Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

Chcesz zamontować monitoring na swojej działce, ale nie masz na niej dostępu do prądu? Mieliśmy okazję przetestować panel solarny do monitoringu ORLLO SM6030, który daje taką możliwość.

Zestaw ORLLO SM6030 + kamera ORLLO Z12 (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób monitorować swoją działkę, na której nie ma dostępu do prądu i WiFi. Firma ORLLO wyszła na przeciw tym oczekiwaniom i przygotowała panel solarny ORLLO SM6030, który daje taką możliwość. Mieliśmy okazję przetestować urządzenie w zestawie z kamerami ORLLO Z7 oraz ORLLO Z12. Przedstawiamy najważniejsze cechy oraz funkcje jakie posiada, oraz sprawdzamy, jak radzi sobie w codziennym użytkowaniu.

Czym jest ORLLO SM6030?

ORLLO SM6030 to specjalnie zaprojektowany, kompletny zestaw do zasilania solarnego kamer do monitoringu (12 V). Jest on kompatybilny zarówno z kamerami ORLLO, jak i urządzeniami innych producentów. Dostępne są dwa przewody zasilające, dzięki czemu możemy podłączyć dwa urządzenia jednocześnie. Sam panel możemy naładować także za pomocą dedykowanej ładowarki podłączając się do sieci elektrycznej. W zestawie sprzedażowym otrzymujemy:

  • Panel Solarny ORLLO SM6030
  • Uchwyt z wbudowaną baterią 30Ah
  • Puszka montażowa
  • 2x obejma do mocowania
  • Elementy montażowe
  • Instrukcja w języku polskim
  • Gwarancja
  • Oryginalne opakowanie

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy przez 24 godziny na dobę monitorować działkę, ale także budowę, pasiekę, staw hodowlany, pastwiska, wysypiska śmieci itp., na których nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Według informacji przekazanych przez producenta, bateria zamontowana w uchwycie jest w stanie zasilać kamerę do 150 godzin bez ładowania w temperaturach powyżej 0°C, przy czym musimy pamiętać, że jest ona w ciągu dnia doładowywana dzięki energii słonecznej. Daje nam to możliwość praktycznie nieograniczonego zasilania bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z energią elektryczną. Dzięki mocy 60 W panel może zasilić kamery wyposażone w zaawansowane funkcje i możliwości, które przypadną do gustu osobom, którym zależy na bezpieczeństwie oraz możliwości stałego dostępu do obrazu na żywo lub nagrań z kamery.

Panel solarny ORLLO SM6030 jest wyposażony w zaawansowany system, który chroni baterię przed rozładowaniem oraz przeładowaniem. Gwarantuje to bezpieczeństwo i bezawaryjność urządzenia.

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

ORLLO SM6030 + kamera ORLLO Z7 (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Specyfikacja

Panel

Typ ogniwa monokrystaliczne
Moc wyjściowa Pmax [W] 60 W
Napięcie otwartego obwodu Vmax [V] 16 V
Natężenie prądmu Imax [A] 3,75 A

Bateria

Typ ogniw litowo-jonowe
Pojemność baterii 30 AH / 333 Wh
Napięcie pracy 9~12,6 V
Prąd ładowania (natężenie robocze) 0-3,75A (zależne od natężenia słonecznego)
Prąd rozładowania 0-2,5A (zależne od podłączonego urządzenia)
Ochrona prądowa ładowania i rozładowania 10A
Ochrona prądowa przed zwarciem 15A
Ochrona przed przeładowaniem (V) 12,6V
Ochrona przed rozładowaniem (V) 9V
Czas ładowania (przy użyciu panelu fotowoltaicznego) Ok, 1,5 dnia (od rozładowanej baterii do pełnej)
Ładowanie za pomocą zasilacza 12,6V/2~3A
Port ładowania DC 2,1/5,5mm
Długość przewodu zasilającego/wtyk 260mm/ DC2,1/5,5mm
Wymiary uchwytu 392x244x130mm
Wymiary panelu 530x530x25mm
Temperatura pracy 10°- 50° ; wilgotność: 95%
Klasa odporności IP65
Waga Ok, 8kg

Montaż ORLLO SM6030? Wystarczy 10 minut

Montaż panelu ORLLO SM6030 jest bajecznie prosty. W zestawie otrzymujemy wszystkie potrzebne elementy. Tak na prawdę potrzebujemy jedynie wkrętarki i drabiny. Do ściany montujemy uchwyt, w którym zamontowana jest bateria. Na jego górnej części znajduje się miejsce do montażu panelu solarnego. Wystarczy, że go nałożymy i dokręcimy śrubami dostępnymi w zestawie. Z przodu jest płytka, na której przykręcamy kamerę. Jest ona uniwersalna, posiada rożnego rodzaju otwory, dzięki czemu zamontujemy praktycznie każdą kamerę z różnym rozstawem śrub.

