Moc błękitnego lasera

Naukowcy z korporacji Toshiba przedstawią w przyszłym tygodniu efekt prac nad kolejną wersją diody lasera emitującego błękitną wiązkę. Nowa dioda zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach elektroniki użytkowej Ceatec w Japonii. Jest ona kilkukrotnie wydajniejsza od obecnie stosowanych rozwiązań w urządzeniach optycznych.

Długość fali światła produkowanego przez laser jest głównym wyznacznikiem ilości danych możliwych do zapisania na płycie. Im jest ona krótsza, tym mniej przestrzeni zajmuje na nośniku pojedynczy bit danych, a co za tym idzie, większa ilość informacji jest możliwa do pomieszczenia. Obecnie oferowane napędy optyczne dysponują diodami laserowymi, emitującymi wiązkę czerwoną lub podczerwoną o długości fali 780 nanometrów w przypadku płyty CD o pojemności 650 MB oraz 640 nanometrów w przypadku płyty DVD zdolnej pomieścić 4,7 GB danych.

Korporacja Sony oferuje już podobne rozwiązanie o nazwie Blue-ray. Także sama Toshiba w kooperacji z firmą NEC przedstawiła już wcześniej swoją wersję diody. Oba produkty emitują wiązkę w kolorze błękitno-fioletowym o długości fali 405 nanometrów. Pozwala to na zapisanie od 23 do 36 GB danych na jednej płycie. Kolejna wersja diody Toshiby oferuje podobną długość fali. Tym razem jednak podniesiono jej moc oraz zredukowano poziom zakłóceń, co może znacznie wpłynąć na zwiększenie szybkości odczytywania i zapisywania danych na nośniku.

Korporacja przewiduje wprowadzenie na rynek pierwszych urządzeń z nową diodą laserową na rok 2006.