Modem dla infonauty

Wprawdzie od pewnego czasu mówi się o Internecie w telewizji kablowej, to jednak w najbliższym czasie Sieć pozostanie dostępna głównie metodą modemowo-telefoniczną. Mimo horrendalnych kosztów, jest to nadal najtańsza metoda, przynajmniej dla osób pozbawionych dostępu w pracy lub szkole.


Wprawdzie od pewnego czasu mówi się o Internecie w telewizji kablowej, to jednak w najbliższym czasie Sieć pozostanie dostępna głównie metodą modemowo-telefoniczną. Mimo horrendalnych kosztów, jest to nadal najtańsza metoda, przynajmniej dla osób pozbawionych dostępu w pracy lub szkole.

Linia telefoniczna jaka jest, każdy słyszy. Poprawić się wiele nie da, zaś nadmierna namolność w stosunku do personelu technicznego Telekomunikacji Polskiej S.A. może zaowocować pogorszeniem. Jedyną metodą uzyskania komfortu pozostaje kupno dobrego modemu. Sprawami kluczowymi są parametry (szczególnie prędkość transmisji) oraz odporność na polską sieć telefoniczną.

Szczególnie to drugie bywa problemem. Owszem, TP S.A. inwestuje niemałe pieniądze w unowocześnianie sieci, ale nawet w Warszawie są jeszcze kable i centrale z czasów wczesnego Bieruta, notorycznie zalane. Problem jest tym większy, że trudno bez dłuższego testowania określić, czy modem to zniesie.

Wskazówką może być homologacja. Co prawda modem zagraniczny i nie "pobłogosławiony" też będzie jakoś działać, jednak posiadanie homologacji świadczy o pewnym minimalnych wysiłku ze strony producenta by modem dopasować do polskich warunków. Jeszcze lepiej gdy powstaje polska wersja sprzętu - oznacza to dokładniejsze dostosowanie. W efekcie wszystkie modemy, które można ze spokojnym sumieniem polecać jako dobrze działające w Polsce "dziwnym trafem" zaliczają się do tej kategorii.

Parametry modemu mają decydujący wpływa na dwie istotne sprawy - komfort pracy i cenę. Im szybszy modem, tym krócej ściągają się strony WWW i inne pliki i tym samym, mniejszy koszt ściągnięcia statystycznego megabajta. Za to wyższa cena sprzętu.

Obecnie na rynku można spotkać trzy grupy modemów: 14400, 28800 i 33600. Liczby te oznaczają maksymalną prędkość transmisji w bitach na sekundę. Pierwsze, najwolniejsze, są tanie - markowy modem 14400 kosztuje 300-400 zł (plus VAT), "noname" 200-300 (ale może nie mieć homologacji). Sprzęt tej klasy zaczyna znikać - jest już przestarzały.

Większość oferty to modemy 28800. Ceny są wyższe, jednak komfort pracy rekompensuje to z nawiązką. Typowy sprzęt tej klasy kosztuje 600-800 zł (plus VAT) zależnie od producenta i dodatków. Kupując modem używany należy sprawdzić, czy jest on zgodny ze standardem V.34 (a nie tylko VFC).

Obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się już modemy 33600. Wykorzystują one jeszcze nie zatwierdzone rozszerzenie technologii V.34. Ceny są bardzo zbliżone do 28800. Możliwości również, przynajmniej w praktyce - większość providerów nadal stosuje u siebie 28800, choć są wyjątki (nie całkiem chlubne, np. część modemów w TP S.A. pracuje na 33600 a część na 28800 i nigdy nie wiadomo, na co się trafi).

Modem musi również posiadać automatyczną korekcję błędów transmisji (protokołem MNP4 lub V.42). Dzięki temu rozwiązaniu, efekty zakłóceń w przesyłanych danych są naprawiane przez modemy, bez angażowania do tego oprogramowania. Przydaje się też kompresja (MNP5/V.42bis), przyśpieszająca transmisję niektórych danych (np. dużych ilości tekstu). Protokoły te powinny być "sprzętowe" czyli zaimplementowane w modemie.

Należy natomiast bezwzględnie unikać modemów z RPI, czyli korekcją i kompresją programową; ten chory wynalazek jest co prawda nieco tańszy ale za to gorzej działa. Na szczęście pojawiają się one coraz rzadziej.

