Mobilne uderzenie po raz szósty

W pierwszej połowie fiskalnego roku 2007, w czerwcu lub lipcu, na rynku ma się pojawić Windows Mobile w wersji 6.0. Obecnie sprzedawane komputerki wyposażane są głównie w Windows Mobile 5.0 i Windows Mobile 2003SE.

Na rynku PDA i smartfonów systemy Microsoftu zainstalowane są na mniej więcej jednej trzeciej wszystkich urządzeń - z tą wszak uwagą, że w przypadku palmtopów Windows już nie ma godnego siebie konkurenta, gdyż system napędza ponad połowę obecnie wykorzystywanych PDA. Szacuje się, że Windows Mobile 5.0 pracuje na 10 milionach handheldów.

Nachodząca wersja mobilnego Windows po raz pierwszy ma być na tyle uniwersalna, że nada się do zainstalowania i na smartfonie, i PDA (aktualnie istnieją dwie równoległe linie).

Pogłoski mówią, że w Photonie (robocza nazwa Windows Mobile 6.0) pojawi się możliwość synchronizacji danych z publicznymi folderami Microsoft Exchange. Na pewno też odświeżeniu ulegną wszystkie zainstalowane aplikacje, włączając Internet Explorera - nie wiadomo jednak, czy uzyska on możliwość przeglądania stron na kartach.