Moje własne DVD

Najnowsze nagrywarki DVD są szybsze i pojemniejsze od napędów CD-RW. A na dodatek coraz tańsze - już za 1900 zł kupisz sprzęt, dzięki któremu stworzysz płyty wideo akceptowane przez większość stacjonarnych odtwarzaczy DVD.


Najnowsze nagrywarki DVD są szybsze i pojemniejsze od napędów CD-RW. A na dodatek coraz tańsze - już za 1900 zł kupisz sprzęt, dzięki któremu stworzysz płyty wideo akceptowane przez większość stacjonarnych odtwarzaczy DVD.

Porównanie formatów - koszty i zgodmość

Porównanie formatów - koszty i zgodmość

Oprócz możliwości wypalania filmów są też i inne powody, by wydać pieniądze na nagrywarkę DVD. Jedną z najbardziej nieodpartych pokus stanowi "bezbolesne" tworzenie kopii zapasowych. Napęd zapisujący DVD pozwala przechować gigabajty danych na jednym krążku, więc kopie zapasowe zajmą tylko kilka płyt. Możesz zapomnieć o przekładaniu dysków CD-RW co pięć minut - szybkość i wygoda nagrywania na DVD zmieni twoje zwyczaje archiwizacji na lepsze.

Jeśli filmy DVD domowej roboty i łatwa archiwizacja cię nie przekonują, może zmienisz zdanie, wiedząc, że w jednym urządzeniu mieści się nie tylko nagrywarka DVD, ale i CD-RW - choć nie tak szybka, jak najnowsze modele.

Polityka wypalania

Zapisywalne DVD mogło już wcześniej zyskać dużą popularność, gdyby nie wojna rywalizujących ze sobą standardów i sprzeczne informacje o ich zgodności z bazą stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Wielu przezornych klientów wolało zostawić portfel w kieszeni, zamiast stanąć przed dylematem wyboru jednego z formatów: DVD-RW, DVD-RAM (obu zatwierdzonych przez DVD Forum, www.dvdforum.org) czy DVD+RW (popieranego przez DVD+RW Alliance, www.dvdrw.com).

Zamieszanie zwiększają formaty jednokrotnego zapisu DVD-R i DVD+R, uzupełniające odpowiednio DVD-RW i DVD+RW (nośniki tego typu oferują większą zgodność z oferowanymi na rynku odtwarzaczami). Na szczęście niektóre nowe napędy, takie jak Sony DRU-500A czy NEC ND-1100A, rozwiązują ten problem, obsługując zarówno DVD-R/RW, jak i DVD+R/RW. Wybierając uniwersalne nagrywarki, klienci nie muszą się martwić, który format jest bardziej kompatybilny czy który zwycięży. Zwolennicy DVD-RAM również mogą być spokojniejsi, bo napędy typu Panasonic LF-D521 czy LG Super-Multi DVD-Writer GMA-4020B obsługują także DVD-R/RW.

Wypalanie portfela - koszt nośników

Cena nośników jest istotnym czynnikiem wyboru napędu. Ponieważ płyta RW kosztuje średnio 40 zł, a DVD-RAM aż 80 zł, szybko możesz wydać na krążki tyle, co na samą nagrywarkę.

Dyski jednokrotnego zapisu DVD-R (o prędkości 1x i 2x) są szeroko dostępne w sklepach, natomiast znaleźć DVD+R nie jest łatwo. Jedna płyta DVD-R kosztuje około 15 zł (mało znanej marki), a DVD+R około 20 zł. Ceny markowych krążków oscylują w obu wypadkach wokół 30 zł. Dyski DVD-RW i DVD+RW kosztują mniej więcej tyle samo - 40 do 50 zł. W najbliższym czasie ceny nośników DVD-R spadną jeszcze bardziej, ponieważ kilka firm na Tajwanie przestawia linie na produkcję dysków DVD-R, żeby zaspokoić wzrastający popyt. Jednak w dalszej perspektywie ceny płyt konkurujących formatów powinny się zrównać, bo zwiększy się sprzedaż napędów DVD+RW.

Dyski DVD-RW i DVD+RW są takie same pod względem fizycznym. Różnią się jedynie kodem umieszczonym na początku nośnika, służącym do rozpoznania przez napęd formatu oraz szybkości zapisu.

Stworzone do szybkości

W nośnikach o różnych prędkościach zapisu stosuje się odmienne barwniki i stopy. Pamiętaj o tym, rozważając zakup nagrywarki o szybkości wyższej od standardowej (np. 4x DVD-R lub 2x DVD-RW), ponieważ bez właściwego nośnika nie osiągnie maksymalnej wydajności. Innymi słowy, napęd DVD-R 4x nie będzie mógł nagrywać 4x, jeśli użyjesz tańszego dysku 1x lub 2x. Upewnij się więc, że kupujesz płytę pozwalającą na wykorzystanie maksimum możliwości nagrywarki.

Warto też sprawdzić, czy w internetowej witrynie producenta znajdują się aktualizacje firmware'u napędu, żeby przypadkiem nie wpaść w kłopoty tak, jak może się to przytrafić użytkownikom nagrywarek Pioneer DVR-A03 i A04: w dotychczasowym oprogramowaniu wewnętrznym tych urządzeń występuje błąd, który po włożeniu pewnych nośników 4x może doprowadzić do uszkodzenia napędu. Poprawiony firmware udostępniono pod adresem www.dsv.com.pl/pioneer/Sites/nowosci/uwaga/start.html.