Konstrukcje zwane "Winmodem" to jeszcze inny kontrowersyjny pomysł. Nie posiadają one własnego procesora i obsługiwane są przez specjalne oprogramowanie pod Windows. W Polsce praktycznie nie występują (na szczęście).

Zniknęły również modemy 24k (24000) - pod takim oznaczeniem ukryto sprzęt oparty na niepełnowartościowych układach, niezdolnych do osiągnięcia pełnej prędkości 28800.

Poza transmisją danych, modemy mogą oferować różne mniej lub bardziej przydatne "bajery". Praktycznie wszystkie mogą nadawać i odbierać faxy (oprogramowanie w zestawie). Pojawiły się też modemy z różnymi "opcjami głosowymi". Zwykłe "voice" potrafią nagrywać i odtwarzać głos, udając np. automatyczną sekretarkę. "Speakerphone" mogą zastąpić aparat telefoniczny po podłączeniu głośniczków i mikrofonu. Wkrótce wejdą do sprzedaży modemy DSVD, zdolne do jednoczesnej transmisji danych i rozmowy.

Niektóre modemy posiadają także FlashROM. W skrócie, oznacza to że można wymienić ich wewnętrzne oprogramowanie (firmware) bez konieczności dłubania w środku. Bywa to istotne, bowiem np. modemy Microcoma 28800 można w ten sposób upgradować do 33600.

Czasem istotne może być również oprogramowanie dodawane do modemu. Z moich doświadczeń wynika, że najmniej problemów jest z QuickLinkiem i Trio, bowiem potrafią one bez zgrzytów dzielić się modemem z oprogramowaniem internetowym.

Mając ogólne pojęcie co jest do kupienia, można się zastanowić co ostatecznie wybrać. Na początek odradzam 14400. Choć tanie, są przestarzałe i nie dają pełnego komfortu pracy.

Pozostaje wybór między 28800 a 33600 i ewentualnie kwestia dodatkowych możliwości. Osobiście polecałbym 33600 jako rozwiązanie z zapasem na przyszłość. Różnica w cenie mała albo żadna, różnica w "osiągach" wyjdzie na wierzch, gdy providerzy zaczną instalować nowy sprzęt.

Pozostaje jeszcze tylko ustalenie, czy modem ma być wewnętrzny czy zewnętrzny. Oba rozwiązania mają swoich fanów. Modem wewnętrzny (jak sama nazwa wskazuje) montowany jest wewnątrz peceta jak każda inna karta. Zewnętrzny podłączany jest kablem do portu RS232C, dla nie pecetowców jest to jedyna opcja.

Teraz tylko odkopać w ogródku złoto po dziadku i do sklepu...

56K

Pojawiły się właśnie zapowiedzi modemów o prędkości 56K czyli 57600 bitów na sekundę. Dwa razy szybciej niż dotąd! Od razu powstały dwie, zapewne niekompatybilne, wersje tego rozwiązania - 56K Rockwella i "x2" US Robotics.

Żeby było jeszcze zabawniej, przyśpieszona transmisja jest jednokierunkowa - od providera do klienta, w drugą stronę prędkość pozostanie na poziomie 33600. To akurat nikogo specjalnie nie martwi, statystyczny internauta głównie ściąga dane, rzadko coś wysyłając.

Rozwiązanie opiera się na założeniu, że połączenie między providerem a klientem jest w zasadzie cyfrowe, jedynie ostatni odcinek (od centrali telefonicznej do modemu) jest analogowy. Można wtedy - znając parametry typowego sprzętu łącznościowego i sposób zamiany transmisji cyfrowej na analogową - uzyskać jednostronnie bardziej pojemną modulację sygnału.

Pierwsze modemy fabrycznie wyposażone w umiejętność odbioru 56K mają się pojawić przed wakacjami. Posiadacze modemów wyposażonych we FlashROM-y będą prawdopodobnie mogli upgrade'ować swój sprzęt programowo.

Wielką niewiadomą jest, czy system ten zadziała w Polsce gdziekolwiek poza większymi miastami. Podobnie trudno ocenić, czy i kiedy krajowi providerzy zdecydują się na zakup odpowiedniego sprzętu. Niestety, obawiam się że będą z tym problemy.

Przegląd modemów 28.800+

MICROCOM

Znana firma z długą tradycja. Obecnie koncentruje się na serii DeskPorte 28.8 w różnych wersjach. Wszystkie wyposażone są we FlashROM.

