Modularnego smartfona Google nie będzie

Firma Google porzuciła ponoć projekt zakładający stworzenie modularnego smartfona.

Projekt Ara, nad którym od kilku lat pracuje Google zakłada stworzenie smartfona cechującego się modularną konstrukcją pozwalającą na wymianę z czasem kluczowych podzespołów (np. aparatu). W maju 2015 roku usłyszeliśmy o 5,3-calowym prototypie takiego urządzenia, który miał trafić do deweloperów. Ponadto internetowy gigant zadeklarował, że jego konsumencka wersja pojawi się na rynku w 2017 roku.

Modularny smartfon zapowiadał się bardzo interesująco nie tylko ze względu na konstrukcję pozwalającą na sprzętowy upgrade, ale również na pozytywny wpływ na środowisko (zamiast zakupu nowego smartfona wystarczyłby zakup odpowiedniego modułu).

Reuters podzielił się jednak niepokojącymi informacjami na temat projektu. Jego zdaniem firma Google postanowiła go bowiem porzucić i zająć się innymi sprzętowymi planami. Najpewniej chodzi tutaj o to, że Google zamierza, podobnie jak Apple, dostarczać na rynek własne smartfony (a nie sygnowane jedynie własną marką a produkowane np. przez HTC). Amerykańska firma potwierdziła to m.in. zatrudniając Ricka Osterloha, byłego szefa Motoroli.