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

Kamera ORLLO Z12 (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

Kamera ORLLO Z7 (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Monitoring bez prądu i WiFi

Panel ORLLO SM6030 testowaliśmy wraz z kamerami ORLLO Z7 oraz ORLLO Z12. Pierwsza z nich to urządzenie, w którym możemy zainstalować kartę SIM. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się o dostęp do WiFi w miejscu, które chcemy monitorować. Druga kamera łączy się za pomocą Wi-Fi. Do panelu ORLLO SM6030 możemy podłączyć modem internetu mobilnego. Daje nam to gwarancję dostępu do wizji oraz dźwięku przez 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca. Podczas testów łączyłem się z kamerami z odległości około 85 kilometrów. Szybkość połączenia oraz dostęp do wszystkich funkcji w żaden sposób nie różnił się od tego, kiedy stałem bezpośrednio obok zestawu.

Łączność z każdego miejsca dzięki aplikacji

To, co dzieje się na naszej działce możemy obserwować dzięki aplikacji O-KAM. Jest ona dostępna w języku polskim na urządzeniach z systemami Android oraz iOS. Rejestracja jest bardzo prosta. Co więcej, sama konfiguracja kamery ogranicza się do zeskanowania kodu QR. Producent zadbał o to, aby montaż i konfiguracja ograniczyły się do minimum, za co należy się duży plus.

Dzięki aplikacji mamy dostęp do podglądu na żywo wraz z dźwiękiem. Za pomocą "joysticka" możemy sterować kamerą w obrocie 360 stopni. Sam interfejs daje nam jednak dużo więcej możliwości. W aplikacji możemy także dostosować poszczególne ustawienia (jakość wideo, alarmy, powiadomienia) do naszych preferencji.

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

Aplikacja O-KAM (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

Aplikacja O-KAM (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Co więcej, możemy także skorzystać z opcji zapisywania danych w chmurze. W moim przypadku zapisywane tam były wszelkie zdarzenia, w których kamera wykryła ruch na działce. W momencie, kiedy ktoś pojawił się w zasięgu kamery, podążała ona za ruchem rejestrując wszystkie czynności. Dodatkowo jest to także bardzo bezpieczne rozwiązanie. W przypadku zniszczenia bądź kradzieży kamery, obraz z niej do momentu wyłączenia zostanie zapisany w chmurze.

Wykrycie ruchu. Zapisanie zdarzenia w chmurze

ORLLO SM6030 - zestaw idealny na działkę i nie tylko

Zestaw ORLLO SM6030 zdecydowanie przypadnie do gustu działkowiczom. Przeważa tutaj przede wszystkim aspekt ekologiczny i ekonomiczny. Do zasilania wykorzystujemy jedynie odnawialne źródła energii, przez co nie narażamy się na dodatkowe koszty związane z energią elektryczną. Nie musimy się martwić także o dostęp do WiFi. Panel zasili kamerę, w której możemy zamontować kartę SIM a korzystając z aplikacji mobilnej mamy dostęp do obrazu na żywo z każdego miejsca na ziemi. Dzięki takiemu systemowi bez problemu możemy na bieżąco monitorować co się dzieje na działce, ale także budowie, pasiece, stawie hodowlanym, pastwisku, wysypisku śmieci itp.

Sam montaż jest bardzo prosty i szybki. Co więcej, całość działa bezprzewodowo, więc nie musimy do miejsca montażu zestawu dociągać dodatkowych kabli. Bez problemu zamontujemy całość samodzielnie, ponieważ uchwyt wraz z panelem są bardzo lekkie.

Monitoring działki bez prądu i WiFi? Z ORLLO SM6030 to możliwe

ORLLO SM6030 + kamera ORLLO Z7 (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

W trakcie testów, kiedy podgląd w aplikacji sprawdzałem minimum 10 razy dziennie i sterowałem nią zdalnie, wszystko działało poprawnie. Co więcej, przy tak intensywnym użytkowaniu, wskaźnik naładowania baterii przez cały czas pokazywał 4/4. Na ogromny plus zasługuje tutaj bardzo długi czas pracy.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem systemu monitoringu na działkę, na której nie masz dostępu do prądu i WiFi, z czystym sumieniem możemy polecić zestaw ORLLO SM6030. Uchwyt wraz z baterią i panelem solarnym można aktualnie kupić w oficjalnym sklepie producenta.