Monitor, który cię okłamuje

Jeśli stać was na wydatek rzędu niemal 4 tys. USD na akcesoria komputerowe, firma Planar przygotowała w swojej ofercie coś w sam raz dla was. Mowa tu o panelu ciekłokrystalicznym SD1710, który dzięki specjalnej konstrukcji umożliwia przeglądanie "płaskich", dwuwymiarowych fotografii w trzech wymiarach.

Monitor, który cię okłamuje

Planar SD1710

SD1710 to 17-calowy monitor, zdolny wyświetlać obraz w rozdzielczości SXGA 1280 x 1024. Składa się właściwie z dwóch wyświetlaczy, które można rozłożyć tak, aby kąt między nimi wynosił 110 stopni. Są one dodatkowo przedzielone ekranem ze szkła polaryzowanego. Umożliwia on przechodzenie obrazu wyświetlonego przez dolny wyświetlacz i odbija obraz z wyświetlacza górnego. Trójwymiarowy obraz można ujrzeć jednak dopiero po założeniu specjalnych okularów.

Gwoli ścisłości należy dodać, że tak prezentowane obrazy nie są trójwymiarowe z technicznego punktu widzenia. Ludzki mózg ulega jednak złudzeniu wzrokowemu i traktuje je jako zdjęcia 3D - haczyk tkwi w tym, iż konstrukcja monitora wykorzystuje różnice w widzeniu perspektywy obrazu przez lewe i prawe oko.

Dzięki wspomnianym wcześniej okularom, użytkownik lub osoba patrząca na odpowiednio ustawiony monitor sama nie musi zająć pewnej konkretnej pozycji, np. w ustalonej odległości od wyświetlacza. Ponadto, producent przekonuje, że SD1710 wolny jest od niepożądanego migotania obrazu, tak powszechnego np. w monitorach CRT.

Parametry techniczne:

Rozdzielczość: 1280 x 1024 SXGA

Przekątna: 17,1 cala

Paleta: 16,7 mln kolorów

Rozstaw pikseli: 0,264 mm (96 lpi)

Jasność: 70 cd/m2

Czas reakcji: 12 ms

Częstotliwość odświeżania: 56 - 75 Hz

Wymiary: 18,7 x 19,5 x 23,3 cala

Waga: ok. 15 kg

Złącza: 24-pin DVI

Monitora można używać także w standardowym, dwuwymiarowym trybie. Więcej informacji: Planar.