Model ludzkiego mózgu popełnia te same błędy

Opisywany niedawno na łamach czasopisma Science SPAUN, czyli komputerowy model ludzkiego mózgu, popełnia takie same błędy jak my.

Na początku listopada pisałem o interesującym projekcie kanadyjskich naukowców, w ramach którego zbudowali oni zaawansowany (w porównaniu do poprzednich tego typu projektów) komputerowy model ludzkiego mózgu. Nosi on nazwę SPAUN (od nazwy projektu Semantic Pointer Architecture Unified Network) i posiada 2,5 miliona neuronów, dzięki którym jest w stanie wykonać osiem różnych zadań, m.in. narysować widziany przedmiot (posiada również kamerkę oraz ramię) i odpowiedzieć na pytania związane z ciągiem liczb.

Wspomniane 2,5 miliona neuronów to oczywiście niewielka liczba w porównaniu do liczny neuronów w naszym mózgu. Są one jednak odpowiednio pogrupowane, aby symulować działanie kilku konkretnych jego obszarów (ich rzeczywiste odpowiedniki to kora przedczołowa, jądra podstawne i wzgórze). Nadzorujący projekt profesor Chris Eliasmith twierdzi, że dzięki takiemu rozwiązaniu SPAUN otrzymując jakieś zadanie pobiera informacje z jednego rejonu kory i przesyła je do innego próbując znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jak się okazuje, SPAUN kryje w sobie kolejne ciekawe, przypominające nas zachowania:

- szukając odpowiedzi waha się jak człowiek

- podobnie do nas popełnia błędy mając problemy z zapamiętywaniem długiego ciągu liczb, a konkretnie z jego środkową częścią, co oznacza, że również dotknięty jest przez efekty świeżości i pierwszeństwa.

No cóż, jeżeli chodzi o popełnianie błędów, dużo musi się jeszcze od nas uczyć:)


Zobacz również