Moc dla DVD


Jakie karty?

Ponieważ kart bez trybu Overlay już się nie sprzedaje, tym problemem nie musisz się martwić. Dużo istotniejsza jest kwestia wspomagania dekompresji MPEG-2.

Jak powiedzieliśmy, najwięcej operacji wymagają fazy iDCT i MC. Nietrudno przewidzieć, że na tych dwóch aspektach skupiły się wysiłki konstruktorów kart graficznych. W większości przypadków wykorzystuje się tylko wspomaganie MC, ale najbardziej ambitni producenci dodali do swoich kart również iDCT.

Łatwo przekonać się, jak wiele daje akceleracja odtwarzania DVD wbudowana w kartę graficzną, mierząc obciążenie procesora. W przypadku kart z MC i iDCT jest ono o mniej więcej 50 procent niższe niż w przypadku karty niewyposażonej w żadną ze znanych metod akceleracji.

Przetestowaliśmy sześć kart wyposażonych we wspomaganie odtwarzania DVD, aby ustalić, która z nich najlepiej się nadaje do tego celu. To kryterium było najważniejsze w końcowej ocenie, ale ponieważ nikt nie kupuje karty graficznej wyłącznie do oglądania filmów, przeprowadziliśmy również testy wydajności w typowych zastosowaniach 3D, takich jak gry komputerowe.

Pod względem wydajności odtwarzania zdecydowanym zwycięzcą została karta ATI Rage Fury MAXX. Niestety, z niewyjaśnionych powodów nie jest ona wyposażona w wyjście telewizyjne i dlatego nie zajęła pierwszego miejsca w teście. Przyznaliśmy je karcie Leadteka, wyposażonej w bardzo dobre wyjście telewizyjne i najlepszej we wszystkich testach wydajności oprócz odtwarzania DVD.

WinFast VR300

Całkowite rozczarowanie

Moc dla DVD
Gdy układ graficzny SiS300 debiutował w 1999 roku, przedstawiano go jako niedrogą alternatywę konkurencji w rodzaju TNT2 bądź G400. Wedle założeń konstrukcyjnych, miał dorównywać im pod względem wydajności i nawet przewyższać, jeżeli chodzi o wbudowane funkcje 3D. Niestety, rzeczywistość okazała się zgoła inna.

Choć karta teoretycznie ma wbudowaną kompensację ruchu, wypadła słabiej od wielu kart bez żadnej techniki akceleracji. Źle wypadły wszystkie testy - jakości, możliwości i wydajności. Przekłamania w wyświetlanym obrazie były chwilami wręcz rażące.

Podobne rezultaty dały testy wydajności w zastosowaniach 3D. Jedyna rozsądna rozdzielczość to 640x480, przy czym czasami nawet przy tych ustawieniach przełączenie się na tryb 32-bitowego koloru spowalniało system poniżej poziomu dającego akceptowalną wydajność.

Jedyną atrakcją karty są dołączone do niej okulary, dające w grach wykorzystujących tryb Direct3D złudzenie trójwymiarowości.

<font color="red">Plusy: Okulary, niska cena, wyjście telewizyjne (jako opcja).

<font color="red">Minusy: Mała jakość i wydajność.

WinFast GeForce 256 DDR

Lider

Moc dla DVD
Wprawdzie w chwili pisania tego tekstu testowaliśmy już pierwsze karty oparte na najnowszym układzie GeForce 2 GTS, nie zmienia to faktu, że WinFast GeForce 256 DDR jest jednym z najszybszych modeli, jakie kiedykolwiek testowaliśmy.

Karta wypadła rewelacyjnie we wszystkich testach, w większości przypadków zajmując pierwsze miejsce. Jedynym wyjątkiem jest test wydajności w odtwarzaniu DVD, gdzie zwycięzcą okazało się ATI Rage Fury MAXX, ale WinFast uplasował się pewnie na drugiej pozycji. Poza tym ma jedną istotną przewagę nad produktem ATI - wyposażony jest w doskonałe wyjście telewizyjne w standardzie S-VHS. W zestawie otrzymujemy również przejściówkę do złącza typu composite.

Egzemplarz, który testowaliśmy, był fabrycznie wyposażony w radiator dwukrotnie większy od standardowego, co gwarantuje miłośnikom podkręcania dużo dobrej zabawy.

<font color="red">Plusy: Bardzo wysoka wydajność, dobra jakość obrazu, bogate wyposażenie dodatkowe, duży radiator.

<font color="red">Minusy: Wysoka cena.

Guillemot 3D Prophet

Karta na czasie

Kolejna karta w naszym teście jest oparta na układzie GeForce, ale wykorzystuje wolniejsze pamięci SDR. Oznacza to dość wyraźne zmniejszenie wydajności w zastosowaniach 3D (w wyższych rozdzielczościach), natomiast w przypadku odtwarzania DVD różnica jest zdecydowanie mniej dostrzegalna.

Moc dla DVD
W testach Video-2000 karta zajęła trzecie miejsce, jednak podobnie jak WinFast GeForce 256 DDR, która ją wyprzedziła, ma jedną olbrzymią przewagę nad zwycięzcą ATI Rage Fury MAXX - wyposażona jest w wyjście telewizyjne i przejściówkę S-VHS-Composite.

Spośród innych kart opartych na układzie GeForce model firmy Guillemot nie wyróżnia się w jakikolwiek sposób - negatywny bądź pozytywny. Jest to dobry wybór dla miłośników DVD i graczy.

<font color="red">Plusy: Dobra wydajność, wyjście telewizyjne.

<font color="red">Minusy: Nieco przestarzałe pamięci SDR.

ATI Rage Fury MAXX

We dwójkę raźniej

Moc dla DVD
Układ graficzny ATI Rage 128 Pro nie mógłby już dzisiaj uchodzić za demona szybkości. Gdyby jednak połączyć dwa takie układy? Na taki pomysł wpadli konstruktorzy ATI i opracowali technikę AFR (Alternate Frame Rendering), pozwalającą wykorzystać dwa układy, obliczające kolejne klatki naprzemiennie. Oznacza to, że karta w jednej chwili przygotowuje wyświetlenie dwóch kolejnych klatek obrazu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu karta ATI Rage Fury MAXX dołączyła do grona najszybszych modeli na rynku, zajmując pozycję między kartami opartymi na układach GeForce. Zachowano przy tym wielką zaletę, jaką jest niewątpliwie wykorzystanie zarówno techniki kompensacji ruchu, jak i iDCT.

W testach wydajności, przeprowadzonych przy użyciu programu Video2000, ATI zdecydowanie pokonała wszystkich konkurentów, choć w testach jakości obrazu nie okazała się najlepsza.

Trudno też zrozumieć, dlaczego karta, będąca modelem zdecydowanie najlepiej przystosowanym do odtwarzania DVD, nie została wyposażona w wyjście telewizyjne. Wydaje się to fatalnym niedopatrzeniem, które, miejmy nadzieję, zostanie usunięte w późniejszych wersjach.

Ważną zaletą jest to, że w komplecie otrzymuje się pełną wersję doskonałego programu Cinemaster do odtwarzania DVD.

<font color="red">Plusy: Bardzo wysoka wydajność przy odtwarzaniu DVD i generowaniu grafiki 3D, dołączone oprogramowanie.

<font color="red">Minusy: Brak wyjścia telewizyjnego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: