Monitor UHD dla fotografika

W przypadku monitorów desktopowych konstrukcje UHD oferują sporą przestrzeń roboczą w połączeniu z doskonałą jakością obrazu, co przekłada się na bardziej komfortową pracę. Doskonałym przykładem profesjonalnego zastosowania rozdzielczości UHD są monitory przeznaczone dla fotografików i osób pracujących przy obróbce zdjęć i grafiki.

27-calowy monitor NEC MultiSync EA271U wydaje się być jednym z ciekawszych modeli na rynku oferującym oprócz rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli także dodatkowe funkcjonalności, których brak w większości produktów konkurencyjnych, a dzięki którym monitor zyskuje bardziej profesjonalny wymiar. Wyposażony w zaawansowany, matowy panel IPS NEC MultiSync EA271U potrafi nie tylko wyświetlać obraz o jasności 350cd/m2, lecz także dość znacznie ją obniżyć (nawet do 40cd/m2) w przypadku pracy wieczornej lub w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu do obróbki fotografii. Dodatkowo NEC EA271U reguluje jasność panelu za pomocą wysublimowanej metody stałoprądowej gwarantującej brak jakiegokolwiek migotania ekranu. Sam panel zapewnia bardzo szerokie kąty widzenia, co w przypadku 27-calowej powierzchni roboczej ma spore znaczenie.

Jednym z ciekawszych aspektów elektroniki monitora jest fakt, że posiada on programowalną tablicę LUT. Oznacza to, że NEC EA271U może być sprzętowo kalibrowany w zakresie reprodukcji kolorów, poprawnego odwzorowania skorelowanej temperatury barwowej, poziomu jasności bieli i czerni, a także samej linearyzacji panelu. Cechy te do niedawna zarezerwowane były tylko dla specjalistycznych monitorów graficznych kosztujących krocie. Dzięki oprogramowaniu producenta NEC SpectraView można w prosty sposób skalibrować monitor, tak żeby reprodukcja obrazu była praktycznie na referencyjnym poziomie.

Monitor UHD dla fotografika

Jak by tego było mało, monitor posiada również możliwość wyłączenia modułu overdrive przyśpieszającego czas reakcji piksela. Sprawia to, że odwzorowanie koloru w obrazach ruchomych staje się jeszcze lepsze! Obraz do monitora dostarczany może być za pomocą złącza Display Port (co jest zalecane ze względu na wysoką jakość połączenia), HDMI lub DVI. Monitor posiada również zestaw złączy USB 3.0 pozwalający w prosty sposób korzystać z dodatkowych urządzeń, chociażby magazynujących dane. Ergonomia NEC EA271U stoi na bardzo wysokim poziomie. Panel monitora można regulować na wysokość w zakresie 150 mm, obracać na postawie, pochylać, a także pracować w trybie portretowym dzięki funkcji pivot.

Producent nie zapomniał o zadbaniu o ekologię. Na frontowej ramce ekranu znajdują się dwa czujniki odpowiedzialne za automatyczną regulację jasności w zależności od mocy światła w pomieszczeniu, a także czujnik wyzwalający automatyczne wyłączenie ekranu, jeżeli nikt nie znajduje się w ściśle określonej przestrzeni przed panelem. Co ciekawe, zakres tej przestrzeni można regulować z poziomu menu OSD. Producent podkreśla, że monitor posiada tak dobre odwzorowanie kolorów, a tym samym szarości, że może pracować również z obrazami medycznymi w standardzie DICOM.

Nie ulega wątpliwości, że NEC MultiSync EA271U jest ciekawą propozycją dla osób szukających mocnego sprzętu o doskonałej jakości wyświetlanego obrazu w rozdzielczości UHD.

Więcej na: www.nec-display-solutions.pl

Monitor UHD dla fotografika