Mój Kalendarz na Facebooku - omijaj szerokim łukiem

Kolejny znajomy na Facebooku zaproponował ci dołączenie do aplikacji Mój Kalendarz? Nie daj się nabrać, bo ten niezbyt przydatny program nie jest zbyt użyteczny, a przy okazji wykrada z twojego profilu takie dane jak: adres e-mail, wiek i data urodzenia czy wykaz ulubionych stron na Facebooku i listę znajomych.

Kolejni użytkownicy Facebooka zapisują się w aplikacji Mój Kalendarz. Większość z nich robi to z przyzwyczajenia, bo akceptuje wszystkie propozycje od swoich znajomych. Kłopot w tym, że tym razem tak nieprzemyślane kliknięcie, może spowodować niemiłe konsekwencje. Eksperci ESET (firma produkująca programy antywirusowe) donoszą, że nowy program - błyskawicznie rozchodzący się po polskiej części serwisu - ukrywa fakt gromadzenia danych o użytkownikach Facebooka, obiecując im przypominanie o urodzinach znajomych... co przecież ma już wbudowane sam Facebook.

Polecamy: Facebook, największy zdrajca świata

Na szczęście internauci powoli zaczynają dostrzegać problem i zakładają nawet fanpage na Facebooku, których celem jest ostrzeżenie innych przed nową aplikacją. Według informacji Jakuba Prószyńskiego Mój Kalendarz zbiera następujące informacje o użytkowniku:

- imię i nazwisko

- login na Facebooku

- adres e-mail

- wiek i data urodzenia

- płeć

- informacje o posiadanym sprzęcie

- ulubione strony internetowe

- informacje o znajomych

- ulubione strony na Facebooku

- rezultaty osiągane w grach

- czas poświęcony na graniu.

"Przed kliknięciem w dowolną aplikację udostępnianą w serwisach społecznościowych warto najpierw zapoznać się z informacjami o tym, do jakich danych użytkownika program uzyska dostęp. Można to zrobić, czytając uważnie politykę prywatności danej aplikacji. Zadanie to wielokrotnie jest jednak bardzo trudne - polityki takie pisane są trudnym językiem, zawierającym żargon prawniczy, często dokument taki jest pisany w języku angielskim" - mówi Paweł Śmierciak, analityk zagrożeń z krakowskiego biura firmy ESET.

Zauważa on, że instalując jakikolwiek program, warto zwrócić uwagę na co się tak naprawdę zgadzamy. Jeśli nawet nieumyślnie zainstalowałeś już Mój Kalendarz w swoim profilu, zawsze możesz go usunąć. W tym celu:

1. Wybierz ustawienia prywatności, rozwijając menu "Strona główna".

2. Wybierz "Edytuj ustawienia" przy "Aplikacje i witryny".

3. Kliknij "Usuń niechciane aplikacje lub aplikacje wysyłające spam" widoczne pod aplikacją Mój Kalendarz.

Informację warto przekazać znajomym z Facebooka i przestrzec ich przed zbyt pochopnym akceptowaniem w internecie wszystkiego na co natrafią.

Daliście się nabrać na Mój Kalendarz?