Mocny atak Samsunga na rynek kompaktów

Koreańska firma Samsung jest zwykle kojarzona z telewizorami HD oraz telefonami komórkowymi. Na targach PMA 2010 zaprezentowała jednak szereg nowych aparatów kompaktowych, które jednoznacznie pokazują, że producent ten postanowił również ostro powalczyć na tym rynku. Wśród przedstawionych przez Samsunga nowości znalazły się m.in. wyposażony w szerokokątny bardzo jasny obiektyw (Schneider-Kreuznach) model EX1, nagrywający filmy Full HD model WB2000, wodoszczelny model WP10 oraz wytrzymały model ES73.

Testy PC Worlda - aparaty kompaktowe

Dzisiaj mieliśmy już okazję pisać na temat interesujących hybrydowych aparatów kompaktowych Sony, które wyposażone zostały w możliwość wymiany optyki. W kalifornijskim Anaheim, w którym ruszyły targi fotograficzne PMA 2010, także inni producenci przedstawili swoje konstrukcje. Jednym z nich jest koreańska firma Samsung, która wystawiła na swoim stoisku kilka wartych uwagi modeli.

Samsung EX1

Samsung EX1

Samsung WB2000

Samsung WB2000

Samsung WP10

Samsung WP10

Samsung ES73

Samsung ES73

Samsung EX1

Ten flagowy kompakt Samsunga przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników. Wyposażony został w cechującą się (w porównaniu do standardowo wykorzystywanych) sporymi rozmiarami oraz wysoką czułością (do ISO 3200 przy pełnej rozdzielczości) matrycę CCD oraz jasny (f/1.8), szerokokątny obiektyw Schneider-Kreuznach 24 mm. Urządzenie, które korzysta z procesora DRIMeIII, dysponuje obrotowym wyświetlaczem AMOLED i możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW oraz oferuje technologię inteligentnego rozpoznawania scen Smart Auto 2.0 (działa zarówno przy wykonywaniu zdjęć, jak i kręceniu filmów) i pełną kontrolę nad parametrami ujęć w trybach priorytetu migawki, priorytetu przysłony i manualnym.

Wybrane parametry urządzenia:

Matryca: CCD, 10 MP, wielkość 1/1,7 cala

Wideo: 640 x 480 pikseli (30 kl/s, format H.264)

Stabilizacja obrazu: optyczna i cyfrowa

Obiektyw: Schneider-Kreuznach Varioplan z 3-krotnym zoomem optycznym (zmiana ogniskowych w zakresie od 24 mm do 72 mm - ekwiwalent dla 35 mm, światłosiła f/1.8-2.4)

Wyświetlacz: ruchomy AMOLED (3 cale, 614 tys. pikseli)

Wymiary: 114 x 63,2 x 29 mm

Inne: obsługa kart SD/SDHC, tryby PASM, zapis w formacie RAW

Samsung WB2000

Urządzenie oferuje interesujące możliwości filmowania. Pozwala bowiem na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p potrafiąc w tym samym czasie wykonywać 10-megapikselowe zdjęcia. Co więcej, umożliwia również rejestrację filmów (oczywiście w mocno zredukowanej rozdzielczości wynoszącej 138 x 78 pikseli) z prędkością sięgającą 1000 klatek na sekundę.

Przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych fotoamatorów sprzęt wyposażony został w matrycę CMOS, procesor DRIMeIII, szerokokątny, pozwalający na 5-krotne przybliżenie optyczne obiektyw Schneider-Kreuznach, system podwójnej stabilizacji obrazu oraz wyświetlacz AMOLED. Warto też wspomnieć o funkcji Zaawansowane Ujęcie Panoramiczne (Advanced Panorama Shot) z opcją śledzenia obiektu, funkcji Smart Auto 2.0, możliwości wykonywania zdjęć seryjnych z szybkością 10 klatek na sekundę w rozdzielczości 10 milionów pikseli oraz pozwalającym na podłączenie do telewizora HD cyfrowym wyjściu HDMI.

Wybrane parametry urządzenia:

Matryca: CMOS, 10,2 MP

Wideo: 1080p (do 1000 kl./sek. przy zredukowanej rozdzielczości)

Stabilizacja obrazu: optyczna i cyfrowa

Obiektyw: Schneider-Kreuznach Varioplan z 5-krotnym zoomem optycznym (zmiana ogniskowych w zakresie od 24 mm do 120 mm - ekwiwalent dla 35 mm, światłosiła f/2.8-5.8)

Wyświetlacz: AMOLED (3 cale, 614 tys. pikseli)

Wymiary: 99 x 59 x 21 mm

Inne: zapis w formacie RAW, funkcja Podwójnego Ujęcia (Dual Capture), Advanced Picture Mode (ręczne ustawienie tonu kolorów), Zaawansowane Ujęcie Panoramiczne z opcją śledzenia obiektu, wyjście HDMI

Samsung WP10 i ES73

Model WP10 dysponuje obudową o grubości poniżej 2 centymetrów i przeznaczony jest dla osób udających się na urlop np. nad morze, gdyż potrafi pracować podczas nurkowania na głębokości sięgającej 3 metrów (o jakość wykonywania zdjęć dba wówczas specjalny tryb zdjęć podwodnych).

Urządzenie wyposażono w 12-megapikselową matrycę, możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD oraz tryb inteligentnego rozpoznawania scen Smart Auto. Sprzęt dysponuje ponadto wewnętrznym obiektywem Samsunga (nie wysuwa się poza obudowę) pozwalającym na 5-krotny zoom.

Model ES73 co prawda nie jest wodoszczelny jak poprzednik, ale cechuje się za to wyjątkowo wytrzymałą budową (metalowa pokrywa przednia, powłoka odporna na zarysowania, przyciski odporne na kurz). Również pozwala na wykonywanie 12-megapikselowych zdjęć, lecz podczas nagrywania filmów oferuje znacznie niższą rozdzielczość.

Wybrane parametry urządzeń (WP10/ ES73):

Matryca: 12 MP

Wideo: 1280 x 720p (30 klatek na sekundę / format H.264)/ VGA (30 klatek na sekundę / MJPEG)

Obiektyw: Samsung (zoom 5x)

Wyświetlacz: TFT-LCD (2,7 cala, 230 tys. pikseli)

Wymiary: 94 x 61 x 18 mm/ 96 x 58 x 22 mm

Inne: System idealnego zdjęcia portretowego (upiększanie, wykrywanie twarzy, autoportret, wykrywanie uśmiechu, wykrywanie mrugnięcia, korekta czerwonych oczu), inteligentne Rozpoznawanie Scen

Nowe aparaty powinny pojawić się na naszym rynku na wiosnę (w przypadku modelu EX1 ma to być konkretnie kwiecień). Niestety ich przewidywanych cen nie podano. W Stanach Zjednoczonych wyceniono je natomiast na 450 USD (EX1), 350 USD (WB2000), 200 USD (WP10) i 130 USD (ES73).