Moduł stacji kosmicznej odleciał i zmienił się w kulę ognia – nagranie i zdjęcia

Roskosmos opublikował materiał, na którym widać, jak jeden z modułów ISS - Pirs, odłącza się od stacji i leci w na spotkanie z ziemską atmosferą. Widok, jak z filmów.

Źródło: Roskosmos

Cóż, nikt nie ukryje, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma już swoje lata i choć jej dalsza przyszłość stoi pod znakiem zapytania, to ogromna instalacja oraz nadzorujący ją specjaliści nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Najlepszym tego dowodem jest dzisiejsza misja, mająca na celu dołączenie do ISS nowego modułu o nazwie Nauka, jak sama nazwa wskazuje – przeznaczonego głównie do prowadzenia badan naukowych. Aby jednak implementacja nowego obszaru była możliwa, należało się najpierw pozbyć starego, nie będącego już w najlepszym stanie modułu. Nastąpiło to w poniedziałek, z czego nagranie opublikowała właśnie Rosyjska Agencja Kosmiczna – Roskosmos, a materiał znajdziecie je poniżej.

Pirs, bo taką nazwę nosił 20 letni już moduł, został stworzony przez Rosjan, jako wkład tamtejszej agencji kosmicznej w ISS. Dotychczas był to jeden z najstarszych elementów stacji i służył jako śluza powietrzna dla kosmonautów spacerujących w kosmosie i port dokowania dla statków kosmicznych.

Kosmiczna kula ognia na materiałach

Moduł Pirs (nazywany także DC-1), wraz z przymocowaną do niego sondą kosmiczną Progress został odłączony od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby zrobić miejsce dla modułu Nauka. Dołączenie nowego elementu odbędzie się dziś i będzie transmitowane na żywo, a szczegóły wraz z materiałem filmowym znajdziecie tutaj.

Zobacz również:

  • Awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
  • Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]
  • Rosyjski moduł Nauka zadokuje dziś do stacji kosmicznej ISS. Oglądaj na żywo

Jak bywa w przypadku podobnych akcji, naukowcy z NASA i nie tylko, nie chcą zaśmiecać kosmosu, więc utylizacja sprzętów tego typu następuje poniekąd na Ziemi. Tak też było i tym razem, a odłączony moduł skierował się w stronę naszej planety, co wyglądało spektakularnie, szczególnie podczas wejścia konstrukcji w atmosferę ziemską. W tym momencie bowiem, moduł zmienił się w imponującą kulę ognia, a chwilę tę uwiecznił stacjonujący na ISS kosmonauta z ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) - Thomas Pesquet.

iss, międzynarodowa stacja kosmiczna, pirs, kula ognia, moduł pirs, odłączenie modułu piers, kula ognia, thomas pesquet, esa, rosyjski moduł, dc-1, atmosfera ziemska, film, materiał filmowy, kosmos, misja kosmiczna, agencja kosmiczna, nasa, astronauci, amerykańska agencja kosmiczna, nauka, przestrzeń kosmiczna, stacja kosmiczna, Misja, europejska agencja kosmiczna, esa, Ziemia, roskosmos, zdjęcia

Źródło: Thomas Pesquet/ESA

Po przejściu przez ziemską atmosferę, niespalone szczątki modułu Pirs spadły do Oceanu Spokojnego. Teraz instalacja jest już historią, a Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest gotowa na przyjęcie nowej Nauki.