Monitor zamiast telewizora do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Naziemna telewizja cyfrowa niedługo całkowicie zastąpi telwizję analogową. Część osób korzystających z monitorów zamiast telewizora może być zaskoczona, ponieważ nie wszystkie monitory wyposażone w tuner DVB-T pozolą na odbierania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury .  Poniżej przedstawiamy podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium RP.

Obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (H.264/AVC)

Obsługę sygnału fonii kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Monitor zamiast telewizora

Dla osób, które nie posiadają telewizora dobrym pomysłem na odbierania  sygnału cyfrowej telewizji naziemnej może być zakup odpowiednio przygotowanego monitora. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednie skalibrowany ekran. Dobrym wyborem mogą być monitory LG z tunerem DVB-T o przekątnej 24-27 cali. Od telewizorów w praktyce różni je liczba gniazd oraz rozmiar.

Jednak tuner DVB-T MPEG4 (dokładniej H.264/AVC) to nie wszytko. Potrzebny jest także pakiet kodeków audio (MPEG-2 Warstwa II - Dolby Digital  i E-AC-3 - Dolby Digital Plus). Ich brak może oznaczać oglądanie filmów i programów pozbawionych dźwięku.

Antena do odbioru DVB-T

Jakość sygnału cyfrowej telewizji naziemnej zależeć będzie w dużym stopniu od anteny. Na razie proste anteny pokojowe często się nie sprawdzają, ponieważ fale z pasma UHF, które są nośnikiem sygnału, nie przenikają bezstratnie przez mury.  Pojawiają się specjalne konstrukcje przeznaczone do odbioru sygnału cyfrowego, ale w rzeczywistości niczym się one nie różnią od zwykłych anten. Kanały nadal będą nadawały w podobny sposób i w podobnym paśmie, tyle że w postaci cyfrowej. Będą to te same częstotliwości UHF, co w telewizji analogowej (kanały 21 - 69, czyli 474 - 858 MHz, pasmo 8 MHz) oraz VHF (kanały w zakresie od 6 do 12). Wystarczy więc przełożyć wtyczkę anteny z gniazdka tunera analogowego do cyfrowego.

Dodatkowe opcje i usługi

Cyfrowy sygnał ma wpływ na poprawę jakości obrazu i dżwięku. Dodatkowo umożliwia on wprowadzenie serwisów interaktywnych oraz uzupełnienie każdego kanału na przykład o elektroniczny przewodnik po programie (EPG). Nową opcją są też dodatkowe usługi multimedialne, takie jak: wideo na żądanie (Video on Demand, VOD), wzbogacanie obrazu o dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów programowych; włączanie napisów w różnych wersjach językowych, rozbudowany, graficznie bogatszy system informacji tekstowo-obrazowej (rozbudowana telegazeta), czy bogatsze systemy informacji tekstowej o programie.

Więcej informacji na temat cyfryzacji oraz wykorzystania monitorów znajdziecie w przygotowanej przez nas razem z LG specjalnej strefie.


Zobacz również