Monitor na głowie

Xybernaut wraz z Microvision - producentem wyświetlaczy VR zakładanych na głowę - przedstawiły Mobile Assistant IV: najnowszą wersję "ubieralnego systemu komputerowego".

Systemy wearable computing istnieją od wielu lat, znajdując zastosowanie w przemyśle, medycynie czy wojskowości. Jednak kilka czynników powoduje, że wciąż nie są to produkty w pełni komercyjne i masowe. Powodem tego jest wysoki koszt urządzeń, który w przypadku najprostszych systemów o tysiące dolarów przekracza cenę najdroższego notebooka.

Technologia wearable computing jednak wciąż się rozwija. Niedawno lider w produkcji komercyjnych "ubieralnych" komputerów - firma Xybernaut - zawarła porozumienie z Microvision, zajmującą się wyświetlaczami zakładanymi na głowę (virtual head-mounted displays), opartymi na technice laserowej. Ich wspólnym produktem jest Mobile Assistant IV, który ma trafić na rynek pod koniec br. Zestaw składa się z hełmu z wyświetlaczem, kamery CCD i mikrofonu, kolorowego, dotykowego tabletu LCD formatu A4,aparatury do łączności bezprzewodowej i baterii. Nie podano ceny nowego zestawu, ale przedstawiciele Xybernaut oświadczyli, że Mobile Assistant IV z wyświetlaczem Microvision nie będzie tani. Jego cena znacznie przekroczy cenę poprzednich modeli (czyli kwotę 5000-7000 USD).

Wyolbrzymiające rzeczywistość wyświetlacze firmy Microvision wykorzystują wymagający bardzo niskiego poziomu zasilania laser do tworzenia kolorowych obrazów o wysokiej rozdzielczości bezpośrednio na siatkówce oka. Efektem końcowym jest wirtualny wizerunek ekranu komputerowego, "pływający" kilka metrów przed użytkownikiem i nie przeszkadzający w postrzeganiu otoczenia.


Zobacz również