Moc w gotowości

Wiosną ubiegłego roku pisaliśmy na temat nowej technologii akumulatorów NiMH, pozwalającej znacznie wydłużyć czas samorozładowania. Producenci twierdzili, że utrzymają nawet 90 procent pojemności po upływie sześciu miesięcy od naładowania, a 85 procent po roku. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wiosną ubiegłego roku pisaliśmy na temat nowej technologii akumulatorów NiMH, pozwalającej znacznie wydłużyć czas samorozładowania. Producenci twierdzili, że utrzymają nawet 90 procent pojemności po upływie sześciu miesięcy od naładowania, a 85 procent po roku. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Samorozładowanie akumulatorów za-silających urządzenia codziennego użytku bywa bardzo uciążliwe. Dobrym przy-kładem są piloty zdalnego stero-wania, zegarki czy ministacje po-godowe. Pobierają bardzo mało prądu, dzięki czemu przez dłuższy czas nie trzeba martwić się o wymianę baterii. Do tej pory w tego typu urządzeniach znacznie lepiej sprawdzały się zwykłe ogniwa jednorazowego użytku niż akumulatory. Teraz te, które dłużej wykazują gotowość do działania, mogą z powodzeniem zastąpić uciążliwe w utylizacji baterie jednorazowe. Odnawialne i starczające na długi czas źródło energii jest nie do przecenienia także dla użytkowników aparatów cyfrowych zasilanych ogniwami typu AA. Jeśli sięgają po swoje cyfrówki z rzadka - na przykład raz na miesiąc - korzystając z nowego rodzaju akumulatorków, będą mogli cieszyć się sprzętem zawsze gotowym do pracy.

Procesu samoczynnego wyzbywania się zmagazynowanej w akumulatorkach energii nie da się zatrzymać. Co najwyżej, można go spowolnić - jak się okazało, znacznie.

Zapuszkowane na 6 miesięcy

Moc w gotowości

Wykres przedstawia spadek napięcia podczas rozładowywania akumulatorów GP ReCyko+ oraz hähnel synergy po pół roku od ładowania. Widać, że akumulatory GP obciążone prądem 0,3 A nieco dłużej utrzymywały napięcie powyżej 4 V (1 V na ogniwo).

Na rynku jest sporo modeli, które charakteryzują się wydłużonym okresem samorozładowania - to produkty firm GP Batteries, hähnel, Panasonic oraz Sony. Postanowiliśmy sprawdzić ich możliwości i poddaliśmy długotrwałemu, dwuetapowemu testowi. Pierwszym sprawdzianem była próba sześciomiesięczna, drugi polega na odłożeniu naładowanych ogniw na cały rok. Mamy już wyniki pierwszego etapu testów pierwszych dwóch modeli: GP ReCyko+ oraz hähnel synergy.

Moc w gotowości

Akumulatory GP ReCyko+ oraz hähnel synergy, które wzięły udział w sześciomiesięcznym teście samorozładowania.

Akumulatory GP ReCyko+ do testów otrzymaliśmy 9 maja 2007. Bezpośrednio po wyjęciu z opakowania podłączyliśmy je do urządzenia rozładowującego, obciążając cztery ogniwa prądem o natężeniu 0,3 A. Przyjmując bezpieczny próg minimalnego napięcia, wynoszący 1 V na ogniwo, udało się wyładować 1544 mAh. Po wykonaniu cyklowania, ze świeżo naładowanych baterii uzyskiwaliśmy średnio 2024 mAh - tę pojemność przyjęliśmy za całkowitą. W drugiej połowie listopada 2007 roku, po sześciu miesiącach leżakowania, z baterii ReCyko+ wydobyliśmy 1653 mAh, co stanowi 81,7 procent pojemności przyjętej za całkowitą.

Wyniki ogniw hähnel synergy sąnastępujące: nowe akumulatory po wyjęciu z opakowania 22 maja 2007 roku mieściły 1617 mAh. Po cyklowaniu, świeżo naładowane baterie wykazywały pojemność na poziomie 1865 mAh. Po pół roku ogniwa hähnel synergy mieściły 1598 mAh, co stanowi 85,7 procent przyjętej przez nas pojemności cał-kowitej.

Trudno wskazać zwycięzcę - akumulatory GP, co prawda, nieco szybciej pozbyły się swojej mocy, ale za to miały jej więcej. Ogniwa hähnel nieco wolniej tracą zmagazynowaną energię, ale za to są bardzo dalekie od uzyskania podawanej przez producenta pojemności nominalnej, która ma wynosić 2100 mAh.

Metodologia testu

Testy zostały przeprowadzone za pomocą urządzenia ładująco-rozładowującego Multiplex MULTIcharger LN-5014 oraz miernika Sanwa PC5000 współpracującego z aplikacją PC Link Plus. Akumulatory przed wykonaniem testu zostały poddane pięciokrotnemu cyklowaniu. Były przechowywane w zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze wahającej się w przedziale 18-20 stopni Celsjusza. Testowaliśmy pakiety składające się z czterech ogniw typu AA.