Moc dla DVD


Toshiba SD-R 1002

Wszystko w jednym

Zwiększa się oferta urządzeń łączących funkcjonalność napędu DVD-ROM i nagrywarki CD-R/RW. Jakiś czas temu testowaliśmy model firmy Ricoh, a teraz przyjrzeliśmy się ofercie Toshiby.

Niestety, trzeba z góry ostrzec, że urządzenia combo na razie nie dorównują modelom bardziej wyspecjalizowanym. Ich największą zaletą jest cena, niższa niż w przypadku zakupu dwóch oddzielnych urządzeń, oraz oszczędność miejsca w obudowie. Trudno natomiast zachwycić się oficjalnymi parametrami. Toshiba jako DVD-ROM pracuje z 4-krotną prędkością, podobnie zresztą w trybie CD-R/RW. O ile wśród nagrywarek takie parametry są jeszcze akceptowalne, o tyle 4-krotny DVD-ROM przeznaczony jest raczej dla mniej wymagających użytkowników.

Jak testowaliśmy

Wszystkie karty testowaliśmy na komputerze wyposażonym w procesor Pentium III 450 MHz, płytę główną Gigabyte BX2000 (chipset BX, AGP2X), 128 MB pamięci RAM i twardy dysk Fujitsu 6,5 GB 7200 RPM. Na czas testów wyjęliśmy natomiast kartę dźwiękową, sieciową i kontroler SCSI, aby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń.

Jako system operacyjny wybraliśmy Windows 98, głównie ze względu na dostępność sterowników do tego systemu. Przed testem każdej karty przygotowywaliśmy czystą instalację, zawierającą wyłącznie programy do pomiaru wydajności i jakości kart.

Stosowaliśmy najnowsze oficjalne sterowniki pochodzące od producentów poszczególnych kart. Jakość obrazu ocenialiśmy na monitorze Philips Brilliance 201P.

Wydajność i jakość odtwarzania DVD testowaliśmy programem Video200 firmy MadOnion. Do oceny wydajności w grach posłużyły nam:

3DMark 2000

(test syntetyczny, obejmujący wszystkie aspekty związane z jakością i wydajnością karty),

Quake 3 Arena

(wydajność w trybie OpenGL),##

Expendable

(wydajność w trybie Direct3D).

Moc dla DVD
Te przypuszczenia potwierdziły się w czasie testów. Średnia prędkość odczytu wynosiła zaledwie 3,47X, co jest wynikiem trzykrotnie słabszym niż w przypadku Pioneera 105S. Większe jest ponadto obciążenie procesora, wynoszące około 10 procent.

Płyta szybko osiąga maksymalną prędkość (1,38 sekundy), ale trudno się dziwić, wziąwszy pod uwagę niewysokie maksymalne prędkości odczytu. Z niewiadomych przyczyn nie udało się nam natomiast przeprowadzić testu czasu dostępu - wszystkie programy pokazywały wartość 0 ms.

<font color="red">Plusy: Dwa w jednym to oszczędność miejsca i pieniędzy.

<font color="red">Minusy: Przeciętna wydajność.

BTC

Rozsądny wybór

Jako że opisywany napęd jest pierwszym modelem DVD-ROM firmy BTC, jaki kiedykolwiek trafił do naszych testów, ciekawi byliśmy jego osiągów w porównaniu z urządzeniami lepiej nam znanych producentów.

Zanim przejdziemy do wyników w testach wydajności, powiedzmy słów kilka o wyglądzie. Stylistyka przedniego panelu do typowych na pewno nie należy - okrągłe niebieskie przyciski przypominają niektóre obudowy komputerów. Ponieważ trudno ferować wyroki w kwestii estetyki, ograniczmy się do stwierdzenia, że nam wygląd nie przypadł do gustu.

Jednak w testach BTC wypadło tak, jak należało oczekiwać od napędu klasy 8X. Średnia prędkość odczytu wyniosła 5,72X, czyli na poziomie podobnym jak Toshiby SD1302. Doskonały wynik osiągnięto w teście obciążenia procesora przy odczycie z 1-krotną prędkością - zaledwie 5 procent.

Nieco rozczarował czas konieczny do maksymalnego rozpędzenia płyty, wynoszący 2,13 sekundy. Czas hamowania był typowy i zbliżył się do 5 sekund.

Moc dla DVD
Producent nie zapomniał o cyfrowym wyjściu dźwiękowym. Podsumowując, BTC to przyzwoity napęd za rozsądną cenę, dobrze spisujący się podczas odtwarzania filmów na DVD i w codziennej pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest urządzeniem najnowszej generacji.

<font color="red">Plusy: Niewielkie obciążenie procesora, bardzo krótki czas dostępu.

<font color="red">Minusy: Tylko 8X.

Creative

Wyczekiwany następca

Sporo czasu upłynęło, zanim firma Creative Labs zdecydowała się zaprezentować następcę wysłużonego już modelu o 6-krotnej prędkości odczytu. Trudno też uznać, że uczyniła jakiś przełom - najnowszy DVD-ROM pracuje z prędkością 8-krotną. Zmiana ma zatem charakter raczej ewolucyjny.

Patrząc na przedni panel, w pierwszej chwili w ogóle można przeoczyć zmiany w stosunku do starszych modeli. Jedyna różnica polega bowiem na uaktualnieniu cyfry oznaczającej szybkość.

Moc dla DVD
Zachowano natomiast specyficzne kolorowe wzornictwo.Pierwszą istotną różnicę na lepsze w stosunku do starszych modeli można zauważyć w kilka chwil po zainstalowaniu napędu. Wreszcie rozwiązano problem bardzo długiego wykrywania rodzaju włożonej do niego płyty. Creative pod tym względem nie odstaje od reszty stawki.

W testach Creative okazał się minimalnie szybszy od BTC w odczycie danych, osiągając 5,82X, przegrywając jednak pod względem czasu dostępu do danych, wynoszącego 81 ms.

Obciążenie procesora, kształtując się w granicach 7 procent, nie przekroczyło akceptowanego poziomu.

Creative 8X to kolejny solidny napęd - dowód, że na tym poziomie wszyscy producenci opanowali technologię w wystarczającym stopniu. Miejmy tylko nadzieję, że na kolejny model firmy Creative będziemy musieli czekać krócej niż rok.

<font color="red">Plusy: Dość dobra wydajność, poprawiony mechanizm wykrywania płyty.

<font color="red">Minusy: Tylko 8X.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: