Monitor do nauki i zabawy

Do wygodnej pracy z komputerem niezbędny jest wyświetlacz dający dobry jakościowo obraz i bezpieczny dla naszego zdrowia. Takie są 15-calowe monitory LCD, które coraz częściej cenowo przyrównać można do kineskopowych monitorów 17-calowych.


Do wygodnej pracy z komputerem niezbędny jest wyświetlacz dający dobry jakościowo obraz i bezpieczny dla naszego zdrowia. Takie są 15-calowe monitory LCD, które coraz częściej cenowo przyrównać można do kineskopowych monitorów 17-calowych.

W ubiegłym roku na polskim, ale także światowym rynku stacjonarnych monitorów LCD o przekątnej 15 cali odnotowano niedobór sprzętu. Ich wytwórcy nie mieli z czego robić nowych produktów. Fabryki wyświetlaczy (tylko kilka firm na świecie produkuje panele LCD, które następnie montowane są w monitorach różnych marek) pracowały pełną parą, jednak większość podzespołów trafiała nie do biurkowych monitorów LCD, lecz do... notebooków, które są dla producentów sprzętu komputerowego bardziej zyskowne. Ekrany 15-calowe nawet w tanich notebookach to dzisiaj standard. Obecnie sytuacja wróciła do równowagi, a ekrany 15-calowe są szeroko dostępne zarówno w komputerach przenośnych, jak i monitorach stacjonarnych.

Coraz szybsze

Najszybszym modelem testu jest najnowszy panel LCD firmy iiyama, który dosłownie w ostatniej chwili dotarł do Polski i trafił do naszej redakcji. Panel ten oferuje czas reakcji (sumując czas zapalania i gaszenia piksela) na poziomie 14 ms. Tyle nie oferowały dotychczas monitory 15-calowe. Najszybszymi modelami, jakie mieliśmy okazję testować, były panele z czasem reakcji na poziomie 12 ms, jednak droższe, 17-calowe, a w dodatku parametry takie uzyskiwaliśmy jedynie w przypadku korzystania ze standardowych, zaprogramowanych przez producenta ustawień obrazu. Po ich zmianie w menu ekranowym czas reakcji wydłużał się do 16 ms.

Tak podobne, a tak różne

Monitor do nauki i zabawy

Parametry techniczne i wyniki testów

Z pozoru większość 15-calowych monitorów LCD wygląda podobnie atrakcyjnie i nowocześnie. Istotne są, oczywiście, różnice wewnętrzne, wynikające z odmiennej konstrukcji paneli i zastosowanej elektroniki. Obraz wyświetlany na ekranach monitorów, które testowaliśmy, był bardzo różnej jakości, co widać wyraźnie, gdy przegląda się tabelę z wynikami testów. Najtańsze modele mniej utytułowanych producentów, choć nie jest to regułą, najczęściej wyposażane są w słabe jakościowo panele LCD, instalowane zwykle w tańszych notebookach. Konsekwencje są od razu zauważalne. Podświetlenie ekranu jest nierównomierne, bardzo istotnie różni się jasność panelu mierzona w środku i narożnikach matrycy. Także odwzorowania barw nie można uznać za poprawne. Kolory są przyciemnione, wyblakłe, nie da się tego zniwelować, nawet stosując karty graficzne z najlepszymi procesorami. Elektronika sterująca pozwala na dostęp jedynie do podstawowych ustawień.

Wśród tanich produktów zdarzają się jednak prawdziwe rodzynki. Całkowicie zaskoczył nas swoimi możliwościami jeden z tańszych monitorów na rynku - Samsung SyncMaster 510N. Model ten, kosztujący niespełna 1400 zł, wyposażono w dobrą jakościowo matrycę LCD i przede wszystkim rozbudowany system kalibracji parametrów obrazu. Wszystkimi funkcjami można sterować z poziomu peceta, instalując dwie przydane aplikacje - do konfiguracji parametrów panelu oraz ustawienia poprawnej prezentacji barw. Pierwsza pozwala w bardzo wygodny sposób, korzystając tylko z myszy komputerowej, ustawić tak istotny dla użytkownika parametr gamma. Program do kalibracji barw to nowość w tanich panelach LCD. Za pomocą kilku czytelnych plansz testowych można precyzyjnie skorygować kolorystykę oferowaną standardowo przez wyświetlacz.

