Modem do spółki


Jednym z najbardziej wszechstronnych programów do dzielenia łącza modemowego jest WinGate. Szczególnie zadowoleni z niego powinni być administratorzy sieci, bo znacznie ułatwia zarządzanie serwerem i klientami.

Jednym z najbardziej wszechstronnych programów do dzielenia łącza modemowego jest WinGate. Szczególnie zadowoleni z niego powinni być administratorzy sieci, bo znacznie ułatwia zarządzanie serwerem i klientami.

Po wprowadzeniu wszystkich ustawień TCP/IP w całej sieci lokalnej możesz sprawdzić, czy protokół działa poprawnie. Wystarczy w trybie MS-DOS skorzystać z polecenia ping (np. "ping 192.168.0.X"). Jeżeli wszystko jest w porządku, otrzymasz informację o czasie odpowiedzi zdalnego komputera, jeżeli nie, to pojawi się komunikat "Upłynął limit czasu żądania" i musisz ponownie skonfigurować sieć. Jeżeli TCP/IP działa poprawnie, zajmij się wyborem i konfiguracją modemu.

Modem

Chcąc dzielić połączenie internetowe zestawiane za pomocą zwykłego modemu, upewnij się, że sprzęt pozwoli na osiągnięcie najwyższej wydajności.

Każdy modem pracuje zgodnie ze standardami transmisji danych, których nazwy, np. V.34, V.90 lub K56flex, z pewnością są znane wszystkim użytkownikom technologii dial-up. Obecnie na rynku najwięcej jest modemów zgodnych z V.90, umożliwiających transmisję danych z sieci (downstream) z maksymalną prędkością teoretyczną 56 Kb/s i wysyłanie danych do sieci (upstream) z prędkością do 33 Kb/s. Modele różnych producentów różnią się z reguły opcjami dodatkowymi (wbudowanym faksem, oprogramowaniem itp.). Pozwalają dzielić łącze internetowe, gdyż radzą sobie ze zwiększonym ruchem i zapewniają odpowiedni komfort pracy (powinny też obsługiwać tryb Full Duplex, czyli niezależną, dwustronną transmisję danych między modemem a komputerem). Planując kupno modemu, zwróć uwagę na dwa standardy, które pojawiły się na rynku w 2001 roku: V.92, o parametrach 56 Kb/s z sieci i 48 Kb/s do sieci, oraz V.44, nowy protokół kompresji danych. Oba pozwalają też na zawieszenie działania modemu i odebranie rozmowy przychodzącej. Choć obecnie niewielu krajowych dostawców usług internetowych oferuje obsługę V.92 i V.44, zgodność modemu z tymi standardami może się w przyszłości przydać.

Kupując nowy sprzęt, warto wybrać wyposażony w tryb Full Duplex i Voice/Audio, faks, automatyczne wykrywanie trybu pracy (faks/dane/głos), zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz dobrze dopracowaną korekcję zakłóceń w linii telefonicznej o słabej jakości. To, czy modem jest zewnętrzny czy wewnętrzny, zależy wyłącznie od potrzeb użytkownika. Jeżeli któraś z nazw związanych z faksmodemami jest niejasna, można się posłużyć słownikiem terminów na stronie www.idn.org.pl/fpmiinr/projekty/ph_lien/mater/terminy.html. W tabeli "Przegląd wybranych modeli modemów" umieściliśmy kilkanaście urządzeń, dostępnych obecnie na polskim rynku.

Oprogramowanie

Programy proxy wymagają podawania dodatkowych informacji w klientach, ale oferują dużą elastyczność i efektywność. Tak właśnie działa CCProxy - kompromis między łatwością obsługi i możliwościami.

Programy proxy wymagają podawania dodatkowych informacji w klientach, ale oferują dużą elastyczność i efektywność. Tak właśnie działa CCProxy - kompromis między łatwością obsługi i możliwościami.

Serwer może współdzielić modem z klientami na kilka sposobów. Do najprostszych zalicza się dodanie routera, urządzenia, które po podłączeniu do niego lokalnych komputerów zajmie się wszystkimi czynnościami związanymi z przepływem danych w czasie korzystania z łącza modemowego. Router jest bardzo wydajny i często ma zaporę sieciową (firewall), która podniesie poziom bezpieczeństwa sieci lokalnej. Co więcej, nie wymaga osobnego komputera i raz uruchomiony będzie działał, nie wymagając częstego nadzoru. Jego jedyna, ale poważna wada to dosyć wysoka cena, jest więc nieatrakcyjny dla użytkowników domowych. Z kolei firmom może nie odpowiadać częsty brak obsługi wirtualnych sieci prywatnych. Kolejną metodą jest instalacja systemu Unix lub Windows NT/2000, pozwalających zarządzać siecią lokalną i przydzielać komputerom odpowiednie zasoby. Niestety, konfiguracja ustawień systemowych wymaga dość dużej wiedzy i raczej wątpliwe, aby udała się początkującym użytkownikom. Dla nich opracowano dwa najpopularniejsze obecnie sposoby dzielenia łącza modemowego. Pierwszy zakłada użycie serwera proxy - programu, który dysponując jednym adresem IP przydzielonym przez dostawcę usług internetowych, zarządza przepływem danych między Siecią a klientami. Programy te są niezwykle wygodne w obsłudze i zapewniają dużą kontrolę nad korzystającymi z modemu. Do ich wad zaliczyć można konieczność pozostawienia włączonego serwera, aby inni mogli korzystać z Internetu, przestawianie każdej "internetowej" aplikacji na adres serwera proxy (najnowsze aplikacje powinny automatycznie sobie z tym radzić) oraz nieobsługiwanie trybu multiplayer sieciowych gier.

Oprogramowanie wspomagające

Oprogramowanie wspomagające

Drugi sposób wykorzystuje programy typu NAT (Network Address Translation), które w nieco inny sposób dystrybuują pobrane poprzez modem dane do klientów. Korzystają tylko z jednego adresu IP, przydzielonego w czasie łączenia się z Internetem. Z punktu widzenia dostawcy usług internetowych z Sieci korzysta tylko jeden komputer. Większość programów NAT ma serwer dynamicznej konfiguracji protokołu dla hostów (DHCP). Wtedy w kliencie wystarczy włączyć poszukiwanie takiego serwera i dane dotyczące ustawień protokołu TCP/IP pobrane zostaną natychmiast, bez przeprowadzania konfiguracji opisanej w części "Mała sieć" (ewentualnie trzeba będzie zmodyfikować ustawienia). Jednakże technologia NAT wymaga adresowania tzw. portów wewnętrznych (unikatowych numerów każdego komputera w sieci) w odniesieniu do każdej aplikacji korzystającej Internetu. Czynność ta jest niezbędna, jeżeli pakiety danych wymieniane z Siecią mają wyglądać tak, jakby wychodziły z jednego komputera. Jest to czasochłonne i często przekracza możliwości przeciętnego użytkownika. Pomocne mogą być poradniki konfiguracji portów, dostępne pod adresem www.practicallynetworked.com/sharing/app_ports.htm. Niewygodna bywa również konieczność uruchamiania programu NAT na komputerach klientach.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać zainstalowanie oprogramowania radzącego sobie zarówno z serwerami proxy, jak i z technologią NAT. Jednym z bardziej znanych na rynku jest WinGate, produkowany przez firmę Deerfield.com. To kompleksowe narzędzie uwzględnia każdy aspekt dzielenia łącza modemowego w sieci. Przede wszystkim połączenie trzech technologii routowania danych (NAT, proxy, LSP) daje wyjątkową elastyczność - zawsze można dopasować działanie programu do swoich potrzeb. Poza tym program jest bardzo łatwo konfigurowalny - nie trzeba się przekopywać przez gąszcz opcji i niezrozumiałych ustawień. Dużo daje również zaimplementowanie serwera DHCP i DNS, dzięki czemu uruchomienie dzielenia modemu w sieci nie zajmuje dużo czasu (większość ustawień można pobrać z serwera automatycznie).

W najnowszej wersji rozszerzono usługi dla komputerów klientów m.in. o skaner antywirusowy firmy VisNetic, wbudowaną obustronną zaporę sieciową (śledzącą zarówno dane wchodzące, jak i wychodzące) oraz prosty moduł obsługi wirtualnych sieci prywatnych (VPN) z 128-bitowym kluczem do szyfrowania danych (poprzez SSL). Również administratorzy serwerów otrzymali pokaźny pakiet nowych narzędzi. Mogą przede wszystkim ograniczyć dostęp klientów do wybranych stron internetowych oraz aplikacji (kawiarenek dyskusyjnych itp.), poza tym dokładnie śledzić ruch, ze statystykami dotyczącymi poszczególnych protokołów komunikacyjnych włącznie. Dzięki temu wiadomo, kto, kiedy i jak długo korzystał z określonych zasobów. Dostępny jest także filtr rodzinny, umożliwiający zamknięcie dostępu do witryn, których treść uznaje się za nieodpowiednią.

Używając programu Proxy - Pro Professional GateKeeper, można nie tylko dzielić łącze modemowe, ale również kontrolować, jakie materiały wymieniane są między siecią lokalną a Internetem.

Używając programu Proxy - Pro Professional GateKeeper, można nie tylko dzielić łącze modemowe, ale również kontrolować, jakie materiały wymieniane są między siecią lokalną a Internetem.

Podobne zalety ma jeden z najbardziej rozbudowanych programów korzystających z technologii serwera proxy - Proxy - Pro Professional GateKeeper rumuńskiej firmy Infopulse. Pod względem liczby opcji i narzędzi można go porównać z WinGate, a warto zwrócić uwagę na kilka specyficznych rozwiązań, przede wszystkim na niezwykle dopracowane narzędzia administratora. Program zmusza użytkowników, by logowali się do serwera GateKeeper, zanim będą mogli skorzystać z Internetu (to bardzo podnosi poziom bezpieczeństwa). Również administratorzy (a może być ich wielu) muszą podawać odpowiednie informacje, zanim przystąpią do pracy. Można ponadto stosować dowolne zasady korzystania z sieci przez podległe komputery (zarówno w wypadku danych wychodzących, jak i przychodzących), łącznie z podaniem daty, godziny, dozwolonych witryn i włączeniem filtru rodzinnego.