Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Rynek smartfonów już wkrótce czeka rewolucja. Dokona jej firma Google oraz jej otwarta platforma Project Ara pozwalająca na tworzenie modularnych smartfonów.

Rynek smartfonów rozwija się w zastraszającym tempie. Według danych firmy analitycznej IDC w 2013 roku sprzedano ponad miliard takich urządzeń. Podobnie jak wcześniej w przypadku zwykłych telefonów komórkowych, w szufladach wielu osób zalegają już stare niepotrzebne smartfony wymienione na nowszy model.

To naturalna kolej rzeczy, ale jednocześnie wielkie marnotrawstwo. Na horyzoncie pojawiło się jednak rewolucyjne rozwiązanie, które powinno rozwiązać ten problem. Mam tutaj na myśli Project Ara firmy Google, który zakłada stworzenie modularnego smartfona pozwalającego, podobnie jak w przypadku komputera PC, na wymianę wybranego podzespołu.

Projekt Ara

Na początku 2014 roku firma Google sprzedała firmie Lenovo Motorolę. Jak się okazało, transakcja ta nie objęła jednak grupy Advanced Technology and Projects, która od ponad roku zajmuje się m.in. projektem Ara, czyli rozwiązaniem mogącym zupełnie zmienić oblicze mobilnego rynku.

Wyobraźmy bowiem sobie np., że nie zadowala nas już jakość zdjęć wykonywanych przez aparat smartfona. Jeżeli jest to dla nas bardzo ważne, obecnie pozostaje nam poszukać w ofercie sklepów i operatorów nowego modelu, który posiada lepszy aparat, zaś stary sprzedamy na aukcji internetowej, lub wrzucimy do szuflady wkrótce o nim zapominając. W przyszłości, gdy na rynku zagości Project Ara, nie będziemy musieli tego robić. Wystarczy, że wymienimy moduł aparatu fotograficznego. Ponadto nie będziemy musieli wyrzucać urządzenia, w którym zepsuje się np. wyświetlacz. Szybko wymienimy go sami.

Project Ara nie był pierwszy

Warto dodać, że firma Google nie wpadła na pomysł modularnego smartfona jako pierwsza. W 2009 roku modularny smartfon zaprezentował bowiem jeden z największych japońskich operatorów, NTT DoCoMo:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Modularny telefon NTT DoCoMo

Następny tego typu projekt przedstawiła izraelska firma Modu:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Modularny telefon Modu

Zainteresowany takim urządzeniem jest również Microsoft, który w 2011 roku uzyskał patent na smartfon z wysuwaną klawiaturą, którą można wymienić na inny moduł, np. dodatkowy wyświetlacz, kontroler gier, czy baterię:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Modularny smartfon wg Microsoftu

Niektóre z tych modułów działają w trybie bezprzewodowym, co oznacza, że nie muszą być umieszczane w stacji dokującej.

Projekt Ara - jak działa modularny smartfon?

Konstrukcja modularnego smartfona Project Ara opiera się na dostarczanym przez Google szkielecie zwanym "Endo", którego główne elementy to płyta główna, kręgosłup (Endo Spine), wydzielające odpowiedniej wielkości strefy dla modułów żebra (Endo Ribs) oraz bloki zapewniające każdemu z modułów możliwość komunikacji z płytą główną oraz zasilanie:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Projekt Ara - szkielet Endo

Podłączanie poszczególnych modułów odbywa się za pośrednictwem niepobierających energii z akumulatora smartfona magnesów z dwoma trybami pracy: "włączony" i "wyłączony". Firma Google zakłada, że endoszkielet będzie oferowany w różnych wielkościach: mini (ekran o przekątnej ok. 4 cali), medium (poniżej 5 cali) i największym spełniającym wymagania definicji phabletu. Dodatkowo możemy oczekiwać wersji różniących się ułożeniem, ilością i wielkością stref dla modułów.

Oczywiście patrząc na tę konstrukcję trudno nie zauważyć, że będzie ona cechowała się większymi gabarytami od oferującego podobne możliwości "zwykłego" smartfona. Google narzuci jednak producentom modułów standardy, których będą musieli się trzymać. Mowa tutaj np. o grubości modułów, które nie będą mogły wystawać poza bryłę smartfona. Nie dotyczy to jednak oczywiście takiego elementu jak moduł z aparatem fotograficznym:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Projekt Ara - moduł aparatu

Najważniejsze są moduły

Oczywiście najważniejszym elementem projektu Google będzie oferta dostępnych na rynku modułów. Na szczęście mamy tutaj do czynienia z projektem otwartym, co oznacza, że praktycznie każdy z producentów będzie mógł do niego dołączyć. Można więc oczekiwać (a przynajmniej mam taką nadzieję), że przełoży się to na bogatą ofertę modułów, wśród których nie znajdziemy tylko tych "oczywistych" (np. moduł wyświetlacza, czy aparatu), ale również takie jak moduł ze skanerem linii papilarnych, czy alkomatem.

Ponadto w projekt Ara postanowiła się zaangażować firma 3D Systems, która jest liderem na rynku technologii druku 3D. Nie chodzi tutaj jednak o drukowanie poszczególnych modułów, ale np. drukowanie ich obudów, co pozwolić może użytkownikowi na spersonalizowanie modułowego smartfona.

Modularny smartfon - smartfon "na zawsze"?

Koncepcja modularnego smartfona pozwala mieć nadzieję, że osoby korzystające z niego nie będą musiały wymieniać go na nowszy model w zamian przeprowadzając jedynie odpowiedni upgrade. Nie oznacza to jednak, że urządzenie to będzie im służyło "na zawsze", ponieważ w pewnym momencie chcąc być na bieżąco będą w końcu zmuszone do wymiany endoszkieletu na nowszy. Okres ten powinien być jednak kilka razy dłuższy od okresu, który obecnie upływa pomiędzy wymianą smartfonów na nowsze modele.

Cena

Project Ara zakłada stworzenie smartfona, którego bazowa wersja będzie kosztowała 50 USD. Firma Google ustaliła też druga granicę, 500 USD, lecz wydaje się, że może być ona znacznie zaniżona. Nietrudno bowiem sobie wyobrazić, że wśród dostępnych na rynku modułów pojawią się też takie, które przeznaczone będą dla osób dysponujących naprawdę grubym portfelem.

Co z ochroną środowiska

W teorii Projekt Ara powinien mieć pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ponieważ nie będziemy musieli wymieniać całego smartfona, lecz jedynie wybrane jego elementy. Sądzę, że generalnie tak będzie. Wyobrażam sobie jednak również takie osoby, które w ciągu 2-3 lat zdecydują się na tyle aktualizacji, że dla środowiska lepiej byłoby, gdyby nie korzystały z modularnego smartfona.

Kiedy premiera?

15-16 kwietnia na Ara Developers Conference firma Google zaprezentowała pierwszy prototypowy model modularnego smartfona:

Modularny smartfon Google - rewolucja na rynku smartfonów

Prototypowy modularny smartfon (źródło: Engadget.com)

Jego ulepszona wersja trafi do sprzedaży w 2015 roku.

Na koniec jeszcze zachęcam do obejrzenia filmu, który pozwoli Wam dokładniej zapoznać się z pomysłem Google na modularny smartfon: