Mobilne wersje blogów

Błyskawicznie rosnąca liczba smartfonów nakazuje webmasterom i blogerom zastanowić się nad przystosowaniem oferowanych przez nich treści do potrzeb użytkowników mobilnych. Dotyczy to m.in. popularnych platform blogowych.


Internauci korzystają z treści oferowanych poprzez popularne platformy blogowe i systemy zarządzania treścią. Samych posiadaczy blogów w systemach Blogger i WordPress są w Polsce setki tysięcy, a dodatkowo najpopularniejsza w naszym kraju platforma blogowa, jaką jest Onet.pl, zamierza udostępnić u siebie właśnie WordPressa, co może nawet podwoić liczbę polskich blogów opartych na tej technice.

Lista astykułów w WordPressie

Lista astykułów w WordPressie

Do czytania treści internauci coraz częściej wykorzystują urządzenia przenośne, a interfejsem są tu oczywiście mobilne wersje przeglądarek internetowych. Jednak zazwyczaj treści w blogach i witrynach są przystosowane do potrzeb użytkowników komputerów osobistych dysponujących na ogół laptopami o wyświetlaczach powyżej 15 cali czy dużymi panelami LCD o przekątnej powyżej 20 cali. Oglądanie tego rodzaju treści w małych urządzeniach, mających kilka cali, to już jednak spore wyzwanie. Smartfony mają zwykle 3-4 cale, a tablety 7-10 cali, zatem obejrzenie zawartości wymagałoby nieustannego przybliżania i przesuwania oglądanej strony.

W sukurs przychodzą jednak specjalne szablony, za pomocą których treści umieszczane w Bloggerze, WordPressie i Witrynach Google są przekazywane do urządzeń przenośnych. Aby działały one automatycznie, musimy sami zadbać o ich włączenie. W komputerach stacjonarnych w dalszym ciągu będą widoczne normalne szablony blogów i witryn.

WordPress

Artykuł w systemie WordPress

Artykuł w systemie WordPress

Szablon dla urządzeń przenośnych jest automatycznie włączany w blogach na platformie WordPress, w domenie wordpress.com. Nie jest natomiast włączany w blogach instalowanych we własnych domenach. Jeśli stwierdzisz, że prowadzony przez ciebie blog jest źle wyświetlany w tablecie lub smartfonie, zaloguj się do zaplecza administracyjnego blogu, a następnie przejdź do sekcji Wygląd w lewym panelu i kliknij kartę Dodatki. Tam sprawdź, czy zaznaczone jest pole wyboru z objaśnieniem: "Display a mobile theme when this blog is viewed with a mobile browser" (wyświetl szablon mobilny, gdy blog jest oglądany za pomocą mobilnej wersji przeglądarki).

Od tego momentu blog powinien być wyświetlany poprawnie - poniższe ilustracje pokazują spis najnowszych artykułów w blogu i wybrany artykuł. Ekrany zostały zdjęte w domyślnej przeglądarce systemu Android, w 7-calowym tablecie Samsung Galaxy Tab.

Blogger

Lista artykułów w Bloggerze

Lista artykułów w Bloggerze

W systemie Blogger, dostępnym jedynie w domenie blogger/blogspot, szablony mobilne nie są domyślnie włączone. Mamy dwie wersje interfejsu Bloggera. W starej wersji, w zapleczu administracyjnym blogu należy przejść do karty Ustawienia i podkarty Poczta e-mail i telefon komórkowy. W sekcji Pokaż szablon dla komórek zaznacz opcję Tak, na urządzeniach przenośnych pokazuj mój szablon w wersji dla takich urządzeń. Przewiń stronę na dół i zapisz zmienione ustawienia.

Artykuł w systemie Blogger

Artykuł w systemie Blogger

W nowej wersji należy wybrać kartę Szablon, a następnie kliknąć przycisk ustawień pod miniaturą szablonu Komórka i wybrać opcję Tak, pokazuj szablon dla urządzeń przenośnych na urządzeniach przenośnych, a potem ją zapisać. Od tego momentu blog będzie już poprawnie wyświetlany, co ilustrują poniższe ekrany, również wykonane w 7-calowym tablecie Samsunga z Androidem.

Witryny Google

Spis treści w Witrynach Google

Spis treści w Witrynach Google

Witryny Google (w wersji angielskiej Google Sites) nie są domyślnie dostosowywane do potrzeb użytkowników z urządzeniami mobilnymi. Aby tak się działo, musisz przejść do zaplecza administracyjnego witryny i na karcie Ogólne zaznaczyć opcję Automatycznie dostosuj witrynę do telefonów komórkowych, a potem zapisać zmiany. Od tej chwili witryna będzie wyświetlana w specjalnej postaci - zasadniczej części strony zawierającej treść. Dostęp do menu bocznego masz po naciśnięciu małego trójkąta, który je ujawnia i chowa, aby oszczędzać ekran.

Jak nietrudno zauważyć, mobilne szablony są elastyczne, a wyświetlane w nich treści wlewają się gładko w dostępną szerokość, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze wystarczająco wyraźne są zawarte w blogu czy witrynie grafiki - po prostu pewnych ograniczeń fizycznego interfejsu nie da ominąć. Ale oczywiście najważniejsza jest tu treść, o czym przekonujemy się, czytając w tych samych urządzeniach ebooki w niestronicowanych formatach ePub czy Mobi, które w taki sam sposób wlewają się w ekran smartfonu, tabletu, a przede wszystkim czytnika z elektronicznym atramentem. Co więcej, pozwalają nawet regulować wielkość czcionki w tekście.

Strona w Witrynach Google

Strona w Witrynach Google

Zalecamy więc wszystkim posiadaczom blogów zadbanie o ten coraz bardziej istotny aspekt udostępniania treści - oglądanie strony czy wpisu w "stacjonarnym" smartfonie może skutecznie zniechęcić do ponownych odwiedzin, natomiast czytanie ich w mobilnym szablonie jest po prostu wygodne. Szkoda by było tracić coraz większe grono czytelników.