Mobo i jej BIOS


Teraz BIOS

Stworzenie Opracowanie BIOS-u, który będzie funkcjonował identycznie na we wszystkich pecetach, razem z klonami oryginalnych IBM, jest dla zachowania kompatybilności zadaniem najważniejszym. Przecież pecet nie jestto nie tylko sumą suma sprzętu i oprogramowania. Coś musi pobudzić ten sprzęt do życia i podnieść go do poziomu, na którym może już zarządzać system operacyjny. Zadaniem BIOS-u jest połączenie sfery sprzętu ze światem oprogramowania. "Inżynier tej specjalności powinien rozumieć sekrety obu tych dziedzin" - tłumaczy Chen George. Alex Perng, który kieruje jednym z zespołów tworzących BIOS dla ASUSA, wyjaśnia, że komendy polecenia tego systemu sterują CPU, chipsetem i innymi urządzeniami, tworzą z nich jedność gotową do startu.

Tajwańscy producenci płyt głównych nie rozpoczynają pracy nad nowym BIOS-em do nowej płyty od zera. BIOS ma modularną strukturę i jego rdzenne fragmenty są dostarczane przez licencjodawców, zwykle AMI albo PhoenixPhoeniksa. Perng ocenia, że "cześć część licencyjna stanowi 70 procent całości, a reszta jest kodem producenta. Stała część BIOS-u przede wszystkim zajmuje się spuścizną po takich urządzeniach, jak porty szeregowe czy równoległe, oraz specyfikuje przerwania i kilka podobnych funkcji. 30 Trzydzieści procent kodu piszemy do obsługi nowych chipsetów i dodatkowych funkcji".

W tajwańskich firmach zespoły projektantów nie sa są duże. Praca zespołowa bywa często niezbędna, ale główną część zadania wykonuje wykonują jedna- lub dwie osoby, i to pracując jednocześnie nad kilkoma płytami głównymi. Perng uważa, że Ppraca nie należy jestdo łatwa, bo wych. Większość kodu jest pisanapisze się w asemblerze - tłumaczy Perng. Osoby rozpieszczone wygodą użytkowania języków wysokiego poziomu mogą być zszokowane na widokzdumione jego składnią. W przeciwieństwie do C czy Javy, kod ma niewiele wspólnego ze słowami wypowiadanymi i pisanymi w potocznej mowie. A w konfrontacji z prostotą języków wykorzystujących znaczniki, takich jak HTML, przypomina bełkot robota.

Holst Cheng, naczelny inżynier z Foxconn's Products Group, podrzuca kilka próbek instrukcji w assemblerze. Często opisują najbardziej elementarne działania na rejestrach procesora:. "mov ax,bx" czy "and ax,bx" są tego przykładem.

Konsekwencją używania języka niskiego poziomu jest wyjątkowa długość programów. Perng ocenia długość kodu źródłowego BIOS-u standardowej płyty głównej na milion liniiwierszy. W lepszych płytach, z serii Premium albo Republic of Gamers, takich jak Maximus, dochodzą dodatkowe funkcje, które wydłużają kod o następne pół miliona. Thomas Chang, product managermenadżer produktu z Gigabyte, jest bardziej ostrożny. Ocenia, że średni BIOS składa się z kilkuset tysięcy liniiwierszy.

Ludzie

Od czasu, kiedy gdy Intel wypuścił część wzorcowego kodu w języku C, także inżynierowie od BIOS-u zaczęli się nim posługiwać. Ale wejścia jego obiektowej wersji nie należy się spodziewać. W C++ są problemy z czasem wykonywania i długością kodu w porównaniu z czystym asemblerem. Co prawda, nie jest tak szybki, ale z drugiej strony prędkość procesorów powiększa zwiększa się z dnia na dzień. Cheng z Foxconna utrzymuje, że Towarzyszy towarzyszy temu coraz silniejsza tendencja do posługiwania się do w programowania programowaniu BIOS-u językami wyższego poziomu, utrzymuje Cheng z Foxconn'a. Ale nawet jeśli nawet samo kodowanie staje się łatwiejsze, to pozostałe aspekty pisania BIOS-u dalej nadal wymagają od piszących najwyższych kwalifikacji.

"Od programisty wymagamy przede wszystkim umiejętności posługiwania się asemblerem. Poza tym powinien mieć wyczucie i doświadczenie w pracy ze sprzętem -", tłumaczy Cheng. "- Ale moim zdaniem, najważniejsza jest umiejętność logicznej analizy funkcjonowania sprzętu i jego integracji z całym systemem"."

Zgadza się z tym Chen z ASUSA. "Ponieważ inżynier od BIOS-u kontroluje każdą funkcję hardware'u sprzętu, inżynier od BIOS-u musi rozumieć zarówno działanie sprzętu, jak i oprogramowania. Powinien stale się uczyć, powiększać zasób doświadczeń i poznawać nowe chipsety i technologie. Powinien być także cierpliwy i skupiony".

"Uczenie się BIOS-u zabiera mnóstwo czasu", dodaje Perng. AsusASUS organizuje treningi dla zainteresowanych. Ale wyuczenie dobrego fachowca to raczej kwestia raczej trzech lat niż trzech miesięcy.