Modemy

Wszystko wskazuje na to, że zmierzch ery tradycyjnych, analogowych modemów nie nastąpi szybko. Połączenia typu Dial-Up są wciąż najpopularniejszą metodą dostępu do Internetu, a testy dowodzą, że obecnie produkowane oferują dobrą wydajność za niewygórowaną cenę.

Wszystko wskazuje na to, że zmierzch ery tradycyjnych, analogowych modemów nie nastąpi szybko. Połączenia typu Dial-Up są wciąż najpopularniejszą metodą dostępu do Internetu, a testy dowodzą, że obecnie produkowane oferują dobrą wydajność za niewygórowaną cenę.

W technologiach modemowych zaszły duże zmiany. Odstąpiono od standardu ISA - tylko jeden z modemów wykorzystywał złącze tego typu. Oprócz wydajności, do takiego stanu rzeczy przyczynia się fakt, że coraz mniej produkowanych obecnie płyt głównych zawiera gniazda ISA. Nowością są modemy instalowane w złączu AMR (Audio Modem Riser). Jest to rozwinięcie idei modemów "programowych" z tym, że w AMR konstrukcja uległa jeszcze większemu uproszczeniu. Zaletą produktu jest jego niewysoka cena oraz możliwość łatwego (sterowniki) uaktualniania do nowych standardów transmisji danych. Wadą modemów AMR jest natomiast konieczność posiadania płyty głównej z odpowiednim złączem oraz wysokie wymagania sprzętowe (min. Celeron 300). Należy się jednak spodziewać wzrostu popularności tego typu "soft-modemów", zwłaszcza że przeciętna konfiguracja dzisiejszych komputerów znacznie przekracza zalecane przez producenta, minimalne wymagania platformy sprzętowej.

W ofercie każdego z dystrybutorów znaleźć można także urządzenia podłączane do portów USB. Standard ten, powoli dominujący w modemach zewnętrznych, nie zdołał wyprzeć z rynku portu szeregowego.

Z bogatej oferty dystrybucyjnej wybraliśmy 21 dostępnych na polskim rynku modemów, zarówno wewnętrznych, jak i podłączanych do portu równoległego. W testach brały również udział trzy modele USB oraz jeden modem ze złączem AMR.

Modemy

Parametry techniczne i wyniki testów modemów V.90

Lider testu - Pentagram Fate pracuje na złączu USB. Stabilność połączeń oraz dobra wydajność pozwoliły mu zająć pierwsze miejsce w rankingu. Na kolejnym miejscu uplasował się wewnętrzny model Asmax, którego zaletą była również dobra wydajność pobierania testowych plików, niewielkie obciążanie procesora oraz załączony polski pakiet oprogramowania. Następny w rankingu znalazł się Pentagram Shadow. Dobra jakość wykonania, bardzo bogate wyposażenie i szereg funkcji dodatkowych tego zewnętrznego modelu umożliwiły mu zajęcie trzeciego miejsca. Gdyby model ten był nieco tańszy, byłby z pewnością zwycięzcą testów. Kolejnym modemem w zestawieniu jest Asmax USB. Jak wszystkie testowane modele USB, cechował się łatwością instalacji, dobrą szybkością transferu danych okupioną jednak nieco większym niż przeciętne obciążeniem procesora. Piąty w rankingu - Zyxel Omni 56K oferuje szybkość i stabilność połączeń godną swojej marki. Pozytywnie zaskoczyła nas jego cena - użytkownicy skłonni przeznaczyć na modem nieco więcej niż 200-300 zł, nie zawiodą się na tym urządzeniu.

Asmax Modem Riser o przeciętnej wydajności uplasował się na szóstym miejscu - główną zaletą tego modelu jest bardzo niska cena - 98 zł. W teście znalazł się również model Elsa Office - ten znakomicie wyposażony modem zewnętrzny ze złączem szeregowym bardzo dobrze sprawował się w testach na liniach niskiej jakości. Podobnie jak Pentagram Shadow, model ten zawiera na obudowie dodatkowe przyciski sterujące funkcjami automatycznej sekretarki oraz potrafi przyjmować faksy i wiadomości głosowe przy wyłączonym komputerze. Zajęcie wyższego miejsca w rankingu uniemożliwiła mu jedynie wysoka cena, 915 zł.

Żadnego z przetestowanych modemów nie można nazwać nieudanym produktem. Poszczególne modele cechowały różnice w wydajności, nie były one jednak tak znaczne, jak w przypadku urządzeń z lat ubiegłych.