Moblin 2.1 wydany

Jest już dostępna nowa wersja opartego na Linuksie systemu operacyjnego dla netbooków. Moblin 2.1 w obecnej formie to wydanie developerskie, którego zadaniem jest prezentacja zmian i wprowadzenie w nowe funkcje systemu. Wersje developerskie przygotowywane są zwykle z myślą o wyłapaniu błędów w oprogramowaniu; ich udostępnienie pozwala też programistom pracować nad kompatybilnymi aplikacjami.

Zobacz Ranking produktów PC World - netbooki

Moblin początkowo był projektowany przez Intela jako system operacyjny dla komputerów netbook. System znalazł już uznanie niektórych wytwórców sprzętu - zapowiedź użycia Moblina w szerokiej gamie urządzeń złożył m.in. Acer. Pod kontrolą tego OS-a mają pracować netbooki, nettopy, notebooki i komputery stacjonarne Tajwańczyków.

Wydanie 2.1 systemu ma otworzyć mu drogę na inne platformy wykorzystujące procesory Intel Atom, np. urządzenia przenośne MID i smartfony. Dlatego też zmianie musiała ulec koncepcja interfejsu użytkownika Moblina, który trzeba było dopasować do różnych gabarytów wyświetlaczy. System obsługuje więc dodatkowe rozdzielczości ekranowe.

Moblin 2.1 to poprawione wsparcie sieci 3G i technologii Bluetooth, jak również obsługa platformy sprzętowej Intel Pine Trail (nowa generacja procesorów Atom ze zintegrowanym podsystemem graficznym i kontrolerem pamięci). W systemie pojawiły się nowe narzędzia - Garage (internetowy katalog zawierający aplikacje na licencji open source) i Application Installer, ułatwiające pobieranie, instalację i usuwanie oprogramowania.

Rozwojem Moblina zarządza obecnie Linux Foundation.

Więcej informacji: Projekt Moblin