Mogło być lepiej

Panasonic GD95 jest pierwszym reprezentantem odnowionej linii telefonów komórkowych elektronicznego potentata.

Panasonic GD95 jest pierwszym reprezentantem odnowionej linii telefonów komórkowych elektronicznego potentata.

Podobnie jak inne modele z tej serii, ma duży, czytelny wyświetlacz pozwalający na wygodniejsze przeglądanie Internetu za pośrednictwem protokołu WAP. W obsłudze przeglądarki i aparatu pomaga także przycisk nawigacyjny podobny do miniaturowego joysticka. Niestety, duży ekran to także spore rozmiary samego aparatu, a przede wszystkim za mała klawiatura.

Pod względem funkcjonalności GD95 nie zachwyca: wybieranie głosowe, dyktafon, kalkulator, konwerter walut i kalendarz (tylko z widokiem miesięcznym) to dziś standardowe wyposażenie niemal każdej komórki. Gadżety w rodzaju trzech kolorów podświetlania ekranu (biało-niebieski, zielony i pomarańczowy) czy dzwonków polifonicznych (kilka dźwięków jednocześnie, co daje bardziej rozbudowane melodie, ale dzwonek nie jest tak dobrze słyszalny jak w typowym rozwiązaniu) nie zrekompensują braku rozszerzonej książki adresowej, która pozwala tylko na standardowe wpisy typu nazwa plus numer, polskiego słownika T9 czy profili (różnych ustawień melodii i głośności dzwonka w zależności od otoczenia). Na dodatek SMS-ów nie można wysyłać do kilku odbiorców jednocześnie; nie da się też użyć numeru podanego w SMS-ie. Funkcję licznika znaków pełni ekran, mieszczący dokładnie 160 elementów.

Do dużych plusów GD95 należy natomiast wygodna funkcja głośno mówiąca, obsługa internetowej poczty elektronicznej SMTP/POP3 i niewielka waga (84 g). Minusem zaś jest krótki czas pracy litowo-jonowej baterii - w naszym teście około 3 dni.