Modemy

Przedstawiamy kolejne zestawienie najlepszych, naszym zdaniem, modemów na rynku. W ciągu pół roku dzielącego nas od poprzedniego testu, w pierwszej dziesiątce zaszły spore zmiany.

Przedstawiamy kolejne zestawienie najlepszych, naszym zdaniem, modemów na rynku. W ciągu pół roku dzielącego nas od poprzedniego testu, w pierwszej dziesiątce zaszły spore zmiany.

Przetestowaliśmy 32 modemy. Blisko połowę urządzeń stanowiły modele zewnętrzne podłączane do portu szeregowego lub USB. Żadne z urządzeń nie korzystało z szyny ISA, co zwiastuje chyba ostateczny koniec tego leciwego rozwiązania. Modemy wewnętrzne natomiast w większości opierały się na złączu PCI, jedynie dwa produkty przeznaczone były do instalowania w gniazdach AMR.

W obecnych modemach część zadań obliczeniowych powierzanych jest jednostce centralnej komputera. Modemy w pełni "sprzętowe", przynajmniej w kategorii urządzeń wewnętrznych, stają się coraz większą rzadkością.

Cena i wydajność

Cena i wydajność

Na pierwszych miejscach tym razem znalazły się urządzenia PCI, dowodząc tym samym, że nie tylko modele zewnętrzne (port szeregowy) mogą cechować się bardzo dobrą wydajnością. Jednym z najszybszych testowanych urządzeń okazał się Pentagram Dark 56I, który testowy plik ZIP o objętości 1538 KB pobierał 4 min 17 s, natomiast transfer 1,5 MB bitmapy zajął mu 1min 12 s, co jest najlepszym zanotowanym wynikiem. Oprócz szybkości dodatkowym atutem urządzenia jest bogaty pakiet oprogramowania i bardzo atrakcyjna cena wynosząca 150 zł. Podobną wydajność uzyskał Actiontech DeskLink Pro. Wyniki pomiarów były na tyle zbieżne, iż postanowiliśmy sprawdzić, czy urządzenia nie są przypadkiem sprzętowymi bliźniakami. Pierwszy rzut oka na elektronikę rozwiał nasze wątpliwości.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Oba modele tylko nieznacznie różniły się w budowie, wykorzystując te same układy firmy Lucent. Actiontech, mimo że zawiera uboższy pakiet oprogramowania, wydajnością wypracował sobie drugą pozycję w rankingu. Trzecie miejsce zajął Pentagram Omen 56, który swoją pozycję zawdzięcza niezłej wydajności oraz bardzo atrakcyjnej cenie wynoszącej niecałe 100 zł. Był to też jedyny modem, który potrafił wynegocjować szybkość połączenia z centralką wynoszącą 54,6 Kb/s, podczas gdy większość urządzeń nie przekraczała poziomu 53 Kb/s.