Moda na szóstki

Vista nie była jedynym systemem Microsoftu udostępnionym jako "wersja 6". Podobny los spotkał Windows Mobile, platformę wykorzystywaną w nowoczesnych telefonach komórkowych i PDA, nosząca wcześniej roboczą nazwę "kusza" (ang. crossbow).

Każde ogłoszenie wyników dotyczących udziału systemów operacyjnych w rynku urządzeń przenośnych wprawia w dobry humor specjalistów od marketingu w Microsofcie. Jeszcze kilka lat temu dominacja Symbiana wydawała się niezachwiana - głównie z powodu jego bliskiej współpracy z Nokią - a teraz z każdym rokiem Windows Mobile w odmianach do smartfonów i PDA coraz bardziej rośnie w siłę.

Kusza naciągnięta i wycelowana

Windows Mobile tylko z pozoru jest podobny do systemów przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. W rzeczywistości oparto go na Windows CE, platformie wywodzącej się z linii NT, przeznaczonej do procesorów RISC, niekompatybilnych z układami x86. System przykrojono na miarę urządzeń przenośnych, wystarczy mu CPU pracujący z częstotliwością 200 MHz i 1-2 MB pamięci RAM (wymagania minimalne).

WM6 (wewnętrzne oznaczenie wersji: 5.2) i WM5.0 (wewnętrzne oznaczenie wersji: 5.0 oraz 5.1) mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, wykorzystują bowiem tę samą bazę (Windows CE 5.0). Microsoft chce jednak, żeby szósta odsłona była traktowana jak zupełnie nowy produkt: pulpit zyskał nowy, "vistopodobny" wygląd (tapeta, wstążka z ikonami najważniejszych aplikacji), a system dostępny jest w edycjach Standard, Professional i Classic.

Nowości drobne, ale istotne

Do najważniejszych w Windows Mobile 6 należy zaliczyć obsługę rozdzielczości 640x480 (dostępną od wersji 5.1), zintegrowane oprogramowanie do Windows Live, mechanizm przyśpieszający wyszukiwanie słów kluczowych w wiadomościach i tekstach (zintegrowane fragmenty silnika SQL Servera 2005) oraz automatyczną aktualizację systemu z użyciem Windows Update. Użytkownik ma też możliwość uczestniczenia w programie ulepszania Windows Mobile.

Wygodę i bezpieczeństwo korzystania z systemu zwiększa wbudowany mechanizm szyfrowania danych na kartach pamięci, a także poprawiony stos Bluetooth; ten ostatni element niekiedy doprowadzał do furii użytkowników starszych urządzeń z Windows Mobile 2003 i 2003 SE.

Więcej z telefonu

Microsoft chwali się, że WM6 zapewnia lepszą jakość rozmów głosowych oraz zintegrowane rozwiązania do VoIP (z Office Communications Server). Redmond chce przekonać do siebie użytkowników korporacyjnych, dlatego postawił na głęboką integrację WM6 z Vistą (wizualną) oraz elementami pakietu Office 2007 (praktyczną). Wiadomościom elektronicznym w mobilnej wersji Outlooka można nadawać uprawnienia związane z dostępem, a wyszukiwanie pozwala na bezpośrednią pracę z serwerem Exchange.

Ale najważniejsza jest zupełnie inna cecha: Windows Mobile 6 niewiele zmienia w kwestii zapotrzebowania na energię elektryczną. Smartfon z wersją WM6 Standard i akumulatorem Li-Ion 900 mAh potrafi w trybie czuwania przetrwać do pięciu dni. Ani Symbian OS, ani platformy wykorzystujące Linuksa nie mogą się pochwalić takim wynikiem.

Kiedy?

Jak każda nowa wersja Windows, WM6 będzie się przyjmował dość wolno. Można oczekiwać, że lada moment system zostanie udostępniony jako aktualizacja do niektórych smartfonów Samsunga (plotki mówią o SGH-i600) oraz wejdzie na rynek z nowoczesnymi palmtopami - dziś aktualizacją bezpłatną mogą się cieszyć posiadacze m.in. ETEN glofiish X500 i M700.


Zobacz również