Każdy format ma swoje zalety, a żaden nie jest dobry do wszystkiego: DVD-R i +R najlepiej nadają się do wideo, a DVD-RW i +RW są doskonałe do przechowywania danych, ponieważ pozwalają na wielokrotne użycie nośnika. DVD-RAM wciąż ma swoją niszę w magazynowaniu danych, bo krążki chronione są kasetą i mogą być zapisywane zdecydowanie więcej razy niż w konkurencyjnych standardach.

Na przykładzie wieloformatowych napędów widać, że bitwa standardów DVD nigdy nie była takim problemem, jakim stała się kiedyś rywalizacja systemów VHS i Betamax. W tamtym przypadku dwa formaty kaset wideo były fizycznie ze sobą niezgodne, tu zaś wszystkie pięć rodzajów zapisywalnego DVD wykorzystuje zbliżone pod względem fizycznym nośniki i działa w wielu - lecz nie wszystkich - urządzeniach (patrz ramka "Plus kontra minus kontra RAM" oraz "Czytniki i nośniki").

Porównanie nagrywarek DVD

Porównanie nagrywarek DVD

Zgodność jest bez wątpienia istotna, ale szybkość zapisu to kolejny ważny czynnik wyboru któregoś z formatów. Jeśli zamierzasz często zapisywać na krążku określonego rodzaju, wybierz napęd o najwyższej prędkości dla nośnika tego typu. Jeśli zaś nagrywasz wiele płyt (robiąc np. kopie promocyjnego filmu wideo swojej firmy), szybsze urządzenie może ci zaoszczędzić sporo czasu. Nagrywarka DVD-R z zapisem 2x wypala na płycie 20-minutowy film średnio w 10 minut. Ale napęd DVD+R ze standardowym zapisem 2,4x ma już niewielką przewagę: operacja zajmuje mu 9 minut. W wypadku rejestracji z prędkością 4x (jak w napędach NEC ND-1100A, Pioneer DVR-A05 i Sony DRU-500A) czas ten skraca się o kolejne kilka minut.

Plus kontra minus kontra RAM
Mówiąc o zapisywalnym DVD, będziesz się męczył z mieszaniną akronimów. #Dwa z trzech rywalizujących formatów zapisu DVD - DVD-RW i DVD+RW - są dziś zaangażowane w ostrą walkę o prymat na rynku, a więc uznanie za standard przemysłowy.# DVD-RAM jest jedynym formatem wielokrotnego zapisu, któremu brak wariantu jednokrotnej rejestracji - chociaż najnowsze napędy DVD-RAM mogą również nagrywać na płytach DVD-R czy DVD-RW. Zarówno DVD-RW, jak i DVD+RW wykorzystują wysoko refleksyjne nośniki do zapisu jednokrotnego oraz nośniki zmiany fazy do zapisu wielokrotnego RW. Jednak każdy rodzaj napędu inaczej formatuje dyski RW do zapisu pakietowego. Oprogramowanie wewnętrzne (firmware) nagrywarki DVD+RW zajmuje się fizycznym formatowaniem nośnika. Gdy wkładasz czysty krążek do napędu, w tle rozpoczyna się formatowanie. Podczas użytkowania wydaje się, że nagrywarce wystarcza raptem niewiele ponad minutę na ukończenie formatowania, zanim można zacząć kopiować dane na dysk. #Specyfikacja DVD-RW zostawia formatowanie oprogramowaniu, którego używasz z napędem.# Wszystkie nagrywarki DVD-RW pierwszej i drugiej generacji wyposażano w narzędzia do zapisu pakietowego, które muszą wykonać pełne formatowanie dysku - co może zająć godzinę - przed udostępnieniem płyty do zapisu. Natomiast niektóre urządzenia trzeciej generacji obsługujące DVD-RW, takie jak Sony DRU-500A czy Pioneer DVR-A05, zawierają oprogramowanie formatujące nośniki DVD-RW w tle. Producenci twierdzą, że płyty -RW i +RW utrzymają dane przez około 30 lat w optymalnych warunkach przechowywania. Krążki DVD-RW i +RW mogą być zapisywane do tysiąca razy, podczas gdy nośnik DVD-RAM w kasecie ochronnej - do 100 tys. razy, co jest dużą zaletą w wypadku regularnego wykonywania kopii zapasowych. Na razie tylko jeden napęd (Sony DRU-500A) ma wbudowaną obsługę Mt. Rainier (DVD+MRW), a podstawowe zalety tego standardu - możliwość odczytu dysków bez pośrednictwa dodatkowego oprogramowania oraz obsługa zarządzania uszkodzeniami nośnika - będą dostępne dopiero wówczas, gdy Microsoft doda Mt. Rainier do następnej wersji Windows. #DVD-RAM opracowano z myślą o przechowywaniu danych.# W trakcie produkcji dyski są preformatowane znacznikami sektorów, a producenci uważają, że to daje w pełni swobodny dostęp do danych (jak w twardych dyskach) - szybsze znajdowanie informacji na nośniku w porównaniu do innych nagrywarek DVD. Krążki i napędy DVD-RAM mają też rozbudowane technologie zarządzania uszkodzeniami i korekcji błędów, zapewniające prawidłową archiwizację.