Mocne brzmienie

Po trzech latach drobnych modyfikacji swoich kart dźwiękowych, Creative wreszcie pokazał zupełnie nową konstrukcję o nazwie Sound Blaster Audigy.

Po trzech latach drobnych modyfikacji swoich kart dźwiękowych, Creative wreszcie pokazał zupełnie nową konstrukcję o nazwie Sound Blaster Audigy.

Sound Blaster Audigy Platinum

Sound Blaster Audigy Platinum

Do naszego laboratorium trafił specjalny egzemplarz testowy, który według zapewnień firmy Creative, jest odpowiednikiem wersji SB Audigy Platinum eX.

Lepsza orientacja w przestrzeni

W zakresie odtwarzania, generowania i nagrywania dźwięku największe zmiany wiążą się z zastosowaniem nowego, bardziej wydajnego procesora dźwiękowego. Według Creative'a, jego moc czterokrotnie przewyższa możliwości stosowanego od trzech lat układu EMU10K1.

Efektem zwiększonej mocy obliczeniowej jest unowocześnienie znanego standardu dźwięku przestrzennego EAX 2.0, znanego z kart SB Live!, który nazywa się EAX Advanced HD (High Definition).

Działanie systemu EAX polega na modyfikowaniu dźwięku źródłowego przez nakładanie nań efektów środowiskowych. EAX Advanced HD pozwala nałożyć cztery efekty, co stanowi znaczny postęp w stosunku do EAX 2.0, który mógł wykorzystywać tylko jedną mapę środowiskową. Różnice pomiędzy Audigy a SB Live! są słyszalne natychmiast. Zlikwidowano wreszcie bardzo irytujące zjawisko polegające na tym, że efekty środowiskowe nakładane na dźwięk zmieniają się bardzo gwałtownie. Użytkownicy SB Live! wiedzą, o co chodzi. Jeśli np. w czasie gry postać przechodziła z otwartej przestrzeni do tunelu, zmiana dźwięku była zbyt gwałtowna. SB Audigy pozwala uniknąć takiej sytuacji dzięki funkcji Environment Morphing, która sprawia, że charakterystyka dźwięku zmienia się stopniowo. Inną nowością jest funkcja Environment Reflections, która śledzi kolejne odbicia fal dźwiękowych od obiektów znajdujących się w przestrzeni i stosownie do tego modyfikuje dźwięk.

Studio dźwiękowe - raczej nie

Na śedziu karty znalazło się złącze IEEE 1394, zapewniające transfer do 400 Mb/s.

Na śedziu karty znalazło się złącze IEEE 1394, zapewniające transfer do 400 Mb/s.

W reklamach SB Audigy podkreśla się, że karta wyposażona jest w 24-bitowe przetworniki ADC/ DAC i charakteryzuje się odstępem sygnału od szumów na poziomie 100 Db (każdą wartość powyżej 90 Db można już uznać za bardzo dobrą). Niestety, pomimo tych parametrów, nawet w najbardziej rozbudowanej wersji Platinum eX karta nie zaspokoi oczekiwań muzyków, którzy chcieliby zbudować domowe studio. Karta nie pozwala na próbkowanie dźwięku z częstotliwością 96 kHz. Co więcej, maksymalna rozdzielczość próbkowania wynosi zaledwie 16 bitów! Praktycznie wyklucza to SB Audigy z poważnych, muzycznych zastosowań.

Wprawdzie w wersji Platinum znajduje się zewnętrzny panel, jednak brakuje w nim kompletu czterech lub ośmiu wejść i wyjść analogowych.

IEEE 1394

Znaczącą nowością jest pojawienie się na karcie bardzo szybkiego szeregowego złącza IEEE 1394, które może przesyłać dane z prędkością 400 Mb/s. Złącze to dobrze znane jest użytkownikom Macintoshy i cyfrowych , gdzie jest instalowane standardowo. Jak dotąd standard IEEE 1394 nie zdobył należnej popularności. Jednak karty dźwiękowe Creative'a sprzedają się w milionach sztuk, a to oznacza, że już wkrótce IEEE 1394 może pojawić się w wielu komputerach. Lista potencjalnych zastosowań tego złącza jest długa.Wykorzystuje się je przede wszystkim do podłączania urządzeń zewnętrznych, np. kamer wideo, skanerów, twardych dysków, nagrywarek CD-RW, komputerów w sieci. Creative dodaje nawet do karty oprogramowanie, które umożliwia łączenie ze sobą komputerów właśnie przez IEEE 1394.

Dostępne będą trzy wersje Audigy. Podstawowa - Player nie ma zewnętrznego panelu Audigy Drive. Panel ten znajdzie się w wersji Platinum. Platinum eX natomiast dodatkowo zawierać będzie poszerzony pakiet oprogramowania. Gracze mogą odnieść pewną korzyść z wymiany starej karty dźwiękowej na SB Audigy Player - część zastosowanych rozwiązań już dawno powinna pojawić się w kartach Creative'a.

Dzięki nowym technikom, jakość efektów dźwiękowych w grach podniesie się znacznie. Jeśli jednak poszukujecie karty do poważnych profesjonalnych zastosowań muzycznych, na pewno nie jest to odpowiednia propozycja.

Sound Blaster Audigy

Informacje: Creative Polska, www.creative.pl

Cena: Player 510 zł, Platinum 1175 zł, Platinum eX 1530 zł