Mobilny P2P

Warner Music Group oraz BMG Entertainment zaprezentowały w ostatnich dniach nową technologię wymiany plików, pozwalającą na pobieranie nagrań do telefonu komórkowego oraz dzielenie się nimi z innymi użytkownikami telefonów.

Technologia opierająca się na standardzie DRM (Digital Rights Management) nosi nazwę OMA (Object Management Architecture) i została zaprojektowana przez norweską firmę Beep Science. Opiera się ona na koncepcji restrykcyjnej sieci peer-to-peer, w której użytkownicy telefonów wyposażonych w technologię MMS (Multimedia Message Service) mogą wysyłać oraz odbierać obrazki i pliki dźwiękowe z innych telefonów. Dzięki zastosowaniu DRM OMA wytwórnie muzyczne mogą uzyskiwać dochód z tytułu pobieranych ze specjalnego serwera nagrań oraz z ich wymiany pomiędzy użytkownikami.

BMG oraz Warner Music są pierwszymi wytwórniami, które zdecydowały się na testy nowej technologii. Prezentacja rozwiązania nastąpi na targach telekomunikacyjnych ITA Telecom World 2003 w Szwajcarii odbywających się w dniach 12 - 18 października. Pierwszym telefonem, który będzie w stanie obsługiwać DRM OMA będzie Nokia 6220.

Więcej informacji: http://www.beepscience.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: