Mój komputer nie uruchamia się! Spokojnie, nie panikuj

Jeżeli twój stacjonarny komputer lub laptop nie uruchamia się nie panikuj. Podpowiemy ci, co zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Jeżeli desktop lub laptop nie uruchamia się sprawa może być naprawdę poważna. Częściej jednak mamy tutaj do czynienia z problemem, który (niekiedy korzystając z umiejętności posługiwania się śrubokrętem i lutownicą) można samemu rozwiązać.

Mój komputer nie chce się uruchomić: sprawdź zasilacz

Laptopy

To jeden z częstszych problemów. Istnieje wiele rzeczy które mogą pójść nie tak: począwszy od podłączenia nie tego zasilacza, a skończywszy na przepalonym bezpieczniku.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na urządzenia Xiaomi w RTV Euro AGD [25.01.2022]

Po pierwsze sprawdź, czy akumulator jest naładowany (chociaż w części). Jeżeli nie jesteś pewien usuń go i skorzystaj z ładowarki sieciowej. Dwukrotnie sprawdź też, że ładowarka pasuje do twojego laptopa. Wiele laptopów - zwłaszcza pochodzących od tego samego producenta - używa tego samego rodzaju wtyczki, więc jeżeli posiadasz kilka komputerów istnieje możliwość podłączenia zasilacza, który będzie dostarczał prąd o niewłaściwych parametrach.

Sprawdź kable, które w przypadku częstego ich przenoszenia mogą ulec uszkodzeniu. Szczególnie bacznie przyjrzyj się końcówce podłączonej do zasilacza oraz wtyczce podłączanej do laptopa. Jeżeli w pierwszym przypadku zobaczysz wychodzące poza czarną osłonę kolorowe przewody najwyższy czas kupić nowy zasilacz. Jeżeli wszystko wygląda dobrze ale masz zapasowy kabel zasilający podłącz go. Gdy to nie pomoże być może spalony jest bezpiecznik. Rozkręć odłączony oczywiście od prądu zasilacz i wymień go na dokładnie nowy cechujący się dokładnie takimi samymi parametrami.

Stacjonarne komputery

Zasilacz w komputerze stacjonarnym również może stwarzać problemy. Niewiele osób posiada drugi zasilacz, który można dla sprawdzenia zainstalować. Pierwszym podejrzanym jest bezpiecznik, którego wymiana wymaga wyciągnięcia PSU i rozkręcenia jego obudowy.

Mój komputer nie uruchamia się! Spokojnie, nie panikuj

Mój komputer nie uruchamia się - sprawdź zasilacz

Częstszym problemów jest też niespodziewane wyłączenie się komputera. Jeżeli dioda pokazuje, że zasilanie dochodzi, sprawdź czy przycisk zasilania jest prawidłowo podłączony.

Mój komputer nie chce się uruchomić: sprawdź wyświetlacz

Laptopy

Gdy korzystasz z zewnętrznego wyświetlacza, czy projektora odłącz go, aby mieć pewność, że to nie w nim tkwi problem. Jeżeli informująca o zasilaniu dioda LED się świeci i słychać dysk twardy lub wentylator a na ekranie nie ma obrazu przejdź do pomieszczenia, w którym jest ciemno. Pomoże ci to sprawdzić, czy czasami obraz nie jest jednak wyświetlany na ekranie lecz jego jasność jest bardzo mała.

Jeżeli okaże się, że obraz jest, ale ledwie widoczny prawdopodobne jest, że awarii uległa przetwornica podświetlenia. Jej wymiana jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie (nie jest to zbyt skomplikowana czynność), lecz należy zwrócić baczną uwagę, aby kupić dokładnie taką samą nową część.

Jeżeli obrazu nie ma oznaczać to może uszkodzenie panelu LCD. Wymiana tego elementu jest możliwa, ale trudna do przeprowadzenia i kosztowna. Gdy twój laptop dawno ma już za sobą lata młodości otrzymałeś właśnie znak, aby zainwestować w nowy sprzęt.

Stacjonarne komputery

Niewiele można zrobić aby naprawić zepsuty monitor. Łatwo jednak możesz sprawdzić, czy to właśnie on jest tutaj winien korzystając z nowych kabli zasilających, czy też na chwilę podłączając inny monitor.

Mój komputer nie chce się uruchomić: usuń wszystkie dyski USB lub karty pamięci

Zakładając, że nie masz problemu z zasilaczem i wyświetlaczem, być może coś wstrzymuje komputer przed rozpoczęciem ładowania systemu Windows. Klasycznym winowajcą jest tutaj pozostawiony w porcie USB pendrive lub karta pamięci w przeznaczonym dla niej slocie. Zazwyczaj bowiem BIOS stara się w pierwszej kolejności sprawdzić zewnętrzne nośniki (w tym karty) zanim uruchomi Windows. Podobny problem możesz napotkać, gdy pozostawisz płytę w napędzie DVD lub Blu-ray, więc tego również nie zapomnij sprawdzić.

Mój komputer nie chce się uruchomić: sięgnij po dysk ratunkowy

Widząc komunikaty o błędach lub gdy Windows zawiesza się przed przejściem do ekranu logowania skorzystaj z dysku ratunkowego. Jeżeli nie przygotowałeś go wcześniej możesz to zrobić na innym komputerze pobierając obraz dysku ratunkowego i wypalając go na płycie CD/DVD (możesz też skorzystać z pamięci USB). Wykorzystaj ją następnie do rozruchu na swoim komputerze i spróbuj rozwiązać problem z Windows. Jeżeli okaże się, że kłopot sprawia złośliwy kod skorzystaj z dysku ratunkowego oferowanego przez różnych dostawców antywirusowych rozwiązań.

Mój komputer nie chce się uruchomić: skorzystaj z trybu awaryjnego

Nawet jeżeli nie możesz uruchomić Windows, być może będziesz w stanie skorzystać z trybu awaryjnego. Jeżeli uda ci się go włączyć będziesz mógł cofnąć wszelkie zmiany, które spowodowały, że pełnowartościowy system nie może się uruchomić. Odinstaluj programy, które niedawno zainstalowałeś. Jeśli aktualizowałeś jakiś sterownik przywróć jego poprzednią wersję. Może się też okazać, że coś nie tak jest z kontem użytkownika i będziesz musiał stworzyć nowe.

Mój komputer nie chce się uruchomić: uszkodzony, lub niekompatybilny sprzęt

Jeżeli zainstalowałeś nową pamięć lub jakiś inny nowy podzespół to właśnie on może być przyczyną problemów. Usuń go i spróbuj uruchomić komputer.

Jeżeli twoja płyta główna oferuje możliwość skorzystania z testu POST zajrzyj do instrukcji i sprawdź co oznaczają wyświetlane LED-owe kody.

Często problem z rozruchem komputera pojawia się, gdy został on właśnie złożony. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas pozostawienie jedynie tych podzespołów, które są niezbędne do uruchomienia BIOS-u. Są to:

- Płyta główna

- CPU (z dołączonym radiatorem i wentylatorem)

- Karta graficzna (usuń zewnętrzną kartę pozostając jedynie przy zintegrowanej)

- jedna kość pamięci (w slocie 0 lub takim, który zaleca instrukcja użytkownika)

- Zasilanie

- Monitor

Najczęstsze powody, że komputer nie uruchamia się:

- niewłaściwe podłączenie kabli zasilających (oprócz dużego złącza 24-pin ATX płyty główne mogą też posiadać dodatkowe gniazdo 12v)

- podzespół nie jest poprawnie zainstalowany. Usuń pamięć, kartę graficzna i CPU i zainstaluj ponownie zwracając w przypadku procesora przede wszystkim uwagę na piny (czy nie są np. powyginane).

- kable zasilające nie są podłączone do karty graficznej (może wymagać podłączenia PCI-E)

- dysk twardy jest podłączony do niewłaściwego portu SATA

Mój komputer nie uruchamia się! Spokojnie, nie panikuj

Mój komputer nie uruchamia się - sprawdź procesor

Jeżeli wszystkie powyższe rozwiązania nie pomogą być może niestety mamy do czynienia z zepsutym podzespołem. Często dotyczy to dysku twardego, co przejawia się m.in regularnym "klikaniem", lub przebiegającym w kółko procesem rozpędzania się i zatrzymywania. Gdy nie przechowujesz na nim danych, które warte są skorzystania z usług firmy specjalistycznej możesz sięgnąć na własną odpowiedzialność po sieciowe porady. Np. część osób twierdzi, że w ich przypadku pomogło umieszczenie dysku na kilka godzin w zamrażarce. Jeżeli proces ten przyniósłby faktycznie oczekiwane rezultaty jak najszybciej zrób kopię zapasową i wymień niepewny dysk na nowy.