Monitoring Linuksa

Pojawiło się nowe wydanie 0.9.2 aplikacji Monitorix, rozbudowanego narzędzia monitorującego dla systemów Linux. Tym razem twórcy dodali miedzy innymi możliwość generowania wykresów o zwiększonej dokładności.

Wykresy aplikacji Monitorix

Wykresy aplikacji Monitorix

Monitorix jest darmowym narzędziem monitorującym wszelkie aktywne i dostępne usługi w systemie. Zbierane są informacje podstawowe, takie jak wykorzystanie procesora oraz pamięci w ogóle i dla każdego z użytkowników oraz dane z procesów bardziej zaawansowanych, takich jak usługi sieciowe, czy analizowanie błędów połączeń. Monitorix generuje dokładne wykresy z zebranych danych. Ciekawą opcją jest możliwość przeglądania ich zdalnie poprzez przeglądarkę internetową.

Monitorix początkowo był przeznaczony głównie dla serwerów pracujących z systemem Linux, dlatego wiele danych jest zbieranych oddzielnie dla każdego użytkownika. Mimo to, aplikacja ta nadaje się do pracy na każdej stacji roboczej.

Pobierz plik

Nowa wersja narzędzia wprowadza wsparcie dla systemu Debian GNU/Linux i język niemiecki w raportach. Dodano także nową opcję, która po włączeniu sprawia, iż wyświetlane wykresy są o wiele dokładniejsze. Oprócz tego poprawiono kilka mniejszych błędów i zoptymalizowano kod, nieznacznie zmniejszając wykorzystanie zasobów komputerowych przez program. Więcej informacji jest zawartych na stronie internetowej projektu.