Modemy 3G/4G - przegląd najciekawszych rozwiązań

Tablety w cenie do tysiąca zł charakteryzuje dobry współczynnik ceny do możliwości, ale nawet najlepsze nie mają wbudowanego modemu 3G, co ogranicza ich funkcjonalność podczas pracy poza zasięgiem sieci bezprzewodowej. Podobnie jest z większością laptopów. Dowiedz się, jak temu zaradzić.


Rozwiązania są dwa: dokupienie zewnętrznego modemu 3G/4G lub specjalnego routera 3G z adapterem Wi-Fi. Oba urządzenia pozwolą na dostęp do internetu w każdym miejscu w zasięgu sieci komórkowej lub poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Co istotne, umiejętnie dobrany modem 3G, zgodny z wymaganiami usługi Aero 2, pozwoli na bezpłatne korzystanie z globalnej sieci.

Zewnętrzny modem 3G

Prawie każdy tablet ma gniazdo USB, a niektóre również w bezprzewodowy interfejs Bluetooth. To ważne, bo dzięki nim można podłączyć do urządzenia zewnętrzny modem na karty SIM. Najpopularniejsze są modele z interfejsem USB, i gdy podłaczmy je do komputerów z windowsem to  są również najmniej uciążliwe w instalacji. Aby móc z nich korzystać, wystarczy je podłączyć do gniazda USB w tablecie/ laptopie, lub - jeśli nie jest wyposażony w pełnowymiarowe gniado USB - skorzystać z przejściówki i zainstalowac dołaczane do nich oprogramowanie.

Zobacz również:

  • Masz Kindle z modemem? Stracisz dostęp do Internetu!
  • Czy opłaca się kupić router/modem z 5G? [PORADNIK]
  • Recenzja: D-Link DWP‑812KT - z tym zestawem brak zasięgu to nie problem [TEST]

W znacznie lepszej sytuacji są użytkownicy niektórych tabletów Archosa, które mają specjalną wnękę na modem, dzięki czemu jest on ukryty w obudowie. Firma oferuje również modemy do swoich tabletów.

Ponieważ nie każdy modem 3G działa z wszystkimi tabletami, producenci często w opisie tabletu wymieniają współpracujące z nim modemy. Od takiej listy należy zacząć poszukiwania modemu do wybranego tabletu. Jeśli w specyfikacji brak takiej listy, warto wysłać zapytanie do serwisu lub poszukać jej w internecie.

Oferta rynkowa to kilkadziesiąt modemów 3G, a najnowsze zgodne są również ze standardem LTE. Najwięcej modeli oferuje Huawei (w internetowych wyszukiwarkach cen jest ich aż kilkanaście). Pozostali producenci, m.in. Archos, Lark czy Manta mają uboższą ofertę.

Cena przeciętnego modemu 3G/4G waha się od 100 do 150 zł. Najtańsze obsługują najczęściej protokoły transmisji danych  2G/3G i umożliwiają transfer na poziomie 7 Mb/s. Droższe modele oferują szybkość pobierania danych do 21,6 Mb/s, a zgodne z LTE - nawet do 100 Mb/s.

Należy pamiętać, że wydajność modemów zewnętrznych w dużej mierze zależy od siły odbieranego sygnału. Jeśli więc urządzenie będzie służyć do przeglądania internetu w miejscach o słabym zasięgu sieci komórkowej, przydadzą się modele umożliwiające podpięcie dodatkowej anteny. Huawei oferuje np. specjalną antenę do modemów 3G w kilku wariantach. Przenośna wersja kosztuje już niecałe 50 zł, jednak lepsze efekty można uzyskać, stosując antenę kierunkową, która w zależności od konstrukcji kosztuje 100-150 zł. Przy wyborze modemu / routera 3G/4G ważne jest więc sprawdzenie, czy ma gniazdo do podłączenia zewnętrznej anteny, a następnie dobranie odpowiedniej anteny.

