Moblin 2.0 beta idealny dla netbooków z Atomem

Znajdujący się od niedawna pod opieką Linux Foundation bazujący na Linuksie system operacyjny Moblin 2.0 doczekał się wersji beta. Oprogramowanie przeznaczone jest przede wszystkim dla netbooków pracujących pod kontrolą procesorów z rodziny Intel Atom.

Moblin, to opracowany przez Intela w 2007 r. open source'owy projekt systemu operacyjnego dla komputerów netbook i urządzeń MID, opartego na Linuksie. Zamysłem autorów projektu było stworzenie platformy maksymalnie wykorzystującej możliwości procesorów Atom, przeznaczonych do montażu w wymienionych urządzeniach. Niedawno Intel przekazał projekt pod opiekę Fundacji Linuksa.

Co nowego?

Wersja beta Moblina 2.0 oferuje nowy interfejs użytkownika (bazujący na graficznym frameworku Clutter) specjalnie zoptymalizowany do pracy na niewielkich wyświetlaczach, którymi dysponują "Atomowe" netbooki. Ma się to przełożyć na wydłużenie ich czasu pracy na baterii oraz szybsze uruchamianie.

Użytkownicy systemu otrzymali do dyspozycji znajdujący się na górze ekranu pasek narzędziowy pozwalający na skorzystanie z różnych rozwijanych paneli - główny zapewnia natychmiastowy dostęp między innymi do kalendarza, zadań, poczty, ulubionych aplikacji oraz serwisów społecznościowych (obecnie obsługiwane: Twitter i Last.fm ). Za połączenia odpowiada zaktualizowany menadżer połączeń ConnMan, natomiast dzięki platformie GNOME Mobile powinniśmy móc bez problemu uruchomić desktopowe aplikacje dla Linuksa.

Warto dodać, że większość obecnie sprzedawanych netbooków korzystających z układów Intela pracuje pod kontrolą systemu Windows XP, natomiast Moblin 2.0 beta nie jest jedynym konkurentem Microsoftu w tym segmencie - pomagają mu Android Google'a oraz Ubuntu Linux Remix.

Nowa wersja Moblina powinna bez problemu pracować na następujących urządzeniach: Acer Aspire One, Asus eeePC 901, 1000H, Dell Mini 9, MSI Wind, Lenovo S10, Samsung NC10, HP Mini 1010 i 1120NR.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego ją w akcji:

Program można pobrać pod tym adresem.