Mojave: chwalili Vistę, bo myśleli, że to nie Vista

Microsoft postanowił przeprowadzić niezwykle interesujące badanie. Przedstawiciele firmy zebrali grupę zwolenników Windows XP, którzy jednocześnie nie przepadali za Vistą, by zaprezentować im nieujawniony dotychczas system o nazwie "Mojave". Kiedy użytkownicy pochwalili oprogramowanie, usłyszeli, że w rzeczywistości widzieli... Vistę.

Badanie przeprowadzono w San Francisco. Zwolennicy Windows XP w trakcie krótkiego nagrania na wideo opowiadali o swych wrażeniach związanych z Vistą, po czym mieli szansę na zapoznanie się z Windows o roboczej nazwie "Mojave", który, jak usłyszeli, "dotychczas nie był ujawniony".

Ponad 90% z uczestniczących w eksperymencie osób było pozytywnie zaskoczonych funkcjonowaniem "Mojave". Kiedy użytkownicy wyrazili już swoje zdanie, dowiadywali się, że "Mojave" to w rzeczywistości... Windows Vista.

Nie wiadomo jeszcze, jak (i czy w ogóle) Microsoft zechce wykorzystać zgromadzony materiał wideo. Wiadomo jednak, że firma ze wszystkich sił próbuje walczyć z wizerunkiem Visty jako systemu niegodnego uwagi - stąd też pomysł na uruchomienie wielkiej kampanii reklamowej dotyczącej Visty, Windows Mobile i Windows Live (patrz: "Microsoft: kiedyś myślano, że Ziemia jest płaska. Dziś ludzie myślą, że Vista jest...")

Warto zajrzeć: "Microsoft looks to 'Mojave' to revive Vista's image" (w języku angielskim)

Aktualizacja: 29 lipca 2008 11:54

Filmy z eksperymentu oraz szczegółowa konfiguracja komputera, na którym uruchamiano Vistę/Mojave dostępne są już na witrynie projektu - The Mojave Experiment.