Modulacje


Droga do modemu

W sklepach prowadzących sprzedaż akcesoriów do pecetów można dostać modemy, często po znacznie niższych cenach niż modele oferowane specjalnie dla Macintoshy. Wielu zazdrośnie spoglądających na ich ceny nie wie, że większość z nich można również bez większych problemów dostosować do współpracy z komputerami z jabłuszkiem na obudowie. Niestety, producenci i dystrybutorzy tych modemów ignorują istnienie innych platform niż PC. W kartonikach znajdują się całe instalacyjne CD-ROM-y dla Windows, na których z pewnością znalazłby miejsce skrypt modemowy dla Macitosha, zajmujący kilkaset bajtów. Niektórzy z nich oferują przynajmniej na swoich stronach internetowych skrypty modemowe dla Macintoshy - warto jest więc tam zajrzeć. Innym mankamentem jest brak właściwego kabla lub adaptera do portu szeregowego Macintosha.

Roboty na drutach

Modulacje
Wygodni użytkownicy Maca mogą sobie zamówić odpowiedni kabel modemowy w firmach, zajmujących się sprzedażą odpowiednich akcesoriów dla ich komputerów. Kabel taki powinien być typu "hardware handshake". Niecierpliwi, mniej zamożni i praktyczni zadowolą się kupnem odpowiednich wtyczek i kabla bądź przerobią nieużyteczny dla nich pecetowy kabel dostarczony razem z modemem. Norma V.24 zezwala wprawdzie na maksymalną długość kabla, wynoszącą 30 m, w praktyce należy zwrócić uwagę, by nie przekraczała ona 2-3 m - zwiększenie długości kabla wpływa ujemnie na jakość sygnału i może być przyczyną wystąpienia błędów w transmisji.

Do wykonania odpowiedniego kabla są potrzebne

  • wtyczka sub-D, 25- lub 9-pinowa dwurzędowa (w zależności od gniazda w modemie) wraz z odpowiednią obudową

  • wtyczka mini-DIN 8, służąca do podłączenia kabla do Macintosha

  • ok 1-3 m kabla ekranowanego 5- (lub więcej) przewodowego no i oczywiście obcęgi, omomierz, lutownica i cyna.
Modulacje

Schemat złączy szeregowych

Najwygodniej jest rozpocząć montaż kabla od wykonania połączeń między stykami 4 i 8 we wtyczce mini-DIN 8 i stykami 4 i 20 wtyczki sub-D 25 (4 i 7 w wypadku wtyczki sub-D 9). Z powodu małych odstępów między pinami wtyczki do Macintosha zalecam najpierw przylutowanie używanych przewodów po stronie mini-DIN 8, gdyż wtyczka od strony modemu umożliwia łatwiejsze odpowiednie ustawienie żył kabla w czasie montażu. Po wykonaniu kabla należy sprawdzić omomierzem, czy nie powstało gdzieś przypadkowo zwarcie i skontrolować poprawność połączeń.