Modemy 56K do poprawy

Nowy standard V.90 Plus pozwoli modemom analogowym wysyłać dane z większą prędkością.

Trójka wielkich producentów modemów: 3Com, Lucent i Conexant (filia Rockwell Systems) zamierza poprawić stosowany obecnie standard - V.90. Technologia ta pozwala (teoretycznie, w zależności od jakości linii) na pobieranie danych z prędkością 56 Kb/s (56 tys. bitów na sekundę) i wysyłanie z szybkością 33,6 Kb/s. Unowocześniony V.90 Plus ma pozwolić na wysyłanie informacji z prędkością dochodzącą do 45 Kb/s.

Jak powiedział rzecznik 3Com Mark Bisaillon: "Ma to duże znaczenie dla osób realizujących przez Internet prezentacje lub telekonferencje. Zmniejszeniu ulegnie czas niezbędny na uzyskanie odpowiedzi modemu dostępowego ISP. Usprawniona zostanie także praca grupowa, na przykład z wykorzystaniem Lotus Notes. Ponadto może skrócić się czas negocjowania przez modemy połączenia z 15 do zaledwie 5 s".

Obecnie specyfikacją nowego standardu zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Telekomunikacyjna (ITU - International Telecommunications Union). ITU powinna zakończyć prace jeszcze w tym roku. Bisaillon obiecuje, że nowe urządzenia zgodne ze standardem V.90 Plus pojawią się już latem 2000 r., jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem standardu.

Więcej informacji: www.idg.net, www.3com.com