Modulacje


Po skrypty

Modulacje

Modemy i skrypty

Po zabawie (lub wysiłku) z lutownicą pozostaje kwestia odpowiedniego skryptu do nowo nabytego modemu. Fima Apple starała się ułatwić użytkownikowi Macintosha konfigurację modemu i portu szeregowego, wprowadzając skrypty modemowe. Napisanie odpowiedniego skryptu nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jak mogłyby to sugerować gotowe skrypty, znajdujące się w instalacji pakietu OpenTransport/PPP lub Remote Access w Systemie 8.5. Jako że rynek jest zdominowany przez dwóch producentów chip-setów (Rockwell i 3Com/Texas Instrument), istnieje duże prawdopodobieństwo, że modem będzie prawidłowo pracował z jakimś skryptem, należącym do OT/PPP lub Remote Access. W praktyce sprawdziły się skrypty "3Com 56k" dla chip-setu 3Com/TI i "Supra 56k V90Ţ dla modemów bazujących na układach scalonych firmy Rockwell. Rzut oka do instrukcji obsługi lub tabelki "Modemy i skryptyŢ wyjaśni, do jakiej grupy dany modem należy. Jeśli wśród nich lub innych skryptów, znajdujących się na płycie CD-ROM w tym wydaniu PiMW nie znajdzie się nic pasującego, to pozostaje napisanie własnego skryptu - nadaje się do tego program Modem Script Generator firmy Apple. W lewej części okna znajdują się szczegółowe teksty, objaśniające znaczenie poszczególnych pól, w które trzeba wpisać informacje o typie modemu i rozkazy, służące do jego inicjalizacji. Informacje te znajdują się w każdej instrukcji obsługi modemu. Do programu generującego skrypty jest dołączona instrukcja obsługi (plik PDF), która zawiera więcej informacji o tworzeniu skryptów w języku CCL (Communication Command Language). Można również zamiast OT/PPP użyć pakietu "FreePPP", który nie wymaga skryptów modemowych.

Namiar na sieć

Na koniec pozostaje tylko instalacja oprogramowania sieciowego OpenTransport i ewentualnie FreePPP. Ustawienia w tablicach kontrolnych zostały omówione w ramkach "Na miejsca gotowi, sieć" i "FreePPP". Na płycie CD-ROM ze styczniowego wydania PiMW znajduje się przeglądarka WWW - Netscape Communicator 4.08, a na płycie lutowego numeru kilka innych programów do korzystania z usług sieciowych. Tym wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji rozejrzeć się w Internecie, polecam kilka adresów na początek: www.polska.pl , www.apple.com.pl i www.szarlotka.pl . Na zakończenie pragnę podziękować panu T. Gołębiowskiemu za jego cenne uwagi.

Modem podłączony i oprogramowanie sieciowe zainstalowane? Pozostaje tylko kliknięcie w przycisk "Connect" i... witamy w Internecie.

Rysunki: Monika Majewska