Przykładowe urządzenia

Modemy 3G/4G - przegląd najciekawszych rozwiązań

MANTA MM340

Manta MM340 (79 zł) to prosty modem HSUPA z interfejsem USB, umożliwiający pobieranie danych z maksymalną szybkością do 7,2 Mb/s i wysyłanie z szybkością do 5,76 Mb/s. Jest nieduży i podłączony do laptopa czy tabletu zajmuje niedużo miejsca. W wypadku tabletów z małym gniazdem USB niezbędne będzie zastosowanie specjalnej przejściówki, ponieważ modem ma pełnowymiarowy wtyk zgodny ze specyfikacją USB 2.0. jest zintegrowany z anteną UMTS i nie ma możliwoścu podłączenia zewnętrznej. Co ważne, bezproblemowo pracuje w środowisku Windows, ale może też być stosowany w tabletach z Androidem (współpracuje z tabletami Manta Multimedia MID04, MID05, MID06). Oczywiście nie ma żadnej blokady i można go używać z kartami SIM od różnych operatorów. Działa przeciętnie, czasami zrywa połączenie, ma też tendencję do nagrzewania się, ale to wady większości tanich modeli.

Huawei E369 (299 zł) to jeden z ładniejszych i staranniej wykonanych modemów. Co prawda, jest droższy od przeciętnych konstrukcji, ale za to szybszy. Dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, a sama obudowa nie tylko ładnie wygląda, ale jest również wykonana z bardzo dobrych materiałów. Modem ma gniazdo USB 2.0 i czytnik kart SIM, ale nie da się podłączyć zewnętrznej anteny. Producent dodaje w zestawie aplikację Mobile Partner, która pozwala na łączenie się z siecią, a także na wysyłanie i odbieranie SMS-ów. Za jej pomocą można również zarządzać kontaktami znajdującymi się na karcie SIM lub uzyskać dostęp do statystyk połączeń. Modem dobrze utrzymuje sygnał i co istotne - nie nagrzewa się zbytnio.

Modemy 3G/4G - przegląd najciekawszych rozwiązań

Huawei E369

Huawei E398 LTE(400 zł) jest jednym z najdroższych i jednocześnie najbardziej zaawansowanych modemów. Ma dużą plastykową obudowę z ruchomym wtykiem USB 2.0. To umożliwia ustawienie obudowy modemu nie tylko w osi gniazda, ale także pod kątem lub pionowo, dzięki temu nie wystaje z boku laptopa. Jest zgodny z Aero2, więc pozwala korzystać z bezpłatnego dostępu do sieci WWW. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na modele dostarczane przez sieci komórkowe, ponieważ niektóre z nich blokują dostęp do Aero2 (np. modem Huawei E398 LTE kupiony w sieci Plus może nie działać z Aero 2).

Modem z routerem Wi-Fi

To idealne rozwiązanie dla wszystkich użytkowników tabletów z Androidem, które kiepsko współpracują z modemami 3G na USB. Modem z routerem Wi-Fi nie jest podłączany do gniazda USB, a za pomocą technologii Wi-Fi, którą obsługuje każdy tablet. W Polsce dostępnych jest kilka tego typu urządzeń, dużo droższych niż standardowe modemy 3G bez routera, bo kosztujących powyżej 200-300 zł. Najczęściej są wyposażone w akumulatory, które pozwalają na pracę zdalną, są przy tym poręczne i niewiele ważą, także bez problemów zmieszczą się w kieszeni spodni. Dołączany do nich akumulator jest ładowany za pomocą interfejsu USB, który również służy do łączenia urządzenia z komputerem.

Modemy 3G/4G - przegląd najciekawszych rozwiązań

Huawei E587u-2

Huawei E587u-2 (870 zł) to jeden z najdroższych routerów Mi-Fi i jednocześnie najbardziej zaawansowany, bo bardzo szybki (43,2 Mb/s), a do tego wyposażony w szybki adapter bezprzewodowy zgodny ze standardem IEEE 802.11 n / g / b. Na górze obudowy zamontowano niewielki wyświetlacz, który podaje podstawowe parametry pracy urządzenia. Z boku znajdują się dwa przyciski: do uruchamiania urządzenia i WPS (Wi-Fi Simple Config), za pomocą którego można szybko podłączać dodatkowe urządzenia bez wpisywania haseł. Na dole obudowy umieszczono małe gniazdo USB do podłączania routera do komputera i ładowania baterii. Router nie będzie działał bez baterii, bezpośrednio podłączony do gniazda USB, ale może korzystać z zasilacza sieciowego do urządzeń z interfejsem USB (producent go nie dołącza). Zdjęcie tylnej klapki zapewnia dostęp do gniazda SIM i czytnika kart microSD. Na uwagę zasługuje spora bateria o pojemności 2200 mAh, która wystarcza na 4-5 godzin ciągłej pracy. Huawei E587u-2 pozwala na jednoczesne podłączenie pięciu urządzeń. Warto dodać, że z boku obudowy znajduje się gniazdo TS9 do podłączenia zewnętrznej anteny.