdzielczości, a przeglądarki takie jak Skyfire z powodzeniem radzą sobie z animacjami Flash czy kodem AJAX.

Obecnie najnowszą wersją systemu Symbian jest S60 piątej generacji, która zadebiutowała wraz z pojawieniem się na rynku telefonu fińskiej Nokii, oznaczonego symbolem 5800. W nowym Symbianie największy nacisk położono na obsługę multimediów - bezpośrednio na telefonie użytkownik może przycinać filmy i obrazy, czy usuwać efekt czerwonych oczu ze zdjęć. Symbian S60 piątej generacji to także obsługa telefonu za pomocą dotykowego wyświetlacza oraz nowy, łatwy do personalizacji ekran powitalny.

Niestety, Symbian nie jest pozbawiony wad. Telefon uruchamia się bardzo wolno - w zależności od modelu urządzenia może trwać to nawet około minuty, a niestety, komórki z tym systemem wymagają cyklicznych restartów ze względu na problemy z wydajnością. Minusem systemu jest również problematyczna instalacja zewnętrznych aplikacji, dzięki zastosowaniu mechanizmów certyfikowania programów - bardzo często użytkownik zmuszany jest do samodzielnego "podpisywania" instalatorów, co zniechęca do ich użycia.

iPhone OS - ładny, ale niebezpieczny

Apple iPhone jest bez wątpienia produktem, który budzi największe kontrowersje wśród dostępnych na rynku komórek. Szum medialny związany z premierą urządzenia podzielił zainteresowane nim osoby na dwie grupy - jego fanatycznych zwolenników i zagorzałych przeciwników. Czy jest to telefon warty zachodu? Urządzenia z logiem Apple pracują pod kontrolą systemu operacyjnego iPhone OS, który posiada tyle samo zalet, co wad.

Instalacja dodatkowych aplikacji w telefonach z systemem iPhone OS odbywa się za pośrednictwem sklepu Apple App Store

Instalacja dodatkowych aplikacji w telefonach z systemem iPhone OS odbywa się za pośrednictwem sklepu Apple App Store

Jednym z najważniejszych plusów systemu telefonów iPhone jest interfejs - przyjazny, ładny, a przy tym funkcjonalny. Już na początku korzystania z telefonu nikt nie powinien mieć problemu z jego efektywnym używaniem. Łatwo jest zmienić wyświetlane w menu ikony, najważniejsze funkcje znajdują się w widocznych miejscach, zaś rzadziej stosowane są ukryte, dzięki czemu poszczególne ekrany są uporządkowane i klarowne. Dodatkowo, użytkownicy telefonu iPhone mogą korzystać z funkcji "multitouch", która umożliwia np. łatwe powiększanie wyświetlanego obrazka przykładając i rozsuwając na ekranie dwa punkty nacisku. System iPhone OS jest też bardzo szybki - telefon reaguje błyskawicznie i rzadko zdarzają się przestoje czy klatkowanie animacji. Na pochwałę zasługuje również prosta instalacja zewnętrznych aplikacji, która wymaga zaledwie kilku kliknięć w sklepie Apple App Store.

Obecnie oferowana wersja systemu iPhone OS 2.2.1 posiada jednak duże braki. Użytkownicy iPhone nie otrzymali "w standardzie" części funkcji znanych z nawet najprostszych telefonów, takich jak możliwości wysyłania wiadomości MMS czy używania akcji typu kopiuj/wklej. Dodatkowo, frustrować może przywiązanie użytkownika do aplikacji iTunes pozwalającej zarządzać treściami znajdującymi się na telefonie, a będąc ciężkim kombajnem multimedialnym może działać źle na starszych komputerach. Rozczarowuje także brak możliwości komunikacji telefonu z komputerem za pośrednictwem Bluetooth.

Na szczególną uwagę zasługuje także niski standard zabezpieczeń systemu przed działaniami cyberprzestępców. Apple nie publikuje szczegółowych informacji nt. stosowanych mechanizmów związanych z bezpieczeństwem, a każda aplikacja uruchamiana w urządzeniu ma uprawnienia administratora i może wykonać praktycznie dowolną akcję, co umożliwia np. kradzież danych.

W marcu bieżącego roku Apple zapowiedziało zmiany w systemie iPhone OS, które zostaną wprowadzone wraz z wydaniem wersji 3.0. Najważniejsze z punktu widzenia użytkownika będzie wprowadzenie obsługi multimedialnych wiadomości MMS, funkcję kopiuj/wklej oraz możliwość pisania i odczytywania wiadomości w układzie poziomym. Wśród nowości ma znaleźć się także wyszukiwarka plików Spotlight, możliwość nawiązywania połączeń z komputerem i innymi telefonami przez Bluetooth, funkcja dyktafonu itp.

Blackberry OS - system dla biznesmena

Blackberry to telefony, które zaprojektowane są z myślą o zastosowaniach biznesowych i bardzo dobrze sprawdzają się w roli mobilnego łącznika ze skrzynką pocztową. Te urządzenia pozwalają na korzystanie z e-maila w dowolnym miejscu z zasięgiem operatora bez konieczności każdorazowego łączenia się z Internetem - proces ten został skutecznie zautomatyzowany i zaledwie kilka sekund po nadejściu nowej wiadomości, użytkownik będzie mógł ją przeczytać na komórce.

Blackberry OS w przeciwieństwie do Symbiana, źle sprawdza się w roli systemu operacyjnego stosowanego na prywatnej komórce. Interfejs działa bardzo wolno i często zdarzają się przestoje, w czasie których ciężko wykonać dowolną akcję na telefonie. Możliwości personalizacji telefonu są znikome - nie pomaga również mała ilość zewnętrznych aplikacji możliwych do zainstalowania w Blackberry.


Zobacz również