MonaRonaDona, czyli fałszywy antywirus

Firma Kaspersky Labs poinformowała o wykryciu dość nietypowej operacji przestępczej, której celem jest skłonienie internautów do kupienia fałszywego programu antywirusowego. Jej inicjatorzy sugerują użytkownikom, że ich komputer został zainfekowany wyjątkowo niebezpiecznym wirusem i zalecają skorzystanie z odpowiedniego - oczywiście płatnego - skanera AV.

Ów wirus - MonaRonaDona - działa dość nietypowe. Obecnie większość "szkodników" usiłuje raczej ukryć swoją obecność w systemie - ten wyświetla ogromny komunikat:

" Welcome to MonaRonaDona. I am a Virus & I am here to wreck your PC. If you observe strange behavior with your PC, like program Windows disappearing, etc., it's me who's doing this."(Witaj w MonaRonaDona. Jestem wirusem i jestem tu po to, aby zniszczyć twój computer. Jeśli zaobserwujesz jakieś dziwne zachowanie komputera, np. znikanie programów w Windows - wiedz, że to moje działanie).

Twórcy MonaRonaDona słusznie założyli, że w takiej sytuacji wielu internautów zacznie szukać w Internecie informacji o owym wirusie - dlatego stworzyli (i odpowiednio wypromowali w wyszukiwarkach) wiele stron z "faktami" na jego temat. Dowiadujemy się z nich, że "szkodnik" jest wyjątkowo niebezpieczny i że jedynym sposobem na jego usunięcie jest skorzystanie z jednego z kilku zalecanych płatnych narzędzi antywirusowych (np. programu Unigray, kosztującego ok. 40 USD).

Przedstawiciele Kaspersky Lab mówią, że cała operacja została bardzo dobrze zaplanowana - oszuści umieszczali informacje o "groźnym wirusie" w serwisach blogowych wielu popularnych portali, w komentarzach do tekstów itp. Przygotowali nawet klip wideo, który opublikowany został w serwsie Youtube.com.

Sam wirus MonaRonaDona nie jest szczególnie groźny - choć może być uciążliwy, gdyż uniemożliwia uruchomienia na zainfekowanej maszynie kilku popularnych aplikacji (m.in. Windows Media Playera oraz programów z pakietu MS Office). Dlatego też zalecane jest jego usunięcie - można to zrobić z pomocą dowolnego, uaktualnionego oprogramowania antywirusowego.