Monitor nieodkryty, czyli czego nie wiesz o swoim monitorze?

Życie wewnętrzne Twojego monitora może być dużo bardziej skomplikowane, niż przypuszczasz. W codziennej pracy niejednokrotnie automatycznie korzystamy z funkcjonalności, o których nie mamy pojęcia. W niektórych jednak przypadkach musimy mieć świadomość możliwości naszego monitora, aby użyć ich z korzyścią dla wygody pracy, naszego zdrowia i wydajności.

Jedną z takich funkcjonalności, o których często zapominamy, a która bardzo poprawia ergonomię pracy z monitorem, jest sprzętowa kalibracja kolorów. To możliwość programowania wewnętrznego procesora obrazu za pomocą oprogramowania producenta monitora i przy użyciu kolorymetru lub spektrofotometru. Wykorzystując tę unikatową funkcjonalność, możemy nie tylko poprawić jakość wyświetlanego obrazu, ale przede wszystkim dostosować go do naszych upodobań lub potrzeb stanowiska pracy. Dzięki sprzętowej kalibracji możemy prosty monitor biurkowy przygotować do profesjonalnego wyświetlania fotografii i jej obróbki. Dodatkowo możliwość programowania wewnętrznego procesora obrazu pozwala na precyzyjne i profesjonalne wyregulowanie trybu niskiej emisji światła niebieskiego, czyli popularnego trybu low blue light używanego do pracy w nocy lub w przypadku bardzo ciemnych pomieszczeń. Programowalny procesor obrazu posiadają wszystkie monitory NEC z serii MultiSync® EA, PA oraz SpectraView.

W monitorach NEC z serii EA znajdziemy również czujnik natężenia oświetlenia otoczenia oraz czujnik obecności użytkownika. Te dwa małe sensory pozwalają na znaczne ograniczenie zużycia energii poprzez optymalizowanie jasności podświetlenia ekranu w stosunku do warunków oświetleniowych otoczenia. Przykładowo, kiedy korzystamy z monitora w ciągu dnia, jasność ekranu będzie maksymalna, wieczorem często zapominamy o obniżeniu poziomu jaskrawości, co w efekcie skutkuje nie tylko zmęczeniem wzorku, ale i wyższym zużyciem energii. Czujnik natężenia oświetlenia automatycznie zadba o odpowiednią jasność ekranu zarówno w dzień, wieczorem, jak i w nocy. Podobnie działa czujnik obecności użytkownika – sprawdza, czy przed ekranem monitora znajduje się osoba z niego korzystająca. Gdy sensor nie wykryje niczyjej obecności, automatycznie wyłącza podświetlenie, czego efektem jest znaczne ograniczenie zużycia energii monitora. Co więcej, ten czujnik można programować, dostosowując odległość od ekranu, na którą czujnik ma zareagować. Warte stosowania? Oczywiście, podczas ośmiogodzinnego dnia pracy średnio ponad godzinę spędzamy poza zasięgiem monitora. To nie tylko ograniczenie zużycia energii, ale bardzo zdrowe dla samego monitora.

Ergonomia to kolejna często pomijana kwestia w monitorze. Wszystkie monitory z serii NEC MultiSync® E/EA/PA oraz SpectraView posiadają w pełni ergonomiczną stopę umożliwiającą zmianę wysokości ekranu w szerokim zakresie, jego pochylenie oraz pracę w trybie portretowym. Dobrze zaprojektowane stanowisko pracy, pozwalające na wielogodzinną pracę, to również odpowiednio przygotowany w zakresie ergonomii monitor– takimi właśnie są monitory marki NEC.

Z ergonomią oraz wygodą pracy wiąże się jeszcze jedna technologia, o której często zapominamy, a która znacząco poprawia komfort korzystania z monitora podczas długiej pracy. Mowa o technologii zapobiegającej migotaniu podświetlenia: flicker free. Dzięki zastosowaniu w monitorach NEC układów PWM o wysokiej częstotliwości pracy podświetlenie jest stabilne i nie męczy tak podczas wielogodzinnej pracy jak tradycyjne rozwiązania.

Więcej: www.nec-display-solutions.pl

Monitor nieodkryty, czyli czego nie wiesz o swoim monitorze?