Moc i prostota

Prezentujemy przykład instalacji, w której minimalistyczne założenia stylistyczne zderzyły się z wysokimi wymaganiami użytkowymi. Osiągnięcie kompromisu nie było łatwe, ale zastosowane urządzenia pozwoliły na stworzenie kina domowego o poprawnych parametrach obrazu i dźwięku w pomieszczeniu nie przeznaczonym specjalnie do oglądania filmów, lecz pełniącym na co dzień wiele innych funkcji.


Prezentujemy przykład instalacji, w której minimalistyczne założenia stylistyczne zderzyły się z wysokimi wymaganiami użytkowymi. Osiągnięcie kompromisu nie było łatwe, ale zastosowane urządzenia pozwoliły na stworzenie kina domowego o poprawnych parametrach obrazu i dźwięku w pomieszczeniu nie przeznaczonym specjalnie do oglądania filmów, lecz pełniącym na co dzień wiele innych funkcji.

1 Ekran

Moc i prostota

Wybrane elementy kina domowego dopasowane są stylistycznie do wystroju pomieszczenia.

Domownicy nie chcieli, aby wielki ekran "zdominował" stylistykę salonu. Po długim wahaniu zrezygnowano z zainstalowania projektora, do którego właściciele nie byli przekonani z powodu zbyt długiego czasu uruchamiania i nieco utrudnionego korzystania z telewizji. Ostatecznie zdecydowano się na 43-calowy ekran plazmowy Pioneera, firmy której amplituner i nagrywarka stanowią także elementy instalacji. Jego linia i kolor współgrają nie tylko z wyglądem przednich kolumn i głośnika centralnego, ale też pasują do minimalistycznej stylistyki wnętrza. Ekran PDP 433 CMX to model, który dobrze sprawdza się nie tylko przy oglądaniu filmów DVD, ale także jako zwykły telewizor służący do odbioru programu stacjonarnego i satelitarnego. Plazma o rozdzielczości 1024 x 768 potrafi odwzorować 16,7 mln kolorów, ma dobry kontrast i jasność, dzięki czemu można bez problemu oglądać na niej programy w nasłonecznionym salonie. Ekran panoramiczny, w którym obraz jest wyświetlany w formacie 16:9, pozwala na komfortowe oglądanie kinowych produkcji. Plazmę podłączono do tunera zewnętrznego Humax 8100, dzięki czemu korzystanie z programów telewizyjnych i satelitarnych jest równie wygodne jak w tradycyjnym, kineskopowym telewizorze.

2 Głośniki

Moc i prostota

Kolumny mogą nagłośnić duże pomieszczenie.

Przestronne pomieszczenie wykończone w jasnej przejrzystej tonacji nie mogło zostać oszpecone nadmiernie rzucającymi się w oczy urządzeniami kina domowego. Właściciele mieszkania pragnęli uzyskać jak najlepsze warunki odsłuchowe, jednak nie kosztem zerwania z preferowaną przez siebie minimalistyczną wizją wystroju pomieszczenia. Odpadła więc niestety możliwość poprawy akustyki tradycyjnymi metodami. Problem stanowiła także oszklona ściana mogąca odbijać w niepożądany sposób fale dźwiękowe. Jednak takie ustępstwo wymusiła specyfika pokoju. Długo zastanawiano się, jakie głośniki będą najlepsze. Ostatecznie zdecydowano się na zestaw firmy Dali. Wybrana linia Piano składa się z dwóch przednich kolumn podłogowych Noble, głośnika centralnego Vocal oraz dwóch tylnych głośników surround Ambient. Noble to wolno stojąca para kolumn z 2,5-centymetrowymi, wykonanymi z jedwabiu, kopułkami wysokotonowymi zapewniającymi czyste, liniowe przetwarzanie górnego krańca pasm akustycznych. Frontowe przetworniki o eliptycznym kształcie zwiększają kąt rozprowadzania fal dźwiękowych i nadają im większą dynamikę. Całości dopełniają po dwa 13-centymetrowe przetworniki średniotonowe. Ręczne wykonanie każdego elementu oraz stabilne mocowanie poszczególnych podzespołów ma eliminować wszystkie niepożądane wewnętrzne rezonanse.

Głośnik centralny Vocal został zaprojektowany specjalnie do współpracy z pozostałymi kolumnami zestawu Dali. Zastosowano w nim tę samą 2,5-centymetrową, jedwabną kopułką wysokotonową oraz dwa 11,5-centymetrowe przetworniki średniotonowe, pozwalające na swobodną współpracę z wysokimi, mocnymi kolumnami przednimi. Całość uzupełnia para kolumn surround, w której wykorzystano te same głośniki. Rozwiązanie to pozwoliło na ujednolicenie brzmienia zestawu. Poza bardzo dobrymi parametrami Dali Piano charakteryzuje się także niezwykle estetycznym wykonaniem - aluminiowe obudowy utrzymane w stylowej, srebrnej tonacji. Modyfikację zestawu sprowadzono do zmiany subwoofera. Zamiast standardowego Dali Forte użyto modelu sub 211.2 firmy Elac. To ważące 23 kg urządzenie, charakteryzujące się dużą mocą i czystością dźwięku, dobrze współbrzmi z zestawem kolumn Dali.