Moc z banku GP

Popularne ładowarki do akumulatorów AA mają dostarczać do ogniw określony prąd i poinformować o zakończeniu ładowania. Czy to wszystko, czego powinien oczekiwać użytkownik "paluszków"? Niezupełnie. Baterie można ładować na kilka sposobów, np. bardzo wolno, przez kilkanaście godzin, albo błyskawicznie, nawet w 15 minut.

Profesjonalne ładowarki do akumulatorów pozwalają na ustawienia prądu ładowania, co pozwala określić, jak długo ono potrwa. Zasada jest prosta: im większy jest prąd ładowania, tym szybciej ogniwo się ładuje. Tempo ma jednak swoją cenę - akumulator naładowany szybko może "oddać" mniej energii niż taki sam ładowany dłużej.

Popularne ładowarki dla domowych użytkowników "paluszków" na ogół nie pozwalają na sterowaniem prądem ładowania. Mamy zatem modele do zwykłego trybu ładowania (małym prądem) oraz szybkie. GP wprowadziło na rynek cztery nowe urządzenia drugiego typu, a do naszego laboratorium trafił PowerBank V800C z nowej serii Premium. Od wielu dostępnych na rynku modeli do błyskawicznego ładowania akumulatorów niklowo-wodorkowych (NiMH) typu AA oraz AAA różni się znacznie większą funkcjonalnością. Po pierwsze, dysponuje czterema niezależnymi kanałami ładowania, dzięki czemu każde ogniwo traktowane jest indywidualnie. Można ładować dowolną liczbę akumulatorów, a nie - jak w większości urządzeń - tylko pary. Każdy kanał ma przypisany wskaźnik stanu (ładowanie/koniec ładowania), na panelu znajdują się także diody informujące o trwaniu procesu, jego zakończeniu oraz o pojawieniu się zagrożenia (np. gdy w ładowarce znajdzie się bateria alkaliczna lub uszkodzony akumulator). To jeden z niewielu modeli z wentylatorem chłodzącym urządzenie i akumulatory. Podczas ładowania są one zamykane plastikową, przezroczystą klapką, co wymusza odpowiednią cyrkulację powietrza chłodzącego rozgrzane ogniwa i chroni na wypadek eksplozji powstałej na skutek ich przegrzania. To dodatkowe zabezpieczenie, bo jak twierdzi producent, akumulatorki GP są wewnętrznie zabezpieczone przed przegrzaniem.

Impulsywna ładowarka

Model V800C ładuje akumulatorki impulsami przy użyciu bardzo dużego prądu - z danych technicznych wynika, że chwilowe natężenie może wynosić nawet 7 A. Dzięki temu ładowarka "napełnia" ogniwa błyskawicznie, np. cztery typu AA o pojemności 2000 mAh w ciągu 30 minut, a dwa nawet w ciągu kwadransa. Jednakże ta metoda powoduje szybsze zużycie akumulatorków - ich żywotność może spaść nawet o 15 procent.

Wraz z urządzeniem dostarczone były akumulatory o nominalnej pojemności 2600-2700 mAh.


Zobacz również