Samsung SyncMaster 510MP

Monitor czy telewizor? O tym zadecydujesz sam, korzystając na co dzień częściej z jednej lub drugiej funkcji produktu Samsunga.

Monitor do nauki i zabawy

Samsung SyncMaster 510MP

Monitor nie kwalifikuje się bezpośrednio do testowanej stawki urządzeń, które miały być niedrogie, a zatem raczej pozbawione gadżetów. Model ten dotarł do nas jednak jako wielka nowość. Postanowiliśmy pokazać go jako kontrpropozycję dla monitorów niewyposażonych w tunery telewizyjne. W zgrabnej i stylistycznie atrakcyjnej srebrnej obudowie Samsung ulokował nie tylko 15-calowy panel LCD, ale także tuner telewizyjny o sporych możliwościach konfiguracji. Monitor podłącza się do anteny standardowym okablowaniem. Menu opcji przewidziane do telewizora różni się od wersji "komputerowej". Są inne tryby prezentacji barw oraz cała sekcja modyfikacji związanych z wyszukiwaniem, sortowaniem i nazywaniem kanałów. Całością steruje się, używając pilota. Można nim uruchamiać nie tylko opcje telewizyjne, ale także komputerowe. Obraz może być szybko przestawiany w jeden z kilku predefiniowanych trybów charakterystyki wideo - Magic Bright. Jest to funkcja poprawiająca jakość obrazu podczas oglądania filmów, tekstu czy pracy z materiałem graficznym. Zewnętrzne źródła wideo podłączysz gniazdem Euroscart, S-Video lub kompozytowym. Komputer podepniesz jedynie drogą analogową (brak gniazda DVI).

Uniwersalny ponad standard

Podobnie jak w modelu 510N, wszelkich regulacji dokonasz z poziomu systemu operacyjnego. Monitor dysponuje wysokim kontrastem. Jasność na poziomie 250 cd/m2 wystarcza w zupełności do codziennej pracy, jednak do oglądania filmów radzimy uruchomić kinowy tryb Magic Bright, który dodatkowo zwiększa jasność wyświetlacza.

Informacje Samsung Electronics, tel. (22) 6074400,http://www.samsung.pl

Cena 2243 zł

NEC MultiSync 1560NX

Panel o bardzo dobrych parametrach i możliwości podłączenia do dwóch komputerów jednocześnie.

Monitor do nauki i zabawy

NEC MultiSync 1560NX

Firma NEC wystawiła do testów zaawansowany model 15-calowego monitora, wyposażony hojnie w gniazda wideo. Oprócz analogowego VGA znalazło się także cyfrowe DVI-D. Dzięki temu MultiSync 1560NX można podłączyć do dwóch komputerów jednocześnie, przełączając się pomiędzy kartami graficznymi za pomocą wygodnego przycisku na przednim panelu obudowy. Specyfikacja nie zaskakuje wyśrubowanymi parametrami, ale w praktyce wartości podstawowe okazują się wystarczająco dobre, aby stosować piętnastkę NEC nawet do oglądania filmów czy wyświetlania obrazu z dynamicznych gier. Czas reakcji na poziomie 30 ms to wartość przeciętna. Niewielkie smużenie można jednak zauważyć tylko wyjątkowo, gdy obiekty poruszają się po ekranie z dużą prędkością. Jeśli chodzi o podejrzanie niskie wartości szerokości kątów widzenia, to także nie ma powodów do obaw - obraz jest wyraźny nawet jeśli spoglądamy na niego pod znacznym kątem. W tej kategorii monitor wypada równie dobrze, jak konkurenci chwalący się w specyfikacji znacznie szerszymi kątami widzenia. Matryca LCD zapewnia poprawne niezachwiane wyświetlanie kolorów Administratorom sieci firmowych przyda się oprogramowanie NaviSet, które można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych producenta. Służy do ustawiania parametrów monitora za pośrednictwem sieci komputerowej.

Steruj przez siec

Zdalna diagnoza działania i wygodna konfiguracja mogą w środowisku biznesowym być istotnymi plusami. Także stosunkowo wąskie ramki wokół panelu LCD sprawiają, że z kilku modeli 1560NX można utworzyć ścianę monitorów.

Informacje NEC/Mitsubishi Electronics Display, tel. (12) 6145353,http://www.nec.pl

Cena 2115 zł