Mobilny Internet - porównanie ofert

Zastanawiasz się nad wyborem oferty mobilnego dostępu do Internetu? Zobacz, które z dostępnych na rynku usług są najbardziej warte zainteresowania!


Mało kto pamięta, że jeszcze 10 lat temu obiektem pożądania każdego polskiego internauty było stałe łącze SDI (skrót od Szybki Dostęp do Internetu) od Telekomunikacji Polskiej o oszałamiającej na ówczesne czasy przepustowości 115 kb/s. Dostęp do niego mieli nieliczni, a miesięczny abonament wynosił powyżej 100 zł. Obecnie internauci coraz częściej rezygnują z dostępu do Sieci za pośrednictwem kabla na rzecz usług oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej. W cenie od 50 do 100 zł miesięcznie otrzymują łącze o prędkości do 42 Mb/s z limitem transferu w wysokości kilkunastu gigabajtów, który powinien wystarczyć do typowej aktywności online.

Polecamy:

Zobacz także:

Więcej informacji:

W zaoszczędzeniu cennego transferu pomaga kompresowanie danych przesyłanych za pośrednictwem łącza mobilnego. Nie u wszystkich operatorów taka usługa jest dostępna, ale np. w Erze masz możliwość kontrolowania co i jak ma być kompresowane, korzystając z narzędzia Blueconnect Compressor.

Niektóre z atrakcyjnych ofert mobilnego Internetu sprawdzą się tylko w telefonach komórkowych. To dlatego, że oferują bezpłatny dostęp do wybranych serwisów tylko w wersji mobilnej, czyli za pośrednictwem telefonu.

W praktyce wybór właściwej oferty jest jednak znacznie trudniejszy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych łącz stałych. Wynika to z licznych obwarowań, jakie towarzyszą usługom mobilnego Internetu - np. w przypadku najtańszych taryf zdarza się, że prędkość łącza jest ograniczona.

Zobacz również:

  • Jaki starter wybrać? Najlepsze oferty na start i dla obcokrajowców [21.01.2022]

Sprawę utrudniają także płynne cenniki. Poza sztywną opłatą miesięczną, możesz dokupywać pakiety internetowe z dodatkowym transferem lub korzystać z czasowych promocji (np. bezpłatny transfer w godzinach nocnych). Na wysokość ponoszonych wydatków ma także wpływ to, czy zakupisz modem od operatora i na jak długo podpiszesz wówczas umowę.

W przypadku korzystania z Internetu na kartę dochodzą do tego bonusowe gigabajty transferu przyznawane za doładowanie konta prepaid większą kwotą pieniędzy. Często można też liczyć na dodatki otrzymywane na start wraz z zakupem tzw. startera, czyli numeru na kartę z gotowym do wykorzystania budżetem środków.

Do gry włączyli się również operatorzy wirtualni, czyli firmy świadczące usługi dostępu do Internetu (oraz inne usługi telekomunikacyjne) pod własną marką, ale korzystające z infrastruktury teleinformatycznej tradycyjnych operatorów. Jednym z aktywniejszych graczy w tej dziedzinie jest Cyfrowy Polsat, który zapowiedział wprowadzenie do regularnej oferty mobilnego Internetu czwartej generacji (tzw. 4G), kusząc łączem o przepustowości do 100 Mb/s.

To wszystko sprawia, że trudno znaleźć na rynku dwie identyczne usługi. Można porównywać ze sobą ceny transferu, ale to nie wszystko, co przesądza o atrakcyjności danej oferty. Dlatego warto wiedzieć, na jakie składowe trzeba zwrócić uwagę.

Limit transferu

Podobnie jak kiedyś stałe łącza, tak teraz każda usługa mobilnego Internetu ma nałożone przez operatora limity ilości pobieranych i wysyłanych danych. To właśnie głównie od ich wysokości jest uzależniona cena abonamentu.

Wybierając ofertę warto obliczyć, ile transferu generujesz w miesiącu. Najtańsze oferty zaczynają się od 1 GB, te najdroższe dają ponad 40 GB miesięcznego limitu. Jeżeli mobilny Internet traktujesz jako uzupełnienie stałego łącza w domu, od 1 do 5 GB będą wystarczające. Jednak przy pełnym korzystaniu z uroków Sieci warto rozważyć wyższe oferty. Szczególnie, że przekroczenie tego limitu przed końcem okresu rozliczeniowego może oznaczać dodatkowe wydatki. W zależności od operatora, prędkość łącza zostanie wówczas drastycznie przycięta (np. w Orange do 64 kb/s) lub transfer zacznie odbywać się według innych stawek (tak jest w Dialogu). I w jednym i w drugim przypadku wyjściem jest zakup pakietów z dodatkowymi gigabajtami.

Na szczęście w zaoszczędzeniu transferu pomaga fakt, że niektórzy operatorzy kompresują przesyłane dane. Oznacza to, że np. pliki graficzne wyświetlane w przeglądarce internetowej będą gorszej jakości, ale zmniejszy się też ich waga. Warto tutaj zwrócić uwagę na usługę Blueconnect Compressor (www.era.pl/compressor) uruchomioną niedawno przez Erę. Użytkownicy blueconnecta mogą za pośrednictwem strony internetowej sami uruchomić kompresję i zmieniać jej ustawienia - np. poziom kompresji plików JPEG lub plików wideo.

W efektownym wykorzystaniu mobilnego łącza internetowego pomagają także dodatkowe płatne usługi oferowane przez operatorów, np. brak limitów na pobieranie danych z Sieci w godzinach nocnych (m.in. usługa Szczęśliwe Godziny w Orange oraz blueconnect noc w Erze, iPlusopobieracz w Plusie).