Mobilny Firefox 4 dostępny dla systemu Android

Tydzień po wydaniu wersji desktopowej, Firefox 4 trafia na tablety i smartfony z Androidem. Mozilla promuje nowy produkt, wymieniając cztery ważne funkcje: przeglądanie w kartach, zakładki, dodatki i synchronizację.


Część użytkowników nie dała się jednak przekonać. Narzekają m.in. na słabą wydajność i brak wsparcia dla Adobe Flash.

Firefox 4 w wersji mobilnej zadebiutował w sierpniu 2010 r. Mozilla wypuściła go wtedy pod nazwą "Fennec". Wreszcie powrócono jednak do tradycyjnej nazwy, pokazując, że nowa przeglądarka jest raczej mobilnym rozwinięciem "liska" niż całkiem nową aplikacją.

Zobacz również:

  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]
  • Firefox 92 już jest. Co nowego przynosi?

Mobilny Firefox 4 - dwa punkty widzenia

Firefox 4 Mobile posiada pełną synchronizację, która zapewnia bezproblemowy dostęp do historii przeglądania, zakładek, otwartych kart, danych formularzy i haseł na komputerach oraz urządzeniach przenośnych. Dzięki dodatkom, mobilny "lisek" daje również wiele nowych możliwości w dostosowaniu surfowania do własnych potrzeb.

Wedłu Mozilli, Firefox 4 jest też do trzech razy szybszy niż domyślna przeglądarka systemu Android.

Klienci, którzy pobrali nową przeglądarkę w Android Market nie całkiem się z tym zgadzają. "Mówią, że jest szybszy... ale potrzebuje 2 razy więcej czasu, by coś wyświetlić" - pisał w komentarzu Andy. Inny użytkownik dodawał: To chyba najwolniejsza przeglądarka internetowa w historii Androida.

Firefox 4 nie obsługuje technologii Flash, w pełni opierając się na HTML5. Tu także posypały się komentarze, które podsumować może jedna wypowiedź: Brak wsparcia Flash. Odinstalowany (~Rabbi_Eli).

Bezpłatny na Androidzie, nie pojawi się w App Store

Mobilny Firefox jest dostępny w Android Market oraz do pobrania na urządzenia z systemem Maemo (bezpłatnie). W wersji mobilnej został wydany w ponad 10 wersjach językowych.

Apple nie zaakceptowało mobilnej przeglądarki w sklepie aplikacji dla systemu iOS.

Co nowego w Firefox 4 Mobile?