Oddział w Polsce:http://www.microcom.com.pl

Microcom WWWebPorte.

Zestaw składający się z modemu DeskPorte 28.8P (V.34 28800) oraz oprogramowania internetowego (Win/W95), wersja polska. Bardzo ciekawa propozycja dla internautów, szczególnie początkujących - nie trzeba szukać oprogramowania, modem jest dobry (nie sprawia kłopotów).

Modem posiada port APT (połączenie równoległe) nieco zwiększający prędkość. Jest już dostępny upgrade do 33.600.

Cena: 795 + VAT

Microcom DeskPorte 28.8P.

Ten sam modem, bez oprogramowania i drożej...

Cena: 1055 + VAT

Microcom DeskPorte 28.8S.

Prostsza wersja DeskPorte, bez APT, standardowe oprogramowanie.

Cena: 695 + VAT

US ROBOTICS

Firma znana głównie z modemów serii Courier, cenionych za wyjątkową jakość i obsługę najdziwniejszych standardów.

USR Courier 33.6 "V.Everything"

Bardzo dobry modem, wersja polska jest nie do pobicia, gdy chodzi o działanie na kiepskich liniach. Kompatybilny ze wszystkim. Jest to modem klasy półprofesjonalnej.

Cena: 1395 + VAT

USR Sportster 28.8

Przeznaczony do użytku domowego i pozbawiony niektórych możliwości Couriera (Flash, obsługa nietypowych połączeń), jest to modem do użytku domowego czy SOHO. Wersja polska.

Cena: 725 + VAT

USR Sportster 33.6 Voice

Nowa wersja Sportstera, z obsługą głosu i speakerphone (w zestawie mikrofon). Niestety, łączy się nieco gorzej od zwykłego Sportstera.

Cena: 775 + VAT (zewnętrzny), 725 + VAT (wewnętrzny)

ZOOM

Firma ta ostatnio odzyskuje dobrą opinie (po serii mało udanych modemów 14400 i V.FC). Obecne Zoomy V.34 prezentują dobry poziom.

ZOOM V.34 PL

Pozbawiony bajerów ale dobrze działający modem, od niedawna w wersji V.34+ (wersja polska).

Cena: 425 + VAT (mod.275 wewnętrzny)

565 + VAT (mod.470 zewnętrzny)

ZOOM Comstar P&P V.34

Pierwszy w Polsce modem z opcją speakerphone (w zestawie mikrofon i głośnik) oraz Plug&Play. Dostępny tylko w wersji wewnętrznej.

Cena: 585 + VAT

ZyXEL

Tajwańska firma, dwa lata temu skutecznie wypierała z rynku polskiego (i WNP) innych producentów. Obecnie zajmuje się głównie ISDN, tracąc rynek zwykłych modemów.

Elite 2864

Rozbudowany modem 28800, Flash, głos, może samodzielnie odbierać i drukować faxy (również zapamiętywać). Dobrze radzi sobie na liniach dzierżawionych 2-drutowych. Wersja polska.

Cena: 1425 + VAT

Omni 288S

Modem do zastosowań domowych, Flash, voice ale bez możliwości samodzielnego drukowania faxów. Wersja polska. Drogi jak na swoje możliwości.

Cena: 955 + VAT

ACTIVE

Produkt Quantum Data Systems z Hong Kongu, niezbyt u nas popularny. Nie ustępuje jednak jakością potentatom w rodzaju Zooma.

Active 288UF/V.34+

Najnowszy model, działa stabilnie. Wersja polska.

Cena: 639 + VAT

Active 288UF/V.34, 288UB/V.34

Typowe modemy 28800 w wersji polskiej. Pozbawione bajerów ale sprawnie działające. Wersja wewnętrzna posiada panel z kontrolkami i przyciskiem RESET do wmontowania w otwór na stację dysków 3.5".

Cena: 633 + VAT (UF-zewnętrzny), 495 + VAT (UB-wewnętrzny)

Active 288UB/V.34+/Voice

Najnowszy model Active, wzbogacony o obsługę głosu i speakerphone. Tylko wewnętrzny, z panelem kontrolnym.

Cena: 585 + VAT

POLECAMY:

Microcom WWWebPorte - za niską cenę i komplet oprogramowania do oglądania i tworzenia WWW

USR Sportster 28.8 - za niezawodność

Active 288UB/V.34+/Voice - za niską cenę