Modernizacja peceta za 300 zł

Każdego dnia do skrzynek pocztowych dziennikarzy naszego serwisu docierają e-maile od użytkowników, proszących o porady w zakresie konfiguracji sprzętu, doboru komponentów czy "podkręcania" wydajności komputerów. Jak widać, są to kwestie, które bardzo interesują naszych czytelników, dlatego też postanowiliśmy - na przykładzie konkretnego komputera - przedstawić kilka porad, które pomogą Wam w zmodernizowaniu "peceta". Zadanie, które sobie wyznaczyliśmy, było o tyle trudne, iż założyliśmy, że na rozbudowę i przyspieszenie sprzętu nie wydamy więcej niż 300 zł. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak wykorzystać tę kwotę, by osiągnąć jak najlepsze efekty...

Do potrzeb tekstu z redakcyjnych zasobów sprzętowych wygrzebaliśmy dość leciwego "peceta" - to on stał się przedmiotem naszych modyfikacji.

Pierwszym krokiem jest dokładna identyfikacja posiadanego sprzętu. Jeśli jesteśmy w tej kwestii kompletnymi laikami, najlepiej odwołać się do instrukcji dołączanych do podzespołów, bądź też skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania diagnostycznego. Przykładem takich aplikacji są choćby Everest, PC Wizard 2008, czy HWInfo - z pierwszej z nich korzystają użytkownicy dzielący się parametrami swoich komputerów na witrynie http://testuj.pcworld.pl . Przyjrzyjmy się zatem, z czym mieliśmy do czynienia w tym przypadku:

Nawet w starym sprzęcie drzemią jeszcze spore możliwości

Nawet w starym sprzęcie drzemią jeszcze spore możliwości

Płyta główna: MSI KT3V - gniazdo procesora Socket A/462 (AMD Duron, Athlon, Athlon XP), magistrala systemowa 333 MHz, port grafiki AGP x4, USB 2.0

Procesor: Athlon XP Thoroughbred 1700+ 1467 MHz, pracujący na FSB 266 MHz

RAM: 256MB RAM DDR PC 2700 pracującej z taktowaniem 333 MHz

Karta graficzna: GeForce 4MX 440 64MB

Dysk twardy: Seagate 80GB SATA

Karta muzyczna: Creative Sound Blaster Live!

Krok pierwszy: analiza

Pierwsze stwierdzenie jest takie, że najbardziej opłacalną czynnością byłaby całkowita wymiana sprzętu - jak jednak uzgodniliśmy, nie wchodzi ona w rachubę ze względów finansowych. Rozbijmy więc na czynniki pierwsze każdy element, aby zaznajomić się z jego możliwościami.

Płyta główna działa na FSB (Front Side Bus) 333 MHz. Jest to wartość efektywna, natomiast realna to 166 MHz (166 x 2 = 333). Producenci zawsze podają wartości efektywne, ponieważ podwojona wartość robi większe wrażenie na odbiorcy. Przeglądając opcje w BIOS-ie zwykle otrzymujemy do wglądu wartość realną. Szyna 333 MHz pozwala nam zastosować najszybsze procesory z rodziny Athlon XP, czyli Barton. W komputerze "testowym" zamontowany jest, dawno mający za sobą czasy świetności Athlon XP 1700+, korzystający z magistrali 266 MHz. Płyta główna pozwala na asynchroniczne działanie procesora i pamięci, dlatego te ostatnie wykorzystują pełnię swych możliwości pracując na częstotliwości 333 MHz.


Zobacz również