Moc Celerona

W tym miesiącu miała odbyć się polska premiera procesorów AMD K6-III, Pentium III 550 MHz i Celeron 433 MHz.


W tym miesiącu miała odbyć się polska premiera procesorów AMD K6-III, Pentium III 550 MHz i Celeron 433 MHz.

Niestety, popyt na procesory AMD okazał się jak zwykle większy niż podaż, w związku z czym nie były one dostępne w znaczących ilościach w Polsce (test komputerów amerykańskich z tymi procesorami znajdziecie w aktualnościach, w artykule "AMD K6-III idzie jak burza").

Moc Celerona

Zestawienie komputerów

Premiera procesorów Pentium III 550 MHz opóźniła się o ponad dwa tygodnie (testy komputerów opublikujemy za miesiąc). Zgodnie z harmonogramem ukazały się tylko komputery z Celeronami 433 MHz. Dwa z nich FF Computers Classic 400 i JTT Adax Delta 433 MHz poddaliśmy testom. Przetestowaliśmy też kilka komputerów o zmienionych konfiguracjach. Poniżej znajdziecie informacje, wyniki testów i oceny 25 komputerów.

Moc Celerona

Raport z testów

Najszybszym komputerem w naszym rankingu był nieco zmieniony model TCH Graph DVD 500, który uzyskał wynik 229 punktów w teście PC WorldBench (poprzedni 226). Drugą pozycję zajął Optimus Prestige 500 z wynikiem 227 punktów. Najwolniejszymi komputerami oferowanymi na rynku były modele z procesorami Celeron 300 MHz (155 punktów) - o 32 procent wolniejsze od najszybszych Pentium III 500 MHz.

W kategorii komputerów "wydajnych" pierwsze miejsce zajął Adax Delta trzy 500 - szybki, dobrze wyposażony, z dobrymi warunkami serwisowymi. Drugie i trzecie miejsca zajęły komputery TCH Graph 450 z procesorem Pentium II 450 i Graph DVD z Pentium III 500. Wszystkie trzy wykorzystywały najnowsze technologie (szybkie dyski, karty grafiki z procesorami Riva TNT, magistralę 100 MHz, itp.), różniły się jednak znacznie cenami.

Moc Celerona

Kategoria "wydajne"

Wśród komputerów "ekonomicznych" pierwsze miejsce zajął Mikrotech InterMaster z Celeronem 400 MHz, który kosztował 3845 zł. Połączenie dobrej ceny, wyposażenia i serwisu czynią go dobrym wyborem dla ludzi oczekujących wydajności przy jednoczesnym uwzględnieniu niskiej ceny. Drugie i trzecie miejsce zajęły komputery z procesorami Celeron 400 MHz - Adax Bravo 400CL i Optimus Hypermedia - były jednak droższe, kosztowały odpowiednio 4257 i 5489 zł.

TCH Graph DVD 500

Za: szybki, bardzo dobrze wyposażony

Przeciw: drogi

TCH Graph, który zajmował ostatnio drugą pozycję, po pewnych usprawnieniach wysunął się na pierwszą. Doskonały wynik pozwoliły mu osiągnąć: procesor Pentium III 500 MHz, 128 MB pamięci RAM, szybki dysk IBM o prędkości obrotowej 7200 i pojemności 10,1 GB, karta graficzna Hercules Dynamite TNT z 16 MB SDRAM. Zestaw zawierał też napęd DVD-ROM i kartę dźwiękową Sound Blaster Live. Komputer kosztuje dużo - 8747 zł, choć nie był najdroższym. Jeśli wymagacie najwyższej wydajności, jest to model dla Was.

Adax Delta trzy 500

Za: szybki, przystępna cena jak na sprzęt tej klasy

Przeciw: mniejszy niż w innych komputerach twardy dysk

Adax Delta trzy 500 z procesorem Pentium III zawierał 128 MB RAM, dysk Seagate o pojemności 9,14 GB i prędkości obrotowej 7200 obr/min. Podobnie jak rywale wykorzystywał kartę graficzną z procesorem RivaTNT. Producent zapewnił mu kartę Sound Blaster Live i modem 3Com Sportster.

Mikrotech InterMaster

Za: dość szybki, przystępna cena

Przeciw: karta dźwiękowa standardu ISA, mały dysk twardy

Komputer InterMaster w zmienionej konfiguracji okazał się na tyle szybki i tani, że zajął pierwsze miejsce wśród komputerów "ekonomicznych". Sercem komputera był procesor Celeron 400 MHz, który współdziałał z magistralą 66 MHz, ale miał zintegrowaną pamięć podręczną 128 KB działającą z prędkością procesora. Pozostałe wyposażenie komputera to twardy dysk o pojemności 4,3 GB, karta graficzna Intel i740, modem US Robotics i karta dźwiękowa Sound Blaster AWE64.