Mocne granie

Król jest jeden! WinAmp wciąż rządzi, jednak kolejne fragmenty królestwa zajmuje konkurencja. Zastanówcie się już dzisiaj, po której stronie stanąć.


Król jest jeden! WinAmp wciąż rządzi, jednak kolejne fragmenty królestwa zajmuje konkurencja. Zastanówcie się już dzisiaj, po której stronie stanąć.

WinAmp

Mocne granie
Dla niektórych jedyny odtwarzacz mp3. Dla wszystkich - symbol. Pomimo wysiłków ze strony konkurencji, wciąż o krok do przodu przed innymi. To dzięki temu programowi mp3 jest dzisiaj tak popularne. To dla niego powstały tysiące skinów i plug-inów rozszerzających jego możliwości.

Obsługuje w zasadzie wszystkie możliwe formaty dźwiękowe, a jeżeli któryś z nich nie jest standardowo wbudowany, to na pewno znajdziecie stosowny dodatek. Potrafi między innymi odgrywać pliki skompresowane jako VQF, co wciąż jest rzadkością. Dobra wiadomość także dla miłośników mowy naszej ojczystej - istnieje całkowicie spolszczona wersja WinAmpa.

WinAmp korzysta ze zbiorów internetowej bazy CDDB. Oznacza to, że po włożeniu zwykłej płytki CD z muzyką wyświetli tytuły piosenek.

Obsługuje oczywiście skiny - bo każdy player ma wiele twarzy. Od niedawna odczytuje skiny zapisane w archiwum, co oszczędzi wam miejsca i bałaganu na dysku.

Sonique

Mocne granie
Jeden z najpoważniejszych konkurentów WinAmpa. Wprawdzie na razie nie zanosi się na detronizację lidera, ale dla wielu osób właśnie Sonique może stać się numerem 1. Walka jest ostra, choć krew się jeszcze nie leje.

Interfejs tego programu z całą pewnością nie był projektowany z myślą o graficznych minimalistach. Wszystko rusza się, skacze i migocze niczym lampki na choince, tylko że znacznie ładniej.

Jak każdy przyzwoity program, Sonique obsługuje skiny. Wprawdzie długo jeszcze nie będzie takiego ich wyboru, jak w przypadku WinAmpa, to jednak ich wykonanie bije wszystko, co do tej pory widzieliście.

Ślicznie prezentują się plug-iny do wizualizacji. Szkoda tylko, że mocno obciążają procesor (w przypadku PII400 i 64 MB RAM obciążenie dochodziło do 30%). Za to w pamięci zajmuje znacznie mniej miejsca niż WinAmp.

Sonique potrafi odtwarzać dźwięk w formacie mp3 i kilku formatach dźwięku strumieniowego. Nie dorównuje tutaj WinAmpowi, ale jeżeli korzystacie głównie z plików mp3, nie zauważycie różnicy.

Kjofol

Mocne granie
Ostatni z wielkiej trójki wyróżnia się przede wszystkim kosmicznym wyglądem i niskim zużyciem czasu procesora. Jako jeden z nielicznych pośród testowanych programów potrafi obsługiwać pliki w formacie VQF. Przez pewien czas nie było pewne, czy funkcja ta będzie dostępna, bowiem Yamaha (twórca standardu) nieśmiało protestowała. Ostatecznie jednak wszystko dobrze się skończyło (jak w bajce dla grzecznych dzieci).

Niestety, program ma co najmniej kilka zaskakujących braków. Nie potrafi np. odtwarzać utworów w losowej kolejności, choć funkcję taką posiadają nawet najprostsze odtwarzacze. Mimo zaangażowania rozbudowanego aparatu badawczego i najlepszych specjalistów, nie udało nam się wyjaśnić tego fenomenu. Kjofol wciąż nie obsługuje też formatów strumieniowych - na razie zatem nie nadaje się do słuchania transmisji z Internetu "live".

Yamp

Skiny

Ludowa mądrość głosi: "Klucz do popularności w różnorodności". W przypadku mp3 o dowody wyjątkowo łatwo. W przeszłości tylko WinAmp umożliwiał zmianę interfejsu, dziś potrafi to już niemal każdy odtwarzacz, a podobne mechanizmy pojawiają się w programach zupełnie z mp3 nie związanych, czego przykładem jest choćby Neoplanet - bajerancka wersja Internet Explorera.

Polecamy odwiedziny pod adresem www.customize.org - raj dla użytkowników i projektantów nowych interfejsów. Dostępne są skiny do wszystkich programów, które obsługują tego typu mechanizm. Można przesłać swoje projekty. Uprzejmi użytkownicy tego serwisu nie omieszkają nas powiadomić o swoich wrażeniach podczas obcowania z naszym wiekopomnym dziełem.

Nazwa odjazdowa, program znacznie mniej. Wprawdzie graficznie nie odstaje od konkurencji, ale wygoda obsługi jest podobna jak przy wczesnych modelach kuchenek mikrofalowych - nie bardzo wiadomo, co wcisnąć, żeby działało i nie wybuchło. Zgadnijcie np. co kierowało autorami, gdy przycisk prowadzący do opcji oznaczali literką "T"?

Posiadacze słabszych maszynek będą podwójnie niezadowoleni. Choć nie obejrzą żadnych efektów specjalnych, procesor komputera zostanie obciążony w takim stopniu, że ukochana Winda może lekko zwolnić. W pamięci natomiast zajmie dwa razy tyle miejsca co Sonique.

Dla równowagi wspomnijmy jednak o kilku zaletach. Program obsługuje CDDB, dzięki czemu wasze płytki CD-Audio będą automatycznie rozpoznawane natychmiast po włożeniu (o ile oczywiście jesteście połączeni z Internetem, a płyty są oryginalne...). Ucieszą się wszyscy miłośnicy pakowania (niekoniecznie na siłowni tym razem) - program spokojnie odczytuje mp3 z archiwów spakowanych zipem bądź rarem.